خاتمه بازسازی اضطراری ساباط و بالاخانه خشتی بافت تاریخی توده اشکذر

به گزارش پری بلاگ، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد؛ مهدی جمالیان روز چهارشنبه 9 تیرماه 1400 با اعلام این خبر اضافه نمود: بازسازی و استحکام بخشی ساباط خشتی متعلق به دوران قاجار، واقع در ابتدای بافت تاریخی محله توده اشکذر به سرانجام رسید.

خاتمه بازسازی اضطراری ساباط و بالاخانه خشتی بافت تاریخی توده اشکذر

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اشکذر گفت: برای حفاظت از بافت های تاریخی، بازسازی اضطراری یکی از گذرهای تاریخی درون محله ای بافت تاریخی توده، جنب مجموعه مسجد و حسینیه ملاحاج رجبعلی اشکذر توسط نیروهای امانی این اداره انجام شد.

جمالیان ادامه داد: مهم ترین اقدامات بازسازیی در این پروژه شامل استحکام بخشی و ازاره چینی پای دیوارها، کاه گل بدنه ها، سبک سازی و کاه گل پشت بام، نصب ناودان ها و... بوده است.

او بابیان اینکه یکی از خصوصیات شاخص محله های قدیمی در استان یزد، کوچه ها و گذرگاه های سرپوشیده آن به نام ساباط است، اضافه نمود: یکی از کارکردهای این سازه، پدید آوردن سایه و جایگاهی خنک برای رهگذران است. ساباط به سبب نیمه پوشیده بودن در تابستان به پدید آمدن کوران هوا می انجامد که هوای درون سابات را از بیرون آن خنک تر می نماید، همین نیمه پوشیده بودن در زمستان به گرم تر شدن هوای درون ساباط از بیرون آن می انجامد،. همچنین بر روی این گذرها، عمارت و بالاخانه هایی بناشده که محلی برای ذخیره غلات، علوفه و مطبخ بوده است.

محور فرهنگی-گردشگری شهر اشکذر مشتمل بر آثار تاریخی ارزشمند است که بر پهنه کویری این شهر نمایان است.

بافت تاریخی موجود در محدوده مسجد جامع و مسجد حاجی رجبعلی، از بافت های تاریخی و ارزشمند شهر اشکذر است که بخش عمده ای از آثار تاریخی ـ فرهنگی شهر شامل آسیاب آبی اشکذر (عظیم ترین آسیاب آبی کشور)، حسینیه سفید، مسجد حاجی رجبعلی، آب انبار میرزا ابوالهادی (زورخانه مرتضی علی)، امامزاده مراد، مسجد تنوره، مسجد جامع، قلعه اشکذر، سایت تاریخی و ... در این محدوده قرار گرفته است.

منبع: گردشبان
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 30 شهریور 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 687

به "خاتمه بازسازی اضطراری ساباط و بالاخانه خشتی بافت تاریخی توده اشکذر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتمه بازسازی اضطراری ساباط و بالاخانه خشتی بافت تاریخی توده اشکذر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید