توصیه های کاربردی، برای شست وشوی خودرو

به گزارش پری بلاگ، شست وشوی خودرو یکی از ساده ترین مواردی است که در طول عمر خودرو و افت قیمت آن تأثیرگذار است. اما چه زمانی باید خودرو را به کارواش برد یا در منزل به شست وشوی آن پرداخت؟

توصیه های کاربردی، برای شست وشوی خودرو

به گزارش خبرنگاران به نقل از زومیت، خودرو برای مالک اصلی آن یک سرمایه گذاری نسبتاً عظیم است و در طول عمر آن هزینه هایی زیادی خرج تعمیر و نگهداری آن مانند تعویض روغن، تایرها و لنت های ترمز می گردد. بسیاری از رانندگان که ارتباط نزدیکی با خودروی خود پیدا می نمایند و درواقع به آن شخصیت می دهند، بیشتر موارد ایمنی و ملاحظات نگهداری آن را رعایت می نمایند. اما آیا تابه حال مورد ساده ای مانند شست وشوی خودرو را هم به اسم یک سرمایه گذاری بلند مدت در نظر گرفته اید؟ هرچندوقت یک بار باید خودرو را تمیز کرد؟ اهمیت این موضوع تا چه حد است؟

گاهی اوقات، تمیز کردن خودرو واضح و منطقی است. به اسم مثال پس از رانندگی در یک جاده خاکی، خودرو به قدری کثیف می گردد که شست وشوی آن به اولویت مهم تبدیل می گردد. یا کابوس پارک در زیر درختان و عملیات نامحسوس پرندگان روی شیشه ها و بدنه خودرو، که تقریباً هر راننده ای آن را تجربه نموده است. آیا باید شست وشوی دستی یا کارواش خودرو را در قالب سرویس های تعمیر و نگهداری دانست؟ جواب این سؤال مثبت است. در واقع به دلایلی چون محافظت از رنگ بدنه و جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی یا تمیز نگه داشتن آن برای فروش به قیمت بالاتر در آینده، شستن خودرو بر اساس یک برنامه منظم امری ضروری است.

شست و شوی خودرو هرچند وقت یکبار ضروری است؟

بیشتر کارشناسان، شست وشوی خودرو را هر 2 هفته یا هر 20 روز یک بار به طور منظم توصیه می نمایند. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که نمک نسبتاً زیادی وجود دارد (نزدیک دریا یا منطقه ها برفی که بیشتر اوقات جاده ها نمک پاشی می شوند)، برای جلوگیری از پوسیدگی، خوردگی و زنگ زدگی باید در فواصل زمانی کمتری خودرو را شست وشو داد.

اگر بیشتر اوقات در منطقه ها روستایی و یا حاشیه شهرها که درخت ها و محیط سبز بیشتری وجود دارد، رانندگی می کنید باید بیشتر از دیگر رانندگان مراقب خودرو باشید. همانطور که ذکر شد کابوس پرندگان، به علت اسیدی بودن نباید مدت زمان زیادی روی بدنه خودرو بماند؛ این مورد برای حشرات و شیره یی گیاهان هم صدق می نماید. در صورت وجود هرگونه از این موارد روی بدنه خودرو، هرچه زودتر به تمیز کردن آن ها اقدام کنید. اگر روزانه از خودرو استفاده نمی کنید و در گاراژ سرپوشیده پارک می گردد، می توان فاصله بین دفعات کارواش یا شست وشو را بیشتر کرد.

باور عمومی بر این است که در فصل تابستان باید بیشتر به شست وشوی خودرو پرداخت؛ اما جالب است بدانید که در فصل زمستان خودرو به شست و شوی بیشتری احتیاج دارد. قاتل بدنه خودرو در فصل سرما، نمک است. توصیه می گردد در این فصل به دفعات بیشتری و البته با دستگاه های فشار قوی به تمیز کردن و از بین بردن نمک روی بدنه بپردازید.

بدیهی است که کابین خودرو در معرض نمک یا حشرات نیست، ولی از تمیز کردن این قسمت از خوردو غافل نشوید. برای تضمین نبود هرگونه خرده های موارد خوراکی، برگ خشک شده یا موی سگ از جاروی برقی به خصوص در زیرپایی ها و شکاف جایگاه ها بهره ببرید. برای شست وشو و از بین بردن لک های جایگاه ها، می توان از ترکیب آب گرم و مواد شوینده استفاده کرد. البته برای جلوگیری از پارگی و افت کیفیت روکش های چرمی، باید هر 3 ماه یک بار آن ها را تمیز و از مواد مخصوص استفاده کرد. اگر رانندگی با خودرو شغل اصلی فرد باشد یا کابین بیش از مقدار در معرض نور خورشید قرار داد، این زمان به 2 ماه کاهش پیدا می نماید.

واکس و پولیش بدنه ضروری است؟

برای حفظ کیفیت رنگ و حفظ برترین شرایط بدنه، توصیه می گردد حداقل سالی 2 بار واکس زدن را در نظر داشته باشید. برای تشخیص شرایط بدنه آزمایش زیر را انجام دهید:

کمی آب را روی بدنه خودرو بریزید. اگر آب به حالت قطره مانند در آمد، بدنه و رنگ در شرایط مناسبی واقع شده است در غیر این صورت، زمان واکس زدن فرا رسیده است.

فواید واکس بدنه، بیشتر از صرفاً براق و زیبا کردن خودرو است. موارد خورنده ای که پیشتر ذکر کردیم، مانند نمک، شیره گیاهان، حشرات، کابوس پرندگان و ... ، با واکس زدن بدنه از بین می فرایند. علاوه بر این واکس روی بدنه، به اسم یک لایه محافط بین رنگ و گردوخاک عمل می نماید. در انتها، برترین کاری که می توان برای تمیز کردن خودرو انجام داد، سرویس کامل پولیش و کارواش است. بیشتر مراکز کارواش حرفه ای و عظیم، سرویس کامل شست وشوی خودرو از کابین تا بدنه و جلوپنجره را با قیمت های مختلف انجام می دهند. با این کار که البته به راحتی به وسیله خود فرد هم قابل انجام است، نفس تازه ای به خودرو خواهید بخشید.

برترین توصیه ای که برای حفظ ظاهر و شرایط خودرو می توان داشت، شست و شوی ساده هر 2 هفته، واکس بدنه هر 6 ماه و تمیز کردن کابین هر چند ماه یک بار است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 شهریور 1400 بروزرسانی: 1 شهریور 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 759

به "توصیه های کاربردی، برای شست وشوی خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های کاربردی، برای شست وشوی خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید