افزایش فرصت فعالیت در بخش گردشگری برای زنان خاورمیانه

به گزارش پری بلاگ، ایسنا/ براساس آخرین اخبار بدست آمده، افزایش فرصت فعالیت در بخش گردشگری برای زنان خاورمیانه مشاهده می شود.

افزایش فرصت فعالیت در بخش گردشگری برای زنان خاورمیانه

قضیه چیست؟

نتایج تحقیقات جدید نشان داده است، در بخش گردشگری خاورمیانه از هر 10 نفر شاغل، کمتر از یک نفر زن بوده و البته این نسبت بطور مداوم در حال افزایش است.

سازمان جهانی گردشگری بیان نمود: گزارش منطقه ای مربوط به زنان در گردشگری خاورمیانه، پیشرفت های ایجاد شده و فرصت هایی برای پیشرفت بیشتر در برابری جنسیتی این بخش را برجسته می کند.

مهمترین یافته های این بررسی موارد ذیل را شامل می شود:

8 درصد افراد شاغل در بخش گردشگری این منطقه را زنان تشکیل می دهند و این در مقایسه با 16 درصد در کل اقتصاد منطقه است.

در سطح جهانی، 54 درصد از افراد شاغل در بخش گردشگری در مقایسه با 39 درصد گسترده اقتصاد جهانی زنان هستند.

زنان تحصیلات خوبی دارند، اما وارد نیروی کار گردشگری نمی شوند.

زنان تحصیلات عالی بالاتر از مردان دارند، اما هنوز در این بخش فعالیت بسیار اندکی دارند.

بخش دولتی می تواند پیشگام ارائه نقش های رهبری برای زنان باشد و فرصت هایی را برای آنان ایجاد کند.

براساس نتایج بررسی ها در سال 2019 وزرای گردشگری در منطقه 21 درصد است که در مقابل 23 درصد سطح جهانی واقع شده است.

شکاف های جنسیتی در اشتغال و کارآفرینی

این گزارش همچنین نشان داد، مشارکت زنان در اشتغال، خوداشتغالی و مالکیت بنگاه های کوچک و بزرگ اقتصادی (SEM) به میزان قابل توجهی در سراسر منطقه کمتر از مردان است و تمایل کمتری به کار در بخش گردشگری دارند و از مهم ترین عوامل موثر در این امر، نگرانی در مورد حفظ تعادل زندگی خانوادگی و کاری و موانع قانونی برای زنان است.

نتیجه گیری درباره این موضوع به ویژه در بخش خصوصی هنوز زود است. هدف این گزارش این است که این موارد در آینده کمرنگ و برای برابری جنسیتی کارهای بیشتری انجام شود. همچنین تحقیقات بدلیل کمبود داده های مرتبط با تفکیک جنسیتی در گردشگری اجرا شده است.

این گزارش گامهای مثبتی که طی سالهای اخیر در سطح سیاست گذاری و در مقایسه با سایر مناطق جهان برداشته شده و همچنین مواردی برای دستیابی به هدف پنجم توسعه پایدار سازمان ملل در خاورمیانه را نشان می دهد.

خانم هیفاء الجدیع، سرپرست اداره کل روابط بین الملل وزارت گردشگری در عربستان سعودی گفت: از نظر تاریخی، زنان نقش مهمی در گردشگری داشته اند و براساس پروژه Kingdoms Vision 2030 برای تسهیل و تشویق زنان در مشارکت برای بخش گردشگری از طریق بهبود قوانین، سیاست های جدید، آموزش، حمایت از بنگاه های کوچک و بزرگ و توسعه مشاغل تلاش بسیاری کرده است. وی اضافه نمود: امیدواریم که پیشگام توانمندسازی زنان در گردشگری باشیم و در سطح محلی و بین المللی مشتاق همکاری با همسایگان و شرکای بین المللی برای از بین بردن موانع جنسیتی در این بخش هستیم.

منبع: همگردی
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 491

به "افزایش فرصت فعالیت در بخش گردشگری برای زنان خاورمیانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش فرصت فعالیت در بخش گردشگری برای زنان خاورمیانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید