مریخ نورد پشتکار به یکی از ارزشمندترین نمونه های مریخ دست یافت

به گزارش پری بلاگ، مریخ نورد پشتکار که در دومین کارزار علمی مشغول حرکت به سمت دلتای رودخانه باستانی دهانه جزرو است، با جمع آوری نهمین نمونه مریخ، به موادی دست یافته است که می توانند نشانه های ارزشمندی از حیات در سیاره سرخ داشته باشند.

مریخ نورد پشتکار به یکی از ارزشمندترین نمونه های مریخ دست یافت

ناسا با کاوشگر پشتکار همچنان برای جست وجوی نشانه هایی از حیات باستانی و آب جاری در گذشته مریخ، مشغول حفاری در سطح سیاره سرخ است.

به گفته اعضای تیم مأموریت، پشتکار (Perseverance) که در فاز دوم عملیات علمی خود به مطالعه دلتای رودخانه باستانی دهانه جزرو (Jezero) می پردازد، به تازگی نهمین نمونه سنگ مریخی را از منطقه ای نزدیک به دلتا که از محل فرود خود در فوریه 2021 (اسفند 1399) هم دور نیست، جمع آوری نموده است.

تیم این مریخ نورد در توییتی نوشت: نمونه سنگ شماره 9 در کیسه است! (خب، در لوله، به هر حال!) تیم من سال ها منتظر بوده است تا به این دلتای رودخانه نزدیک گردد تا ببیند درباره حیات گذشته در مریخ چه می تواند بگوید. این نمونه ممکن است در آینده یک بلیط یک طرفه برای رسیدن به زمین دریافت کند.

پشتکار بیش از یک سال است که در دهانه 45 کیلومتری جزرو در پی نشانه هایی از حیات باستانی در گذشته این سیاره است. دانشمندان بر این باورند که این دهانه زمانی محل وجود یک دریاچه و دلتای رودخانه بوده است که آن را به مکانی عالی و ارزشمند برای شکار نشانه های حیات باستانی یا حضور آب در مریخ تبدیل نموده است.

اگر حیات در مریخ وجود داشته باشد، سنگ های این منطقه دلتای رودخانه ای ممکن است شواهدی از فسیل های مولکولی، مولکول های آلی ایجاد شده به وسیله موجودات زنده باستانی را نشان دهند.

برد گارچینسکی (Brad Garczynski) یکی از دانشجویان همکار تیم پشتکار از دانشگاه پردو زمانی که مریخ نورد به سمت دلتا حرکت می کرد، گفت: دلتا ما را فرامی خواند و باید برویم! اگر در گذشته حیات میکروبی در مریخ وجود داشته است، این یکی از برترین مکان ها برای جستجوی آن است، زیرا گِل های لایه ای ظریف ممکن است سابقه ای از فعالیت میکروبی را در خود مدفون و حفظ نموده باشند.

برای یاری به پشتکار در زمینه جست وجوی این نشانگرهای زیستی باستانی و جاهایی که ممکن است پنهان شده باشند، این مریخ نورد به مقدار خودرو مجهز به 23 دوربین مختلف و ابزارهای متنوعی از جمله طیف سنج فلورسانس پرتو ایکس، سامانه رادار نفوذ به زمین، و ابزار سوپرکم (SuperCam) است که سنگ ها را با لیزر جداسازی و سپس ترکیب بخار شیمیایی حاصل را آنالیز می نماید.

علاوه بر این در انتهای بازوی رباتیک مریخ نورد مته ای نصب شده است که می تواند با پنج درجه آزادی حرکت کند. پشتکار بعلاوه دارای دو میکروفون داخلی است که به مریخ نورد امکان می دهد تا صداهای مریخ را ضبط کند.

جدا از نمونه های سنگی زیادی که مریخ نورد جمع آوری نموده است، در این مأموریت بالگرد رباتیک کوچک نبوغ (Ingenuity) هم به جست وجوی مکان ها و اشیاء جالب توجه به مریخ نورد یاری می نماید و زمینه کاوش تازه ای را در مریخ شکل داده است. نبوغ تا کنون 29 مأموریت پرواز موفقیت آمیز انجام داده است که طولانی ترین آن ها 169.5 ثانیه بوده است.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، یک مأموریت مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا، نمونه های جمع آوری شده به وسیله پشتکار را احتمالا در اوایل سال 2033 به زمین خواهد آورد.

عکس کاور: نهمین نمونه جمع آوری شده به وسیله پشتکار از سطح مریخ

Credit: NASA/JPL-Caltech

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 3 مرداد 1401 بروزرسانی: 3 مرداد 1401 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 1093

به "مریخ نورد پشتکار به یکی از ارزشمندترین نمونه های مریخ دست یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مریخ نورد پشتکار به یکی از ارزشمندترین نمونه های مریخ دست یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید