سرنوشت عجیب غار دوتاشکا در بلغارستان، تصاویر

به گزارش پری بلاگ، غار دوتاشکا غاری عظیم در بلغارستان است که از اواخر عصر پارینه سنگی و ده ها هزار سال بعد از آن، پناهگاه انسان ها بوده است و حالا تبدیل به یک منطقه بین المللی و کشوری قابل توجه و البته خانه 30000 خفاش شده است که این موضوع، به نوعی سرنوشت عجیب این غار را رقم زده است.

سرنوشت عجیب غار دوتاشکا در بلغارستان، تصاویر

با ما سفر کنید و با تور بلغارستان از معماری شگفت انگیز اروپایی دیدن کنید و شهر زیبای صوفیه را ببینید.

این غار در 18 کیلومتری شمال لُوِک در نزدیکی دهکده دوتاکی قرار گرفته است. این غار از ته نشین شدن سنگ های حلال تشکیل شده و غارها، حفره ها و سیستم های زه کشی زیرزمینی از مشخصه های آن است. این غار عظیم 2 کیلومتر طول و ارتفاع دهانه ورودی آن 60 متر است. در بعضی مکان ها ارتفاع سقف به 100 متر از سطح زمین می رسد و 7 حفره عظیم وجود دارد که نور خورشید در طول روز به آن ها می تابد. به خاطر همین حفره هاست که نام این غار را چشم ها نامیده اند.

پس از 200 متر از ورودی غار، غار دوشاخه می شود. در سمت چپ رودخانه کوچکی جریان دارد که باعث ایجاد دریاچه ها و آبشارهای معدنی شده که از یک راهروی کوچک می گذرند و درنهایت به رود اوسام می ریزند. سمت راست گرم و خشک است و شامل چندین حفره است که به یک راهروی مدور به نام آلتار ختم می شود. می توان در این غار شاهد طاق ها و گنبدهای طبیعی و عظیم بود، به خاطر همین انسان ها از آن به اسم سرپناه استفاده می کردند.

این غار به وسیله دانشمندان بلغاری در سال 1921 کشف شد اما تا دهه 1950 کاملاً آنالیز نشده بود. اولین ردگیری ها بابت سکونت انسان در این غار به اواسط دوره پاره سنگی حدود 70000 سال پیش بازمی شود. این غار دربردارنده یکی از غنی ترین منابع مصنوعات فرهنگی از دوره نوسنگی هم هست.

طی دهه 1950 این غار به اسم یک مکان نظامی و ذخیره نفت استفاده می شده که منجر به نابودی بخشی از سازه های طبیعی در غار شد. امروزه پایه های بتنی در داخل غار در قسمتی که تانک های نفت نصب شده اند، قرار گرفته اند. یک ریل راه آهن تا دهانه ورودی غار ساخته شده و قسمتی از مخروبه های یک پل را می توان در کنار رودخانه دید.

این غار احتمالاً به خاطر فیلم بی مصرف های 2 در سال 2011 با بازی سیلوستر استالونه شناخته شده است. پس از فیلم، طبیعی شناسان محلی اذعان داشتند که جمعیت خفاش ها به خاطر فشار وارد آمده به خاطر فیلم برداری، کم شده است و دادگاه عالی بلغارستان گفت که این فیلم برداری برخلاف قوانین محیط زیست این کشور بوده است. در ژوئن سال 1996 به اسم یک مکان طبیعی ثبت شد.

منبع: گردشبان
انتشار: 22 مرداد 1400 بروزرسانی: 22 مرداد 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 749

به "سرنوشت عجیب غار دوتاشکا در بلغارستان، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت عجیب غار دوتاشکا در بلغارستان، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید