آخرین شرایط سفر به عراق و سوریه

به گزارش پری بلاگ، با وجود بازگشایی تدریجی مرزهای زمینی ایران و عراق، اما این مرزها همچنان به روی مسافران ایرانی بسته است.

آخرین شرایط سفر به عراق و سوریه

به گزارش خبرنگاران، عراق اسفندماه 98 همزمان با شیوع ویروس کرونا، مرزها زمینی مشترک با ایران را بست و پس از آن پروازهای بین دو کشور را به حالت تعلیق درآورد. سازمان حج و زیارت ایران در فروردین ماه از تدوین دستورالعمل و پروتکل هایی برای از سرگیری اعزام زائران به این کشور، اطلاع داد اما با افزایش محدودیت های تردد در دو شهر زیارتی نجف و کربلا ادامه قرنطینه اماکن زیارتی در این شهرها، پیگیری این درخواست منتفی شد.

19 خردادماه گذرگاه مرزی مهران باز شد درحالی که فعالیت آن به تردد کالا محدود شد. تردد کامیون ها از مرز مهران، آن چنان که سخنگوی گمرک ایران گفته است فقط در روزهای یکشنبه و چهارشنبه امکان پذیر است.

حالا هیات گذرگاه های مرزی عراق اطلاع داده که دو کشور برای بازگشایی گذرگاه های شلمچه و سومار توافق نموده اند، هرچند هنوز با از سرگیری فعالیت مرز چذابه، مخالفت می گردد.

مرزهای هوایی دو کشور نیز هنوز مسدود است. بعضی ایرلاین های ایرانی مطابق جدول پروازی که در وب سایت خود قرار داده اند پیش بینی نموده اند پرواز بین ایران و عراق در مردادماه از سر گرفته گردد. هرچند عراق هنوز درباره شروع تردد مسافر بین دو کشور اظهارنظری ننموده است. در مرزهای زمینی نیز فعلا جواز تردد کالا صادر شده است.

ایرج مسجدی ـ سفیر ایران در عراق در آخرین اظهار نظری که داشته، گفته که در مقطع کنونی، شرایط برای سفرهای زیارتی عتبات عالیات عراق مناسب نیست.

مسجدی پس از دیداری که با وزیران امور خارجه، بهداشت و محیط زیست عراق داشته گفته است: در آن دیدارها موضوع بازگشایی تدریجی مرزها برای مبادلات تجاری دو روز در هفته، مجوز ورود کارکنان ایرانی با هماهنگی وزارت بهداشت عراق و اجرایی کردن توافقات راهبردی رؤسای دو کشور آنالیز شد.

پس از آن، محمد آزاد ـ سرپرست معاونت عتبات سازمان حج و زیارت ـ در تایید اظهارات سفیر ایران در بغداد، گفت: به دلیل شیوع کرونا و به دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا، سفرهای زیارتی به عتبات عالیات عراق و سوریه فعلا امکان پذیر نیست.

سازمان حج و زیارت که از آذرماه سال گذشته به شکل محدود اعزام کاروان های زیارتی را به سوریه شروع نموده بود، در اسفندماه پس از بسته شدن مرزها و توقف پروازهای بین المللی، این برنامه را متوقف کرد.

این سازمان همزمان با عراق، طرح برقراری سفر زیارتی با سوریه را مطرح نمود اما بحران کرونا باعث شده فعلا عراق و سوریه تصمیم جدیدی برای برقراری سفرهای زیارتی نگیرند. هرچند که رییس سازمان حج و زیارت گفته براساس پروتکل سفرهای زیارتی که تهیه شده، می توان با غربالگری زائران و صدور کارت سلامت، سفر به عتبات عالیات عراق و سوریه را برقرار کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 63

به "آخرین شرایط سفر به عراق و سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط سفر به عراق و سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید