راهکارهای بهبود سرگیجه ناشی از جابه جایی مایع گوش میانی

به گزارش پری بلاگ، سرگیجه ، سومین اختلال شایع در جهان است که می تواند مسائل بسیاری را در زندگی ایجاد کند و فرد را از انجام کارهای معمول روزانه باز دارد.

راهکارهای بهبود سرگیجه ناشی از جابه جایی مایع گوش میانی

گوش علاوه بر شنوایی وظیفه حفظ تعادل ما را هم بر عهده دارد و در هر زمانی موقعیت مکانی ما را به مغز اعلام و با کمک چشم و مخچه به تعادل بدن کمک می کند.در کانال های نیم دایره ای گوش میانی مایعی در جریان است که مسئول حفظ تعادل ماست. مایع آندولنف ، با حرکت زاویه ای سر جریان می یابد و چند سنگ ریزه کلسیمی بسیار کوچک در انتهای کانال گوش میانی را جابه جا می کند. با جابه جایی این سنگ ریزه ها نسبت به جاذبه زمین، سیگنال هایی به مغز ارسال می شود و مغز به کمک این سیگنال ها حرکت دورانی ما را درک می کند . ادامه مطلب را مطالعه کنید:

علت جابه جایی مایع گوش میانی

سرگیجه ناشی از جابه جایی مایع گوش یا سنگ ریزه های آن دلایل متعددی دارد اما دلایل اصلی آن می تواند عفونت یا بیماری های ویروسی گوش، وارد شدن ضربه شدید به سر، کمبود ویتامین D یا کلسیم و بالا رفتن سن باشد. البته این نوع سرگیجه ها هیچ سن خاصی ندارند و حتی در دوران کودکی هم ممکن است اتفاق بیفتند، اما به طور معمول بالا رفتن سن احتمال ابتلا به آن را افزایش می دهد.

حرکت مایع گوش

سرگیجه یا نداشتن تعادل، سومین اختلال شایع در جهان است که می تواند فرد را از انجام کارهای معمول روزانه باز دارد. برای درمان ابتدا باید علت آن شناسایی شود. سرگیجه تنها به دلیل حرکت مایع درون گوش نیست و ممکن است علت های متفاوتی داشته باشد که برخی از آن ها نیاز به درمان خاصی ندارد و پس از یک تا دو هفته خود به خود از بین می رود.

مهم ترین دلیل سرگیجه

مهم ترین دلیلی که نشان می دهد سرگیجه ناشی از بیماری های گوش است، این است که با حرکت سر یا بدن علایم سرگیجه را احساس کنید. با این حال اگر احساس سرگیجه می کنید، بهتر است ابتدا به متخصص گوش مراجعه کنید. بایدمشخص شود که آیا یک گوش درگیر شده یا هر دو گوش دچار اختلال شده اند. سپس تمرین ها یا داروهای لازم از سوی پزشک تجویز می شود.

بیشتر بدانیم

سرگیجه ممکن است موقتی ، طولانی مدت یا ناگهانی باشد و چند ثانیه ادامه یابد. اگر سرگیجه شدید دارید ممکن است علایم شما ثابت باشد و برای چند روز طول بکشد و زندگی طبیعی شما را دچار اختلال کند.سرگیجه ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد، اما در افراد 65 سال به بالا شایع است. درمان سرگیجه به علت و شدت نشانه های آن بستگی دارد.

علایم

1- مسائل تعادلی

2- سبکی سر

3- احساس بیماری حرکتی (motion sickness)

4- تهوع و استفراغ

5- صدای زنگ در گوش، (وزوز گوش)

6- احساس پُری در گوش

7- سردرد

8- نیستاگموس (چشم ها به طور غیرارادی حرکت می کند)

درمان های خانگی سرگیجه

هنگامی که چرخش شدید است، در یک اتاق آرام و تاریک دراز بکشید.

به محض احساس سرگیجه بنشینید.

اگر می دانید حرکتی معمولاً باعث ایجاد علایم می شود، آن را به آرامی انجام دهید. مانند بلند شدن، نگاه کردن به سمت بالا یا چرخاندن سر

برای برداشتن چیزی به جای خم شدن بیش از حد، روی زانو بنشینید.

روی دو یا چند بالش بخوابید.

هنگام برخاستن در شب نور کافی باشد.

اگر سرگیجه بر توانایی شما در راه رفتن یا احساس تعادل تأثیر می گذارد، از عصا برای جلوگیری از افتادن و صدمات جدی استفاده کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 424

به "راهکارهای بهبود سرگیجه ناشی از جابه جایی مایع گوش میانی" امتیاز دهید

2 کاربر به "راهکارهای بهبود سرگیجه ناشی از جابه جایی مایع گوش میانی" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهای بهبود سرگیجه ناشی از جابه جایی مایع گوش میانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید