خبرنگاران بیش از هفت هزارو 500 قطعه پرنده مهاجر در سایت های آبی زنجان سرشماری شد

به گزارش پری بلاگ، زنجان - خبرنگاران - رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: تعداد هفت هزارو 520 قطعه انواع پرنده مهاجر در سطح این استان سرشماری شد.

خبرنگاران بیش از هفت هزارو 500 قطعه پرنده مهاجر در سایت های آبی زنجان سرشماری شد

پرویز رستمی، روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اضافه کرد: در سرشماری پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی این استان که از سوی کارشناسان و محیط بان این اداره کل انجام گرفت، این تعداد پرنده مهاجر در سایت های آبی زنجان، مشاهده شد.

وی با بیان اینکه در این سرشماری انواع اردک (سرسبز، نوک پهن و سرحنایی)، باکلان، خوتکا، بوتیمار کوچک، کاکایی، انواع حواصیل (خاکستری و سفید)، تنجه، چنگر و سایر پرندگان آبزی و کنارآبزی، مورد مشاهده نهاده شدند، گفت: بیشترین تعداد نیز مربوط به اردک سرسبز و چنگر معمولی بود.

رستمی با اشاره به اینکه با گرم شدن هوا، کم کم مهاجرت معکوس پرندگان اتفاق می افتد، اضافه کرد: رودخانه ها، سدهای طبیعی و مصنوعی متعددی در زنجان وجود دارد که پرندگان زیادی به صورت دائم و موقت در این مکان ها زیست می نمایند که این زیستگاه ها، مکان های هدف برای سرشماری هستند.

رستمی گفت: پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در هشت سایت پرنده زنجان که شامل سد تهم در شهرستان زنجان، سد قره تپه در منطقه حفاظت شده سرخ آباد و فیله خاصه در منطقه شکار ممنوع واقع در شهرستان های زنجان و طارم، سد گلابر در شهرستان ایجرود، سد خندقلو در شهرستان ماهنشان، سد قاهران (کهران) در ارمغانخانه و رودخانه قزل اوزن در شهرستان های ماهنشان و طارم، است زمستان گذرانی می نمایند.

وی یادآور شد: در سال 98 تعداد 6 هزار و 852 قطعه، سال 97 تعداد 6 هزار و 313 قطعه، سال 96 تعداد 6 هزار و 800 قطعه، سال 95 بیش از چهار هزارو 300 قطعه و سال 94 نیز 2 هزار و 300 قطعه پرنده مهاجر آبزی و کنار آبزی در سایت های آبی مختلف استان زنجان مشاهده و مورد سرشماری نهاده شد.

رستمی توضیح داد: از شروع فصل سرما و مهاجرت پرندگان به آبگیرهای استان، کارشناسان و محیط بانان با جدیت به پایش مناطق پرداختند و تا به امروز نیز مورد مشکوک آنفلوانزای فوق حاد پرندگان (آنفلوانزای مرغی) در زنجان مشاهد نشده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 فروردین 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 557

به "خبرنگاران بیش از هفت هزارو 500 قطعه پرنده مهاجر در سایت های آبی زنجان سرشماری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بیش از هفت هزارو 500 قطعه پرنده مهاجر در سایت های آبی زنجان سرشماری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید