دریاچه پریشانِ ایران

به گزارش پری بلاگ، دریاچه فامور (پریشان) یکی از زیباترین و بزرگترین دریاچه های آب شیرین ایران و خاورمیانه است که در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون قرار گرفته است. این دریاچه به نامهای مور، پریشان و فامور نیز شناخته شده است.

دریاچه پریشانِ ایران

این دریاچه بین 51 درجه و 44 دقیقه و 51 درجه و 51 دقیقه طول شرقی و 29 درجه و 32 دقیقه و 30 ثانیه عرض شمالی واقع شده است. مساحت آن 4300 هکتار و ارتفاع آن از سطح آب های آزاد 820 متر است. حوزه آبریز آن 5/266 کیلومتر مربع است و بیشترین مساحت را در اردیبهشت ماه دارد. این دریاچه در کنوانسیون رامسر به عنوان تالاب بین المللی ثبت شده است و در تقسیم بندی منطقه ها جزء منطقه حفاظت شده محسوب می شود.

دور تا دور این دریاچه را کوه احاطه کرده است فاصله دریاچه نسبت به کوه از طرف شمال حدوداً 4 الی 5 کیلومتر می باشد و از طرف جنوب حدوداً 500 متر می باشد. فاصله دریا تا کوه (از طرف شمال) روستای مالکی(قلات نیلو دهپاگاه، هلک، پریشان)، روستای عرب فامور، روستای سی سخت و در قسمت شرق قلعه نارنجی، جروق و در جنوب قلعه نرگس زار و در غرب دریاچه روستای شهرنجان، زوالی و ایازآباد قرار دارند.

این دریاچه از جمله اکوسیستمهای پایداری است که در اثر عوامل تکتونیک بوجود آمده میلیونها سال است که شرایط خود را حفظ کرده است و دارای 4 گونه ماهی بومی به نام های ماهی زردک، ماهی سرخه، ماهی پرک و مار ماهی آب شیرین و بعلاوه چند گونه ماهی وارداتی نظیر ماهی کپور، ماهی فیتوفالک و آمورمی باشد که در سال 1368 به دریاچه وارده شده است.

تنها کپور معمولی با شرایط تالاب سازش پیدا کرده و دوگونه دیگر مسائل عدیده ای را در تالاب به وجود آورده اند.

این دریاچه بر اثر سوزاندن بخشی بزرگی از نیزارهای اطرافش به دلیل عملیات راهسازی در معرض خطر است.در طی این آتش سوزی ها هزاران قطعه لاک پشت و پرنده مهاجر از بین رفته اند. بعلاوه بخش اعظم این دریاچه به دلیل خشکسالی های اخیر خشک شده است.

منبع: بهترین ها

منبع: دالاهو
انتشار: 6 دی 1401 بروزرسانی: 6 دی 1401 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 1174

به "دریاچه پریشانِ ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه پریشانِ ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید