از طریق بازی تمرکز بچه ها را بالا ببرید

به گزارش پری بلاگ، جلب توجه بچه ها معمولاً کار آسانی نیست و از آن دشوارتر، حفظ تمرکز آنها برای انجام یک فعالیت هدفمند است. اگر شما هم با کودکی سروکار دارید که توجه و تمرکز پایینی دارد، می توانید با انجام بازی هایی به بهبود توجه و تمرکز او یاری کنید.

از طریق بازی تمرکز بچه ها را بالا ببرید

به گزارش خبرنگاران به نقل از تبیان ، شاید برای شما سؤال باشد که چگونه کودکتان ساعت ها پای بازی ویدیویی یا برنامه تلویزیونی موردعلاقه خود می نشیند و تمرکز می نماید اما وقتی از او می خواهید تکالیفش را انجام دهد، توجه او در عرض چند دقیقه پرت می گردد؟

یادگیری تمرکز می تواند برای بچه ها دبستانی کار سختی باشد. کارشناسان معتقدند بچه ها به طورمعمول هرسال که عظیم تر می شوند به مدت سه تا پنج دقیقه تمرکزشان افزایش می یابد؛ بنابراین یک کودک پنج ساله می تواند حدود 15 دقیقه تمرکز کند درحالی که یک کودک 10 ساله می تواند در بهترین حالت ممکن یک ساعت در انجام وظایفش تمرکز داشته باشد. بااین حال، تمرکز حواس برای بسیاری از بچه ها سخت است، به ویژه اگر به انجام کاری تمایل و علاقه ای نداشته باشند یا حواس پرتی های زیادی وجود داشته باشد اما با انجام روش های زیر می توانید توجه و تمرکز کودک 5 تا 10 ساله تان را بهبود ببخشید:

رنگ آمیزی و کپی کردن تصاویر

این تمرین به کودک شما یاری می نماید تا در آرام نشستن و تمرکز روی کارهای پیش رو بهتر عمل کند. برای انجام این کار، یک عکس به کودک بدهید و از او بخواهید به یاری کاربُن، روی خطوط عکس را پررنگ کند تا عکس روی کاغذ زیرین کپی گردد. برای کپی کردن تصویر ابتدا 30 ثانیه به او فرصت دهید، سپس از او بخواهید دستان خود تکان دهد تا انرژی مجددی کسب کند و سپس 30 ثانیه دیگر کپی نموده و این فرایند را ادامه دهد. بعد از اتمام نقاشی از او بخواهید نقاشی اش را با دقت کامل رنگ آمیزی کند. این کار علاوه بر این که باعث می گردد قدرت تمرکز کودک افزایش یابد، سرعت عمل کودک در انجام کارها را هم ارتقا می دهد.

شمردن کلمات

این روش یک تمرین خوب برای آن دسته از بچه های است که در تمرکز و توجه مشکل دارند. برای انجام این سرگرمی، یک کتاب را بردارید و یک پاراگراف از متن را انتخاب کنید و از کودک بخواهید تا به متن نگاه کند. هدف این نیست که آن را بخواند، بلکه هدف شمردن کلمات پاراگراف موردنظر است.

کارشناسان معتقدند بچه ها به طورمعمول هرسال که عظیم تر می شوند به مدت سه تا پنج دقیقه تمرکزشان افزایش می یابد

هنگامی که کودک کلمات را شمرد، از او بخواهید برگردد و دوباره کلمات را بشمارد. اگر تعداد کلماتی که کودک برای بار دوم شمرد با تعداد کلمات دفعه اول متفاوت بود از او بخواهید دوباره این کار را انجام دهد. با شمارش درست کلمات می توانید دفعه بعد پاراگراف طولانی و متفاوت تری را به او بدهید تا روی آن کار کند. این روش باعث می گردد تا کودک شما با دقت بر جزییات، تمرکزش افزایش یابد و به سرعت حواسش پرت نگردد.

بازی سینی

برای انجام این بازی، مجموعه ای از وسایل کوچک خانگی مثل قاشق چای خوری، گیره مو، کلید، اتوماتیک و... را انتخاب کنید- در کل حدود 15 الی 20 عدد وسیله احتیاج خواهید داشت-و آنها را در یک سینی قرار دهید. به کودک 30 ثانیه فرصت دهید تا اشیا را نگاه نموده و سپس روی سینی را پارچه بکشید.

دو روش برای انجام بازی وجود دارد: یا می توانید از کودک بخواهید که در عرض 30 ثانیه اشیا را نام ببرد و یا می توانید طوری که کودک متوجه نگردد، یک وسیله را بردارید، سپس از کودک بخواهید وسیله ای که از داخل سینی برداشته شده است را شناسایی کند. همچنین بعد از چند بار بازی می توانید، مراحل بازی را سخت تر نموده و از کودک بخواهید تا وسایل را به ترتیب از چپ به راست، راست به چپ، ردیف آخر به اول و برعکس وسایل را به خاطر بسپارد و نام ببرد.

شناسایی تفاوت ها

تشخیص تفاوت ها یک سرگرمی عجیب وغریب برای افزایش توجه و تمرکز بچه ها است. شما می توانید تفاوت ها را متناسب با سن و توانایی فرزندتان در چیزهای مختلف ایجاد نموده و از کودک بخواهید آنها تشخیص دهد. مثلاً ابتدا از کودک بخواهید داخل کمد را با دقت نگاه کند، سپس وسیله ای را در کمد جابه جا کنید و از او بخواهید تا تفاوت را شناسایی کند. علاوه بر این، بازی های موبایلی زیادی در این زمینه وجود دارد که به راحتی می توانید از فروشگاه های معتبر دانلود کنید.

شمارش رو به عقب

شمردن اعداد برای بچه ها به خصوص بچه ها 8-9 ساله کار چندان سختی نیست اما شمارش معکوس می تواند یک سرگرمی مفید برای بچه ها باشد که به تقویت مهارت های تمرکز او نیز یاری می نماید. برای انجام بازی یک عدد تصادفی به کودک بگویید مثلاً 147 و سپس از او بخواهید که در عرض یک دقیقه اعداد را رو به عقب، تا عدد100 بشمرد.

بازی هُب

هُب، یک بازی زبانی و سنتی دسته جمعی، مناسب بچه ها 7 سال به بالا است که تأثیر زیادی در افزایش تمرکز کودک دارد. برای انجام این بازی، حداقل 3 نفر باید دورهم بنشینند و یک نفر به عنوان سرگروه یک عدد مثلاً پنج را انتخاب می نماید. بازیکن ها آغاز به شمارش اعداد می نمایند و به هر بازیکنی که عدد 5 برسد، باید به جای پنج بگوید: هُب. اعداد 10، 15، 20 و... هم چون مضاربی از 5 هستند به همین صورت است. این بازی احتیاج به تمرکز بالایی دارد و باعث می گردد تا کودک در حین بازی تمام توجه و تمرکز خود را به کار بگیرد.

بازی یک مرغ دارم...

این بازی قدیمی که بچه ها امروزی چندان با آن آشنایی ندارند، یکی دیگر از بازی هایی است که باعث تقویت مهارت های ادراکی-حرکتی، گفتاری، اجتماعی و افزایش تمرکز و توجه کودک می گردد. این بازی به گونه ای است که هر چقدر تعداد بازیکنان بیشتر باشد، بازی هیجان انگیزتر شده و به مراتب احتیاج به تمرکز بیشتری دارد؛ بنابراین بهتر است که تعداد بازیکنان بیش از 5 نفر باشد. سرگروه، خودش را عدد یک می نامد و عددهای بعدی را روی بازیکنان می گذارد. بازی به این صورت است که سرگروه می گوید: یک مرغ دارم روزی 5 تا تخم میذاره، شماره 5 بلافاصله باید جواب دهد: چرا 5 تا، تا سرگروه بگوید: پس چند تا و یک عدد دیگر خوانده می گردد و بازی به این ترتیب ادامه پیدا می نماید. این بازی ازاین جهت که باید حواس کودک باشد تا شماره اش خوانده گردد و جواب دهد، باعث بهبود تمرکز او می گردد و زیبایی بازی آنجاست که فرد در موقعی که شماره اش خوانده می گردد، حواسش نباشد و از دور بازی حذف گردد و این فرایند آنقدر ادامه پیدا می نماید تا در نهایت دو نفر برنده خواهند شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 272

به "از طریق بازی تمرکز بچه ها را بالا ببرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از طریق بازی تمرکز بچه ها را بالا ببرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید