مهارت های ارتباط با دیگران در مسافرت

به گزارش پری بلاگ، برقراری ارتباط با دیگران در سفر ، بویژه سفرهای خارجی بسیار مهم است و گردشگران باید بتوانند با استفاده از روش های مختلف، منظور خود را برسانند و درخواست کمک کند.

مهارت های ارتباط با دیگران در مسافرت

صداوسیما: سفر کردن همان قدر که می تواند هیجان انگیز و لذت بخش باشد، دردسر هایی هم به همراه دارد. یکی از مهم ترین چالش های گردشگران، عدم آشنایی با زبان فرهنگ های مختلف است. ندانستن زبان، برقراری ارتباط را بسیار سخت می کند و می تواند باعث نگرانی و حتی عصبانیت گردشگران در سفر شود. در ادامه همراه باشید تا ببینیم که چطور می توانیم در سفر با زبان بدن و مهارت های ارتباط با دیگران ارتباط برقرار کنیم.

1. عبارات اساسی را یاد بگیرید

برای یک سفر یک هفته ای یا دو هفته ای به خارج از کشور، نیازی نیست که زبان مقصد مورد نظر خود را به صورت کامل یاد بگیرید. فقط برای اینکه سفر راحت تری تجربه کنید و بهتر بتوانید با آن ها ارتباط برقرار کنید، بهتر است که عبارات اساسی زبان آن ها را یاد بگیرید. برای مثال یادگیری سلام، لطفا، ممنون، آیا شما انگلیسی صحبت می کنید؟ و دیگر عبارات ضروری و اولیه، می تواند در سفر برای برقراری آسان تر ارتباط به شما کمک کند. شاید این عبارات زیاد کارآمد نباشند، اما به شما جسارت می دهند تا جلو رفته و سر صحبت را با دیگران باز کنید. آن ها هم تلاش شما را برای برقراری ارتباط دیده و احتمالا با روی باز کمکتان خواهند کرد.

عبارات اساسی برای برقراری ارتباط:

سلام

صبح بخیر

بله، نه

لطفا آرام تر صحبت کنید

متوجه نمی شوم

آیا می توانید انگلیسی صحبت کنید؟

متاسفم

لطفا حرف خود را تکرار کنید

اسم من … است

اسم شما چیست؟

عبارات اساسی برای درخواست کمک:

لطفا به من کمک کنید

من آسیب دیده ام

لطفا به آمبولانس زنگ بزنید

لطفا به پلیس زنگ بزنید

لطفا به من کمک کنید تا با سفارت … تماس بگیرم

آیا می توانم از تلفن همراه شما استفاده کنم؟

من گمشده ام

عبارات اساسی برای پیدا کردن آدرس:

اسم این مکان چیست؟

سرویس بهداشتی کجا است؟

ایستگاه اتوبوس کجا است؟

از کجا می توانم تاکسی بگیرم؟

نزدیک ترین فروشگاه کجا است؟

نزدیک ترین بیمارستان کجا است؟

اتوبوس یا قطار چه زمانی حرکت می کند؟

می خواهم به … بروم

2. از زبان بدن کمک بگیرید

اگر می خواهید چیزی را توضیح دهید، اما نمی توانید، آن را به زبان آن ها بیان کنید، از زبان بدن کمک بگیرید. زبان بدن و به ویژه حرکت دست ها در توضیح مسایل بسیار کارآمد است.

همه انسان ها در هنگام گفتگو از زبان بدن و حرکت دست های خود استفاده می کنند. به همین دلیل، عدم آشنایی با زبان مقصد نمی تواند مانع شما برای برقراری ارتباط باشد. چرا که زبان بدن مفاهیم یکسانی بین همه جوامع دارد. البته در بعضی جوامع، نماد های زبان بدن کشور شما ممکن است معنای توهین آمیزی داشته باشد. به همین دلیل، پیش از سفر درباره زبان بدن مقصد مورد نظر خود تحقیق کنید.

3. از اپلیکیشن های ترجمه استفاده کنید

یکی از بهترین راه حل ها برای برقراری ارتباط، استفاده از اپلیکیشن های ترجمه است. البته این اپلیکیشن ها همیشه کارآمد نیستند، اما تا حدی می توانند به شما در فهم زبان و انتقال منظور کمک کنند. پیش از سفر، اطمینان حاصل کنید که اپلیکیشنی که روی گوشی خود نصب دارید از زبان مقصد شما پشتیبانی می کند، تا در هنگام سفر دستپاچه نشده و اطمینان خاطر داشته باشید. برای مثال برنامه Google Translate می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. این برنامه از بیشتر زبان های دنیا پشتیبانی می کند و به صورت آنلاین و آفلاین قابل دسترسی است.

4. از زبان اشاره کمک بگیرید

زبان اشاره بسیار قدرتمند است. با استفاده از زبان اشاره به راحتی می توانید با دیگران در سفر ارتباط برقرار کنید. برای مثال اگر در رستوران قصد سفارش غذا دارید، به راحتی با اشاره کردن به غذای مورد نظر در منو می توانید این موضوع را به پیشخدمت توضیح دهید. همچنین برای پیدا کردن آدرس روی نقشه و بسکمک موارد دیگر، زبان اشاره به کمک شما خواهد آمد.

5. آدرس محل اقامت را همراهتان داشته باشید

به شما پیشنهاد می کنیم که آدرس محل اقامت خود را به زبان همان منطقه روی یک تکه کاغذ نوشته و همه جا با خود به همراه ببرید. همین تکه کاغذ به شما جسارت می دهد تا بدون ترس و نگرانی در مقصد به گشت وگذار رفته و به اقامتگاه خود برگردید. همچنین می توانید کارت ویزیت هتل خود را تهیه کنید تا در مواقع نیاز، آن را به دیگران نشان داده و راه برگشت خود را پیدا کنید.

بیشتر بخوانید:

6. مهربان باشید

اگر زبان مقصد مورد نظر خود را نمی دانید، به جای عصبانیت و پرخاشگری، سعی کنید همیشه مهربان باشید و به خوبی با مردم آن منطقه ارتباط برقرار کنید. ممکن است هنگام برقراری ارتباط به دلیل ندانستن زبان، دچار مشکل شده و ناامید شوید. مردم به طور غریزی می خواهند در چنین شرایطی به شما کمک کنند، پس به جای بدرفتاری و بروز نگرانی و عصبانیت خود، با آن ها رفتار مهربانانه ای داشته باشید.

7. صحبت خود را بنویسید

بسکمک از مردم زبان انگلیسی می دانند، اما به دلیل لهجه شما یا توانایی کم شنیداری (Listening)، ممکن است متوجه منظور شما نشوند. به همین دلیل، صحبت خود را روی کاغذ به صورت خوانا بنویسید. شاید این روش همیشه به شما کمک نکند، اما بااین حال می تواند پیشنهاد خوبی برای برقراری ارتباط باشد.

8. هرگز رفتار توهین آمیزی نداشته باشید

ممکن است با افرادی روبه رو شوید که متوجه منظور شما نمی شوند، یا بوی بدن دهان آن ها شما را اذیت می کند. هر اتفاق ناخوشایندی هم که هنگام برقراری ارتباط برایتان پیش بیاید، شما به هیچ عنوان نباید رفتار توهین آمیزی داشته باشید. اگر بوی بدن دهان آن ها شما را اذیت می کند، به جای عقب کشیدن و درهم کردن چهره خود، با شخص دیگری صحبت کنید. یا اگر فردی صدای شما را به درستی متوجه نمی شود، به جای فریاد زدن و بلند کردن صدایتان، شمرده و آرام تر با او صحبت کنید. همچنین هرگز پوزخند نزنید و طوری رفتار نکنید که دیگران احساس کنند تحقیر شده اند. همیشه یادتان باشد که این شما هستید که به کمک نیاز دارید، پس باید صبور باشید و مودبانه رفتار کنید.

بیشتر بخوانید:

9. مزاحمت ایجاد نکنید

برای برقراری ارتباط با یک فرد بومی، زمان محدودی در نظر بگیرید. بیشتر از 10 دقیقه برای برقراری ارتباط با روش های مختلف همچون زبان اشاره وقت نگذارید. هرچقدر زمان بیشتری صرف کنید، نه تنها نتیجه ای حاصل نمی شود بلکه ممکن است باعث ایجاد مزاحمت برای آن فرد شوید. به همین دلیل، اگر ارتباط شما نتیجه ای نداشت، به سراغ فرد دیگری بروید.

10. جسارت داشته باشید

سفر کردن به خودی خود نیاز به جسارت دارد. اما برقراری ارتباط با مردمی که آن ها را نمی شناسیم و حتی زبانشان را هم متوجه نمی شویم، به جسارت بیشتری نیاز دارد. برقراری ارتباط، رکن اصلی یک سفر است. اگر نتوانیم به درستی با دیگران ارتباط برقرار کنیم، نمی توانیم سفر راحتی را پشت سر بگذاریم. از پیدا کردن آدرس تا بازدید از جاذبه ها و حتی خرید سوغاتی با مشکل روبرو خواهیم شد. به همین دلیل باید ترس را کنار گذاشته و با جسارت به افراد بومی نزدیک شویم و از آن ها درخواست کمک کنیم. کمک خواستن در سفر خجالت آور نیست، بلکه شرط اصلی یک سفر خوب است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 6 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 568

به "مهارت های ارتباط با دیگران در مسافرت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهارت های ارتباط با دیگران در مسافرت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید