5 توصیه برای این که مثل ورزشکاران المپیکی بخوابیم

به گزارش پری بلاگ، خبرنگاران: در روز هایی مشوش مثل روزگار کنونی، شاید خوابی آرام و راحت آرزوی بسکمک از ما باشد. لوک گوپتا، فیزیولوژیست ارشد و متخصص خواب در موسسه ورزش انگلستان به ورزشکاران المپیکی برجسته این کشور کمک می کند تا قبل از رقابت های بزرگ راحت بخوابند.

5 توصیه برای این که مثل ورزشکاران المپیکی بخوابیم

او در دوره ای که بسیاری از افراد در حالی به تختخواب می فرایند که ذهنشان درگیر خبر های ریز و درشت همه گیری جهانی ویروس کرونا است، توصیه هایی دارد برای خوابی آرام.

قبل از رفتن به تختخواب آرامش دارید؟

بدون شک شب هایی است که شما بدون آرامش سر بر بالش می گذارید. قبل از آن شاید فقط یک تماس تلفنی استرس زا داشتید یا این که اخبار مربوط به شیوع کرونا را چک کرده بودید.

طبیعی است که در شرایط بی ثبات کنونی جهان ما می خواهیم در جریان اخبار باشیم. قضیه این نیست که نباید چنین کاری انجام دهیم، بلکه مسئله زمان انجام دادن آن است.

چنین کاری احساسات ما را برانگیخته می کند و به بیان دیگر بعد از آن و قبل از خوابیدن به زمانی طولانی نیاز داریم. بلافاصله بعد از چک کردن اخبار تلاش نکنید بخوابید، چون این اتفاق به احتمال فراوان نخواهد افتاد.

بجای این که چراغ را خاموش کنید و به زور سعی کنید بخوابید، بهتر است بلند شوید و کاری آرامش بخش مانند تلویزیون دیدن یا کتاب خواندن انجام دهید.

مسئله ای نیست که دیرتر بخوابید، چون به هرحال بهتر است که با آرامش به تخت بروید تا با مغزی پر از اضطراب.

به اندازه کافی خوابتان می آید؟

خوابیدن مثل یک کش پلاستیکی است: وقتی بیدار هستید کشیده می شود و وقتی روی تخت می روید، هرچه این کش زودتر به حالت عادی برشود، زودتر خوابتان می برد.

اگر مدتی طولانی بیدار مانده باشید، خیلی خواب آلود هستید و به احتمال زیاد پس از رفتن به تخت خیلی زود خوابتان می برد. ورزش کردن هم روی خواب ما موثر است. میزان مشخصی فعالیت در طول روز موجب می شود شب راحتتر بخوابید. ورزشکاران باید شب قبل از مسابقه خواب راحتی داشته باشند، چرا که این قضیه تاثیر زیادی روی عملکردشان دارد.

اما این قضیه خیلی هم ساده نیست. اگر شما کمی زودتر از معمول به تخت بروید که بیشتر بخوابید، خیلی خواب آلوده نخواهید بود؛ به بیان دیگر کش مورد نظر به اندازه کافی کشیده نشده است.

اگر زودتر از معمول و درحالی که خوابتان نمی آید، وارد تختخواب شوید؛ این کار احتمال نگران شدن شما را بالا خواهد برد به این دلیل که روی تخت زمان بیشتری برای فکر کردن دارید.

به همین دلیل تا وقتی خوابتان نمی آید، وارد تخت نشوید. شما تا گشنه نشوید، در یخچال را باز نمی کنید، اما بار ها شده که در زمان هایی مشخص به دلایلی تصمیم می گیرید باید بخوابید، ولی این دقیقا کاری است که نباید انجام دهید. اگر زمانی که خواب آلوده هستید به تخت بروید، هم زودتر خوابتان می برد و هم کیفیت خوابتان بهتر خواهد بود.

زمان مناسب روز است؟

مردم زمان مشخصی برای خوابیدن دارند و ما هم قبل از دوران قرنطینه برحسب ساعتی که صبح بعد باید بیدار می شدیم، زمان خوابیدنمان را تنظیم می کردیم.

حالا این قضیه تا حدی تغییر کرده و بعضی از افراد این شانس را دارند که در زمانی که برایشان مناسب است به تخت بفرایند. گرچه شاید حالا زمان بیدار شدن و خوابیدن ما به نسبت قبل منعطف تر باشد، اما بهتر است که ساختار مشخصی برای زمان بیدار ماندن و خوابیدن خود تعریف کنیم. خواب ما وقتی خوب است که منظم باشد و اگر زمان آن مرتب تغییر کند، خواب مناسبی نخواهید داشت.

نیازی نیست که دقیقا هر شب ساعت مشخصی بخوابید و فردایش از خواب بیدار شوید، اما می توانید یک ساعت مشخص خواب برای خودتان بگذارید و برای آن تا یک ساعت جای بازی بگذارید. می توانید یک ساعت بیشتر بخوابید و یک ساعت زودتر یا دیرتر به تخت بروید.

جایی که می خوابید راحت و امن هست؟

خیلی از افراد در اتاق خوابشان می خوابند که امن و راحت است. وقتی که صحبت از مانوس بودن با فضا می شود، سئوال این است که این فضا برای کسی که می خوابد راحت است؟ و همچنین این که آیا فضا اصلا برای خوابیدن مناسب است؟

خیلی خوب است که اتاق خوابتان را به عنوان محل خوابیدن داشته باشید، اما در غیر این صورت روی تختتان هیچ کاری غیر از خوابیدن نکنید. اگر هم مجبورید از تختتان برای کار کردن استفاده کنید، روی آن پتویی بیاندازید تا ظاهر آن در طول روز با شب که برای خوابیدن از آن استفاده می کنید، متفاوت باشد.

به اندازه کافی در معرض نور بوده اید؟

بدن ما به این عادت کرده است که برای بیدار ماندن در معرض نور باشد و شب ها در تاریکی بخوابد.

در روز هایی که ما (به دلایل کاملا منطقی) باید تا جایی که ممکن است کمتر بیرون برویم، این احتمال قوت می گیرد که بدن به اندازه کافی در معرض نور قرار نگیرد. اگر به طور متوالی بدن شما نور کافی نگیرد، آن گاه تمایز مشخص بین شب و روز پدید نمی آید.

به همین دلیل باید بیشتر از خلاقیت خود استفاده کنید، مثلا برای ورزش کردن بجای داخل خانه به حیاط بروید. اگر باید بنشینید و کار کنید، سعی کنید میز کارتان کنار پنجره باشد.

این موجب می شود که بدن ما عادت کند در روشنایی روز بیدار بماند و در تاریکی شب بخوابد.

منبع: bbc

منبع: برترین ها
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 83

به "5 توصیه برای این که مثل ورزشکاران المپیکی بخوابیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 توصیه برای این که مثل ورزشکاران المپیکی بخوابیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید