تحلیلی از ابعاد اقتصادی محدودیت های کرونایی

به گزارش پری بلاگ، یک تحلیلگر اقتصادی با بیان اینکه با محدودیت های اخیر و تعطیلی دو هفته ای طبقه متوسط و فقیر جامعه بسیار ضرر می کنند، گفت: پیشنهاد می کنم در شرایط گسترش ویروس کرونا تعطیلی گسترده صورت بگیرد و به افراد بالای 18 سال که قرارداد مشخصی ندارند، مبلغ قابل توجهی پرداخت شود.

تحلیلی از ابعاد اقتصادی محدودیت های کرونایی

میثم هاشم خانی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره پیامدهای اقتصادی تعطیلی دو هفته ای کشور در پی تشدید شیوع ویروس کرونا، اظهار کرد: شیوع ویروس کرونا چه در ایران و چه در سایر کشورهای دنیا پیچیدگی های زیادی برای معیشت و سلامت مردم ایجاد کرده است که این پیچیدگی ها با وضعیتی که اقتصاد دنیا در دهه آینده خواهد داشت، مشابهت دارد.

وی اضافه نمود: در دهه آینده پیچیدگی های کسب وکارها روز به روز بیشتر می شود، زیرا رقابت های اقتصادی به دلیل گسترش تکنولوژی دنیای شده است و احتمال اینکه شرکت هایی مدام دچار پیچیدگی و ورشکستگی در ایران و سایر کشورها در دهه آینده شوند، بیشتر است. یکی دیگر از موارد پیچیدگی دهه آینده این است که به لحاظ اقتصادی تعداد ارتباطات کاری آنلاین زیاد می شود و فضای کسب وکار با پیشرفت تکنولوژی های ارتباطی، توسعه اینترنت و سهولت دسترسی به آن، در حال حرکت به سمت آنلاین شدن هستند.

برای توسعه دورکاری چه باید کرد؟

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: یک ویژگی دیگر دهه آینده از نظر اقتصادی، تلاطم مشاغل است؛ به گونه ای که افراد مجبور می شوند در طول دوره کاری خود شغل بیشتری عوض کنند.

به گفته هاشم خانی برای توسعه دورکاری نیاز داریم تا دسترسی عمومی مردم به اینترنت با کیفیت پررنگ شود که فقر دیجیتال از بین برود. باید توجه کنیم که وقتی درباره توسعه فرهنگ دورکاری صحبت می کنیم، فضا را برای اشتغال فردی در مناطق جغرافیایی دیگر هم فراهم شود زیرا، وقتی میزان دورکاری زیاد می شود قراردادها هم به همان میزان پیچیده تر می شوند.

وی اضافه نمود: اگر فردی در یک منطقه دورکاری می کند اینکه چه نهادی بر فرایند پرداخت حقوق آن نظارت کند، مهم است. همچنین، باید با توجه به دیپلماسی اقتصادی، ایرانیانی که برای شرکت های خارجی کار می کنند، حمایت شوند.

افزایش مبلغ یارانه نقدی در برابر تورم فعلی ناچیز است

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: فارغ از بحث کرونا و تعطیلی دوهفته ای به خاطر تلاطم شغلی، دنیا مجبور است به این سمت حرکت کند که هر فردی فارغ از شرایط شغلی خود یک مبلغی را از دولت دریافت کند تا مانع تلاطم شغلی شود. اگر به این امر توجه نشود، افراد در مصرف کالا و خدمات احتیاط می کنند و رشد اقتصادی تحت تاثیر آن قرار می گیرد.

هاشم خانی درباره تصمیم به تعطیلی در پی تشدید ابتلا و مرگ و میر کرونا، گفت: با توجه به اینکه گروه های متوسط درآمد و فقیر جامعه بسیار به درآمد کاری وابسته هستند اما ثروتمندان جامعه سرمایه دارند و با تعطیلی با مسئله ای در معیشت خود روبرو نمی شوند.

وی در سرانجام سخنانش گفت: در این بین دولت هر چند که محدویت های بودجه ای دارد، به فکر متوسط و فقیر جامعه است و اقداماتی چون پرداخت وام یک میلیونی، آزادسازی سهام عدالت و رشد یارانه نقدی را در نظر گرفته که رشد یارانه نقدی در برابر تورم فعلی ناچیز است. پیشنهاد می کنم تعطیلی گسترده صورت بگیرد و به افراد بالای 18 سال که قرارداد مشخصی ندارند، مبلغی پرداخت شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 333

به "تحلیلی از ابعاد اقتصادی محدودیت های کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیلی از ابعاد اقتصادی محدودیت های کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید