گورهای تاریخی در کارخانه لاستیک سازی اردبیل

به گزارش پری بلاگ، سعید ستارنژاد، سرپرست هیات باستان شناسی در این محوطه با اشاره به این که اوجاق آرتاویل تایر داخل محدوده کارخانه لاستیک سازی آرتاویل شهرستان اردبیل واقع شده است، گفت: نخستین فصل کاوش این محوطه به منظور تعیین کردن وسعت و لایه های استقراری در آن، با حفر ترانشه هایی در محوطه انجام شد. نتایج کاوش ترانشه ها تعیین کرد که این محوطه در قرون میانی اسلامی مورد استفاده فصلی قرار می گرفته است.

گورهای تاریخی در کارخانه لاستیک سازی اردبیل

او با بیان این که در ترانشه های کاوش شده شواهدی از ساختارهای معماری دوره سلجوقی کشف و شناسایی شد، اظهار کرد: این ساختارهای معماری به صورت سنگ چین با ملات گل بوده و مستقیم روی بستر طبیعی ساخته شده است.

ستارنژاد با اشاره به وجود تعدادی گور متعلق به دوران اسلامی در نیمه جنوبی محوطه که در میان مردم منطقه به اوجاق مشهور است، گفت: این گورها بدون ساختارهای معماری و به صورت چاله ای درون بستر رسوبی محوطه ایجاد شده اند که با وجود رطوبت بالای خاک، استخوان های موجود در آن ها آسیب زیادی دیده اند.

سرپرست این هیات باستان شناسی اظهار کرد: با وجود مراتع و منابع کافی و غنی مورد توجه جامعه کوچ رو در دشت اردبیل، این محوطه در قرون میانی اسلامی مورد استفاده فصلی قرار گرفته است.

او اضافه کرد: امروزه این دشت به اسم یکی از غنی ترین دشت های منطقه برای اتراق جامعه عشایری شناخته می گردد و نام بعضی از روستاها، چون حکیم قشلاقی به چنین الگوی معیشتی در دامنه های سبلان اشاره دارد.

این باستان شناس گفت: با توجه به این که بیشترین تمرکز کاوش های باستان شناختی در دشت اردبیل پیرامون گورستان و قلعه بوده است، نتایج کاوش های باستان شناختی در محوطه های استقراری، همانند محوطه اوجاق می تواند شناخت بهتری از گاه نگاری منطقه ارائه دهد.

وی بیان نمود که امیدوار است فرایند مطالعاتی و لایه نگاری محوطه های استقراری در این دشت مورد توجه قرار گیرد و شناخت بهتری از وضعت دوره های فرهنگی دشت اردبیل ارائه گردد.

ستارنژاد گفت: به طور کلی نتایج کاوش در محوطه اوجاق آرتاویل تایر ضمن اهمیت در شناخت بهتر از وضعت الگوهای استقراری دشت اردبیل در قرون میانی اسلامی در مطالعات گاه نگاری دشت اردبیل هم حائز اهمیت است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل اوایل سال جاری از هماهنگی برای مشخص عرصه و حریم این محوطه تاریخی در داخل کارخانه لاستیک سازی خبر داده بود تا بعد از سرانجام کاوش ها، عرصه اثر به اسم محوطه تاریخی نگهداری و برای حریم آن برابر با ضوابط حرایم میراث فرهنگی برای ساخت و ساز مجوز داده گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 748

به "گورهای تاریخی در کارخانه لاستیک سازی اردبیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گورهای تاریخی در کارخانه لاستیک سازی اردبیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید