اسامی وام گیرندگان صندوق نوآوری را اعلام کنید

به گزارش پری بلاگ، به گزارش خبرنگاران، فعالان حوزه کسب و کارهای فضای مجازی با انتقاد از عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی در اعطای تسهیلات به شرکت های دانش بنیان و استارت آپها، خواهان اعلام اسامی شرکت های دریافت کننده وام از سوی این صندوق شده اند.

اسامی وام گیرندگان صندوق نوآوری را اعلام کنید

موج نقدها به اقدامات تسهیل گرانه صندوق نوآوری و شکوفایی که قرار بود معطوف به شرکت های دانش بنیان باشد به این دلیل است که این حمایت ها هم اکنون شامل استارت آپهای عظیمی می گردد که دیگر استارت آپ نیستند و با سودآوری بالا به کار تجارت مشغولند.

مطالبه اعلام فهرست وام گیرندگان در حالی در شبکه های اجتماعی از سوی فعالان این بخش اعلام شده که علی وحدت رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی به تازگی گفته است که نزدیک سه سالی که در این صندوق مشغول به کار بوده، نزدیک 13 هزار میلیارد تومان در قالب تسهیلات در اختیار شرکت های دانش بنیان و شرکت های استارت آپی عظیم که مجوز دانش بنیانی داشته اند قرار گرفته اما این استارت آپ ها علاقه ای به عنوان شدن نامشان به عنوان تسهیلات گیرنده ندارند!

در این زمینه یکی از کاربران در توئیتر نوشت: یاری کردن و تسهیل گری وظیفه دولت است. اما لیست یاری هایی که شده و به چه کسانی و آنها هم با این یاری ها چه نموده اند موضوعی امنیتی نیست که نگردد اظهار داشت. دولت از جیب همین مردمی که قرار است با آنها شفاف باشد، به این شرکت ها یاری نموده است.

یکی دیگر از فعالان کسب و کارهای فضای مجازی نیز در این باره نوشت: درخواست داریم علاوه بر اسامی، شرایط و نرخ تسهیلات و تضامین مورد احتیاج هم اعلام گردد تا معین گردد که رانت در کار نبوده است. شنیده شده که این تسهیلات با هدف حمایت از مجموعه های خاص بوده و بعضی شرکت های استارت آپی عظیم، صدها میلیارد تومان از این تسهیلات استفاده نموده اند.

فرشاد وکیل زاده دبیر اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی نیز در این باره در توئیتر نوشت: به عنوان یک فعال صنفی خواهان شفافیت کامل در مورد 12 هزار میلیارد تسهیلات اعطا شده، مبلغ و نرخ تسهیلات، مدت زمان استراحت و تقسیط آن هستم. آیا صرفاً حلقه نزدیکان از رانت احتمالی برخوردار شده اند؟ و آیا این رانت ها منجر به تشدید انحصار اکوسیستم نمی گردد؟

در این راستا رئیس هیأت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران نیز در نامه ای به علی وحدت رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی خواهان اعلام اسامی شرکت های استارت آپی دریافت نماینده وام شد.

در این نامه با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر اعطای وام 50 میلیارد تومانی به شرکت های استارت آپی و عدم تمایل بعضی از این شرکت ها به انتشار نامشان، آمده است که این موضوع به ابهام قابل تأمل در میان فعالان کسب و کار تبدیل شده و متعاقب آن بحث های متعددی نیز در مورد هویت دریافت نمایندگان وام و دلیل اتخاذ این رویکرد شکل گرفته که عمدتاً بی پاسخ مانده اند.

همچنین در این نامه خطاب به علی وحدت تاکید شده که قابل توجه بودن حجم ریالی وام های اعطایی در دوران تصدی جنابعالی که بیش از 12 هزار میلیارد تومان اعلام شده از یک سو موجب خوشحالی اکوسیستم استارت آپی به دلیل حمایت های انجام شده، می گردد اما از سوی دیگر نگرانی هایی را در مورد نحوه توزیع و میزان اثربخشی آن به وجود آورده است.

سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران در این نامه به عنوان نماینده بخش خصوصی در حوزه کسب و کارهای آنلاین و اقتصاد دیجیتال، خواهان انتشار شفاف نام شرکت های دریافت نماینده وام و مبالغ دریافت شده را به منظور تنویر افکار صاحبان کسب و کار در این حوزه به عنوان حوزه پیشگام در زمینه شفافیت و مبارزه با فساد شده تا گامی در راستا توسعه اقتصاد کشور برداشته گردد.

در همین حال امیر ناظمی رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز در توئیتی با انتشار نامه ای از سوی این سازمان به صندوق نوآوری و شکوفایی، پیشنهاد اعلام فهرست اسامی شرکت ها و کسب و کارهای دریافت نماینده وام از این صندوق را در راستای ایجاد شفافیت به عنوان یکی از مدرن ترین ابزارهای دولت ها در عرصه حکمرانی مطلوب، مطرح نموده است.

به گفته وی، توسعه از فرآیندهایی مانند شفافیت و مشارکت شروع می گردد و شرکت های دریافت نماینده تسهیلات باید از فرآیند شفاف و برابری برای همه عبور نمایند.

در این زمینه سیاوش ملکی فر معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در تبادل نظر با خبرنگاران تاکید نموده است که تمامی استارت آپهای عظیم که تاییدیه دانش بنیان را گرفته اند، مشمول دریافت تسهیلات از صندوق نوآوری هستند. شرکت هایی مانند دیجی کالا، اسنپ و تپسی و در کل همه گل درشتهای استارت آپی که حدود 10 شرکت در کشور هستند، از ما وام گرفتند. استارت آپ های عظیم و شرکت های دانش بنیان در لیست 6 هزار تایی معاونت علمی قرار دارند و می توانند تا سقف 50 میلیارد تومان از صندوق نوآوری تسهیلات دریافت نمایند.

با این وجود و در پی نقدهای که در این خصوص منتشر شده و نیز ادامه مطالبات عمومی برای انتشار لیست دریافت نمایندگان وام، مطابق آنچه که در صفحه توئیتر صندوق نوآوری و شکوفایی آمده است، علی وحدت گفته که پس از استعلام از نهادهای نظارتی، اسامی شرکت های دریافت نماینده تسهیلات را اعلام خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 676

به "اسامی وام گیرندگان صندوق نوآوری را اعلام کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسامی وام گیرندگان صندوق نوآوری را اعلام کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید