اولیانوف: توافق هسته ای با ایران باید به شرایط پیش از ترامپ بازگردد

به گزارش پری بلاگ، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین گفت: برای احیای برجام باید بدون هیچ پیش شرط به شرایط قبل از دولت ترامپ و اجرای تعهدات هر دو طرف ایرانی و آمریکایی در چارچوب توافق هسته ای و لغو تمامی تحریم ها علیه تهران بازگشت.

اولیانوف: توافق هسته ای با ایران باید به شرایط پیش از ترامپ بازگردد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین، از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی، امروز (سه شنبه) در مصاحبه ای اختصاصی با خبرگزاری نووستی خاطرنشان کرد که تنها راه از سرگیری عادی توافقنامه هسته ای با ایران، بازگشت به شرایط قبل از روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ، بدون هیچ پیش شرط است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

این دیپلمات روس گفت: همه مسائل نشان می دهد که تنها راه عادی سازی شرایط پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، بازگشت بدون هیچ شرط اولیه به شرایط قبل از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید است. این به منزله آن است که هم طرف ایرانی، تا جای ممکن در اسرع وقت به اجرای تمامی تعهدات برجامی خویش بازگردد و هم دولت جو بایدن باید تمامی تحریم های غیرقانونی مربوط به برنامه هسته ای ایران را لغو نموده و این امکان را به مقامات تهران بدهد تا نفت و دیگر کالاهای خود را در بازارهای دنیای بفروشد. تکرار می کنم که هر دو طرف باید این اقدامات را هرچه سریع تر انجام دهند.

اولیانوف یادآور شد: اگر در مراحله نخست رایزنی ها، نظرات جدیدی درباره برنامه موشکی ایران یا سیاست تهران در منطقه مطرح گردد، احتمالاً بطور عملی اقدامی بی فایده خواهد بود و نمی توان به هدف احیای اجرای کامل برجام دست یافت. ما کوشش می کنیم که شرکای اصلی خود، به خصوص در چارچوب توافقنامه هسته ای را برای درک و منطقی بودن این نظریه واضح متقاعد سازیم.

نماینده دائم روسیه در وین تأکید کرد: بازگشت آمریکا به برجام باید با لغو تحریم ها علیه تهران و اجرای کامل تعهدات ایران همراه باشد. در جریان مباحثات مقدماتی، به نظر نمی رسد که کسی این گزینه را آنالیز نمی نماید که آمریکایی ها بدون بازگشت به توافق هسته ای، تحریمهای خود را لغو نمایند. مجموعه ای از اقدامات برای این منظور لازم است - هم تحریم ها باید لغو گردد و هم تهران به اجرای کامل تعهدات برجامی خود بازگردد و تمامی اینها در چارچوب بازگشت احتمالی طرف آمریکایی به ترکیب شرکت نمایندگان اصلی برجام خواهد بود.

وی اضافه نمود: برای پیشرفت در توافق هسته ای برقراری تماس بین ایالات متحده و جمهوری اسلامی لازم است، هرچند تا جایی که من اطلاع دارم، ایرانی ها برای این کار آمادگی ندارند. ولی برگزاری نشست چندجانبه غیررسمی در چارچوب برجام، برای همه طرفین اقدامی قابل قبول خواهد بود.

اولیانوف یادآور شد که در شرایط کنونی، مهمترین مسئله، شروع آنالیز شرایط موجود و ترسیم طرحی برای اقدامات آینده است، چیزی شبیه یک نقشه راه که کاملاً قابل تحقق باشد و این امکان را بوجود آورد تا هر چه سریعتر به اجرای عادی توافقنامه هسته ای بازگشت.

این دیپلمات بلندپایه روس ادامه داد: به عقیده من، مرحله ای که بتوان اظهارات چندجانبه ای از سوی پایتخت های کشورهای شرکت نماینده در برجام را انجام داد و غالباً هم با یکدیگر متفاوت است، دیگر پشت سر گذاشته شده و اکنون آن چیزی نیست که مورد احتیاج شرایط کنونی باشد.

اولیانوف تأکید کرد که روسیه از تغییر مواضع دولت جدید ایالات متحده در مورد توافق هسته ای با ایران استقبال می نماید و آماده همکاری سازنده و موثر در این زمینه است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 474

به "اولیانوف: توافق هسته ای با ایران باید به شرایط پیش از ترامپ بازگردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولیانوف: توافق هسته ای با ایران باید به شرایط پیش از ترامپ بازگردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید