دهکده گیاهان دارویی را تا تولید دارو پیش می بریم، گلستان باید قطب گردشگری کشاورزی شود

به گزارش پری بلاگ، خبرنگاران/گلستان نماینده مردم شرق گلستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه توسعه گیاهان دارویی در شهرستان گالیکش را با تمام قدرت ادامه می دهیم، گفت: ما این پروژه را تا اسانس گیری و تولید دارو در گلستان پیش می بریم.

دهکده گیاهان دارویی را تا تولید دارو پیش می بریم، گلستان باید قطب گردشگری کشاورزی شود

دکتر رضا آریان پور در گفت و گو با خبرنگاران در حاشیه بازدید از مرکز آموزش جهاددانشگاهی گنبدکاووس و دفتر خبرگزاری خبرنگاران در شرق استان گلستان با اشاره به اینکه یکی از کارهای خوبی که جهاددانشگاهی در شرق استان گلستان انجام داده پروژه دهکده گیاهان دارویی است، اظهار کرد: این پروژه و مکان یابی بسیار خوبی دارد که مشرف و مجاور جاده بین المللی شمال به مشهد مقدس و درنزدیکی پارک ملی گلستان است.

وی با بیان اینکه یکی از ابعاد این پروژه مهم موضوع توریسم کشاورزی است که در استان گلستان نوپا و البته پرجاذبه است، افزود: نکته مهم این است که گردشگری در این بخش برای بازدیدکنندگان همراه با دستاوردهای علمی، مهارتی و شناخت نسبت به ظرفیت های گیاهان دارویی منطقه خواهد بود.

تغییر الگوی کشت در اراضی شیبدار شرق گلستان/ اجازه خام فروشی گیاهان دارویی را نمی دهیم

نماینده مردم شرق گلستان در مجلس شورای اسلامی بعد دیگر این پروژه را که مهمترین موضوع آن است تغییر الگوی کشت در منطقه دانست و گفت: می دانید که 70 درصد از اراضی شیبدار استان در منطقه شرق به ویژه مینودشت تا کلاله هستند که کم بازده بوده و باران همواره خاک مناسب را شسته و می برد و گیاهان خاصی کشت می شود که بازدهی خوبی هم ندارد.

آریان پور با تاکید بر اینکه اگر بتوانیم این مزارع را به مزرعه گیاهان دارویی تبدیل کنیم یک جهش بزرگ در درآمدزایی و توسعه کشاورزی در منطقه ایجاد می کنیم، ادامه داد: برای رسیدن به این نقطه و فراگیر شدن فرهنگ این کشت باید یک الگوی پیروز به صورت عملی انجام و مورد نمایش گذاشته شود که این مهم هم در دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی در حال اجراست.

وی با اشاره به اینکه یک بخش مهم کارهم که ازسوی متولیتان این دهکده در استان و جهاددانشگاهی کشور نسبت به انجام آن قول گرفته ایم تکمیل زنجیره تا اسانس گیری و تولید دارو از این گیاهان دارویی است، شرح داد: ما تاکید کرده ایم که همزمان با تغییر الگوی کشت و تولید گیاهان دارویی مرغوب بخواهیم خام فروشی کنیم و گیاهان ما به استان های دیگر برای تولید دارو ارسال شود.

صنایع تکمیلی گیاهان دارویی را به گلستان می آوریم/ حمایت مجمع نمایندگان از پروژه های جهاددانشگاهی

نماینده مردم شرق گلستان در مجلس شورای اسلامی ایجاد صنایع تکمیلی کشاورزی به ویژه گیاهان دارویی را از ضرورت های توسعه این طرح دانست و گفت: کشاورزان هم وقتی ببینند که صنایع تکمیلی و تبدیلی این کشت در منطقه وجود دارد و به اشتغال منطقه نیز کمک می کند قطعا با انگیزه بیشتری در پی تغییر الگوی کشت می رود.

آریان پور با تاکید بر ضرورت امنیت کشاورزی، امنیت اقتصادی و خوداتکایی در فرآیندهای توسعه، اضافه کرد: وقتی ضنایع تبدیلی مرتبط با این موضوع در استان های دیگر باشد کارشکنی ها، بی ارزش قلمداد کردن ظرفیت های ما و عدم اهمیت به اقتصاد کشاورزان ما را شاهد خواهیم بود.

وی از آمادگی کامل خود و مجمع نمایندگان استان گلستان برای حمایت تمام قد از پروژه دهکده گیاهان دارویی، گفت: بنده این موضوع را به استاندار محترم نیز منتقل کرده ام که این پروژه یک پروژه بزرگ ملی است و باید برای توسعه آن همت همه دستگاهها را به میدان آورد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 اسفند 1400 بروزرسانی: 18 اسفند 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 975

به "دهکده گیاهان دارویی را تا تولید دارو پیش می بریم، گلستان باید قطب گردشگری کشاورزی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دهکده گیاهان دارویی را تا تولید دارو پیش می بریم، گلستان باید قطب گردشگری کشاورزی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید