حداقل عیدی کارگران اعلام شد

به گزارش پری بلاگ، مطابق قانون کار حداقل عیدی کارگران برای یک سال کار حداقل معادل 60 روز و حداکثر 90 روز است، بر این اساس سال جاری حداقل عیدی پرداختی به کارگران بین سه میلیون و 820 هزار تومان تا پنج میلیون و 731 هزار تومان خواهد بود.

حداقل عیدی کارگران اعلام شد

مطابق قانون کار حداقل عیدی کارگران برای یک سال کار حداقل معادل 60 روز و حداکثر 90 روز است، بر این اساس سال جاری حداقل عیدی کارگران بین سه میلیون و 820 هزار تومان تا پنج میلیون و 731 هزار تومان خواهد بود.

بر اساس ماده واحده قانون کار که در انتها شهریور سال 1370 اصلاح شد تمام کارگاه های مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل 60 روز آخرین مزد، به عنوان عیدی و پاداش بپردازند.

برای محاسبه حداقل عیدی باید دستمزد روزانه مصوب سال جاری را در 60 روز ضرب کنیم. با توجه به اینکه دستمزد روزانه 63 هزار و 680 تومان است، حداقل عیدی که باید پرداخت گردد سه میلیون و 820 هزار تومان است.

در ماده واحده قانون کار آمده است که مبلغ پرداخت عیدی کارکنان نباید از 90 روز حداقل مزد روزانه تجاوز کند. بر این اساس حداکثر عیدی که کارگران دریافت می نمایند هم پنج میلیون و 731 هزار تومان است.

در میان جامعه کارگری بعضی افراد عیدی کامل دریافت نمی نمایند. برای افرادی که کمتر از یک سال کار نموده باشند هم براساس 60 روز کار و نسبت ایام کارکرد محاسبه می گردد. به این شکل که حداقل مزد ماهیانه در عدد 2 ضرب و بر تعداد روزهای کاری تقسیم می گردد. (حداقل مزد ضربدر 2 تقسیم بر 12 و ضربدر تعداد ماه کارکرد)

برای نمونه چنانچه فرد یک ماه کار نموده باشد 318 هزار و 500 تومان و با دو ماه کار 637 هزار تومان دریافت می نماید. چنانچه فردی نیمی از سال را در کارگاهی مشغول به کار باشد یک میلیون و 911 هزار تومان عیدی می گیرد.

در قانون، زمان قطعی برای پرداخت عیدی کارکنان معین نشده است و براساس عرف کارگاه ها، کارفرمایان در 2 ماه انتهای سال عیدی کارگران خود را پرداخت می نمایند و معمولا سقف پرداخت عیدی کارکنان انتها اسفندماه است.

این کارگرن عیدی نمیگیرند

بیشتر کارگران فصلی، ساعتی و پاره وقت با نزدیک شدن به روزهای انتهای سال، روزشماری می نمایند کارفرمایان عیدی و پاداش آنها را پیش از انتها سال بپردازند تا از این طریق مایحتاج مورد احتیاج خانواده هایشان را تامین نمایند.

مطابق قانون کار حداقل عیدی کارگران برای یک سال کار حداقل معادل 60 روز و حداکثر 90 روز است.

بر اساس قانون مربوط به نحوه معین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه های مشمول قانون کار مصوب سال 1370، کلیه کارفرمایان کارگاه های مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل 60 روز آخرین مزد، به عنوان عیدی و پاداش بپردازند و مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارگران نباید از معادل 90 روز حداقل مزد روزانه قانونی کارگران تجاوز کند.

مبنای محاسبه عیدی و پاداش سالانه کارگران در کارگاه هایی که طرح طبقه بندی مشاغل دارند، مزد گروه و پایه یا مزد مبنا و در واحدهای فاقد طرح طبقه بندی، مزد ثابت یعنی مزد شغل و مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل خواهد بود.

البته پرداخت عیدی به کارگرانی که کمتر از یک سال در کارگاه ها مشغول به کار بوده اند نیز الزامی بوده و مبلغ عیدی پرداختی به آنان باید به ماخذ شصت روز مزد و به نسبت ایام کارکرد و روزهایی که در آن محل مشغول کار بودند محاسبه و پرداخت گردد.

با وجود آنکه مصوبه مجلس، میزان پرداخت عیدی کارگران را معین نموده و دو ماه پایه حقوق را به عنوان حداقل و سه ماه پایه حقوق را به عنوان حداکثر میزان عیدی دریافتی اعلام نموده اما میزان عیدی کارگران بسته به مدت قرارداد و کارکرد آنها متفاوت است.

کارگران بسته به سنوات و تعداد روزهایی که کار نموده اند مستحق دریافت عیدی هستند و عیدی و پاداش کامل به کارگرانی تعلق می گیرد که در حقیقت یکسال در آخرین کارگاه یا محل کار مشغول کار بوده و بیمه پردازی آنها به طور کامل اجرا شده باشد.

کارگران بسته به سنوات و تعداد روزهایی که کار نموده اند مستحق دریافت عیدی هستند و عیدی و پاداش کامل به کارگرانی تعلق می گیرد که در حقیقت یکسال در آخرین کارگاه یا محل کار مشغول کار بوده و بیمه پردازی آنها به طور کامل اجرا شده باشد.

البته قانون در خصوص عیدی کارگران فصلی، ساعتی و پاره وقت نیز ملاحظاتی دارد و میزان عیدی و پاداش این گروه از کارگران را معین نموده است.

عیدی کارگران فصلی و کارمزدی

به موجب قانون، مبلغ پرداختی بابت عیدی و پاداش به کارگران کارگاههای فصلی مشمول قانون کار و همچنین کارگران سایر کارگاههای مشمول که کمتر از یک سال در کارگاه کار نموده اند بر ماخذ 60 روز و به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه می گردد. مزد مورد عمل در محاسبه وجوه عیدی و پاداش انتها سال به کارگران کار مزدی نیز عبارت از متوسط کارمزد دریافتی آنان بر حسب مدت ایام کارکرد در سال است.

عیدی و پاداش کارگران پاره وقت

بر اساس ماده 39 قانون کار مزد و مزایای کارگرانی که به صورت نیمه وقت و یا کمتر از ساعات قانونی معین شده به کار اشتغال دارند به نسبت ساعات کار انجام یافته محاسبه و پرداخت می گردد که عیدی و پاداش نیز از این قاعده کلی مستثنی نیست.

عیدی و پاداش کارگران ساعتی

در خصوص کارکنان ساعتی که حقوق ماهانه ثابت نداشته و دستمزد آنان در ماه متغیر است برای محاسبه عیدی و پاداش، میانگین حقوق سه ماه آخر خدمت آنان مبنای محاسبه قرار خواهد گرفت.

معین عیدی انتها سال مشمولان قانون کار بر اساس حداقل دو برابر و حداکثر سه برابر مصوبه دستمزد شورای عالی کار است. با توجه به مصوبه شورای عالی کار، حداقل دستمزد کارگران در سال 1399 با افزایش 26 درصدی به یک میلیون و 911 هزار تومان رسید که با احتساب ماده واحده قانونی، حداقل عیدی کارگران 3 میلیون و 820 هزار تومان و حداکثر عیدی، 5 میلیون و 730 هزار تومان است؛ بنابر این عیدی سال جاری کارگران کمتر از 3 میلیون و 800 هزار تومان نخواهد بود.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 462

به "حداقل عیدی کارگران اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حداقل عیدی کارگران اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید