نمایشگاه عکس شکوه معماری اسلامی ایرانی در ایتالیا برگزار گردید

به گزارش پری بلاگ، ایرنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های بدست آمده، نمایشگاه عکس شکوه معماری اسلامی ایرانی در ایتالیا برگزار گردید.

نمایشگاه عکس شکوه معماری اسلامی ایرانی در ایتالیا برگزار گردید

در این مراسم که با حمایت معاونت فرهنگی شهرداری لیورنو برگزار گردید، محمد تقی امینی رایزن فرهنگی ایران طی سخنانی از تلاشهای هنرمند و استاد برجسته، فرانکو زامپتی در معرفی فرهنگ و هنر ایران اسلامی تقدیر کرد و اضافه کرد: تلاشهای وی در جهت معرفی دو فرهنگ و تمدن ایران و ایتالیا قابل ستایش است.

وی اضافه کرد: عکسهای بسیار زیبا و تخصصی این هنرمند از مراکز فرهنگی و بناهای تاریخی و مذهبی ایران بسیار درخشان و در جهت معرفی هنر ایرانی است.

فرانکو زامپتی (Franco Zampetti) معمار سرشناس ایتالیایی ساکن فلورانس در بهار سال 1398 طی سفری به کشورمان مجموعه ای شامل 40 قطعه عکس را تهیه کرد. تصاویر این مجموعه به روش زنیت (Zenith) تهیه شده که صرفا جهت به تصویر کشیدن شکوه معماری آثار تاریخی ویژه بکار گرفته می گردد.

این روش عکاسی که به وسیله خود عکاس و به وسیله یک دوربین عکاسی که از سوی خودش ابداع شده است، تهیه می گردد. در این روش ابتدا عکاس با مطالعه بنا و نوع معماری آن نقطه خاصی را که می تواند از آن نقطه عظمت و شکوه یک اثر را به تصویر بکشد، انتخاب و با قرار دادن دوربین در آن منطقه، اقدام به تهیه عکس می نماید.

این هنرمند ایتالیایی به مدت 35 سال است که به این نوع عکاسی مشغول بوده و با سفر به شهرها و کشورهای مختلف، عکسهای متعددی را به این روش منحصر بفرد تهیه و به نمایش میگذارد.

در سال 1398 پیشنهاد تهیه عکسهایی از بناهایی که از معماری خاصی برخوردار بوده و در آن تلفیق هنر معماری ایرانی و اسلامی مشاهده می گردد، از سوی نامبرده به رایزنی فرهنگی ارائه و بعد از برنامه ریزی و هماهنگی با نهادهای ذیصلاح به ایران اعزام شد. به این ترتیب این هنرمند با سفر به شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، قزوین، یزد و زنجان یک مجموعه عکس تهیه کرد.

رایزن فرهنگی کشورمان در مراسم به غنای فرهنگی و هنر ایرانی اشاره نمود و گفت که ایران در سیر تحول تمدن بشری نقشی بسیار مهمی را ایفا کرد و بواسطه غنای فرهنگی خود توانسته تاثیرگذاری زیادی در تحول فرهنگ و هنر غرب داشته باشد.

وی اضافه کرد: معماری یکی از قدیمی ترین هنرها در ایران محسوب می گردد و همکاری های فرهنگی در حوزه معماری همیشه جایگاه ویژه ای داشته است.

امینی با بیان اینکه آثار برجای مانده از معماری نشان دهنده آن است که ایران از کانون های نخستین این هنر در رشته های مختلف بوده است، ادامه داد: فرهنگ غنی ایران شامل هنر، ادبیات، آداب و رسوم، مذهب، شعر، موسیقی است و ایران جزء تنها کشورهایی است که شاعرانی مثل حافظ و سعدی، فردوسی و خیام را در چند قرن پیش داشته است؛ شاعرانی که جزء برترین ها در دنیا محسوب می شوند و در واقع ردپای فرهنگ ایران را میتوان در سراسر دنیا یافت.

رایزن فرهنگی کشورمان ضمن اشاره به تاریخ روابط فرهنگی میان ایران و ایتالیا ابراز امیدواری کرد که روابط فرهنگی هر روز در مسیر استحکام بیشتر گام برداشته و باعث شناخت بیشتر مردم دو کشور از همدیگر گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 14 شهریور 1402 بروزرسانی: 14 شهریور 1402 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 1279

به "نمایشگاه عکس شکوه معماری اسلامی ایرانی در ایتالیا برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایشگاه عکس شکوه معماری اسلامی ایرانی در ایتالیا برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید