ساخت پلاستیک قابل بازیافت به کمک فناوری

به گزارش پری بلاگ، بیشتر بسته بندی های مواد غذایی از جنس پلاستیک است و ازآنجا که پلیمرها کیفیت های متفاوتی دارند، معمولاً چندین نوع از پلاستیک ها با هم ترکیب شده و در بسته بندی های مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند.

ساخت پلاستیک قابل بازیافت به کمک فناوری

به همین دلیل این پلاستیک ها قابل بازیافت نیستند و یک دردسر بزرگ برای محیط زیست به شمار می فرایند.

دانشمندان برای حل این مشکل به دنبال راه چارهی بوده اند تا در بسته بندی مواد غذایی، از مواد قابل بازیافت بهره ببرند. یکی از این راه چارههای فناورانه، STRAP است که توسط محققان دانشگاه ویسکانسین مدیسون ارائه شده است. در این راه چاره فناورانه از سیستم کامپیوتری COSMO-RS استفاده می شود.

این سیستم میزان انحلال پلیمرهای مختلف را وقتی در مقابل حلال ها قرار می گیرند اندازه گیری می کند. حتی در این آزمایش ها دانشمندان میزان دمای حلال ها را نیز به طور دائم تغییر دادند تا تعیین شود این پلیمرها در مقابل چه حلالی و در چه دمایی قابل تجزیه و بازیافت می شوند. این موضوع در مواد پلاستیکی چند لایه از اهمیت بیشتری برخوردار است. فناوری STRAP تا به امروز در جداسازی و بازیافت لایه های گوناگون برخی پلاستیک های چندلایه مورد استفاده قرار گرفته است. پلیمرهایی همچون پلی اتیلن، اتیلن و وینیل الکل و پلی اتیلن ترفتالات از مواردی هستند که دانشمندان پیروز شده اند آنها را توسط این فناوری بازیافت کنند.

درحال حاضر دانشمندان این حوزه تلاش دارند تا سایر ترکیبات پلاستیک های بسته بندی مواد غذایی را نیز با کمک این فناوری مورد بازیافت قرار بدهند.

همچنین آنها امیدوارند که این فرایند را از مرحله آزمایشگاهی خارج کرده و به سطح تجاری سازی برسانند تا بتوان پلاستیک های چندلایه بیشتری را بازیافت کرد. به این ترتیب نقش پلاستیک ها به عنوان یکی از بلایای اصلی طبیعت کمتر خواهد شد.

البته یکی از موضوع هایی که در زمینه انحلال این پلاستیک های چند لایه بسیار مورد بحث قرار گرفته است این است که حلال های مورد استفاده برای بازیافت این پلاستیک ها، دوستدار محیط زیست نیستند. دانشمندان بخشی از تحقیقات خود را نیز به این موضوع معطوف کرده اند تا حلال های دوستدار محیط زیست با کمترین میزان خسارت به مادر طبیعت را تولید کنند. در صورت محقق شدن این امر می توان گفت انقلابی بزرگ در عرصه بازیافت پلاستیک و نجات کره زمین به وقوع خواهد پیوست.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 339

به "ساخت پلاستیک قابل بازیافت به کمک فناوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت پلاستیک قابل بازیافت به کمک فناوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید