80 درصد ایرانی ها فرسودگی ستون فقرات را تجربه می کنند

به گزارش پری بلاگ، جراح و متخصص مغز و اعصاب گفت: حدود 80 درصد ایرانی ها بعد از 50 سالگی، فرسودگی ستون فقرات را به صورت فزاینده تجربه می کنند.

80 درصد ایرانی ها فرسودگی ستون فقرات را تجربه می کنند

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، علیرضا زالی، با اشاره به اینکه تنگی کانال نخاع یکی از مسائل مبتلابه کشور محسوب می شود، اظهار کرد: امروزه با توجه به سالمند شدن جمعیت کشور و نحوه فعالیت های اجتماعی این بیماری شیوع بیشتری پیدا کرده است.

وی گفت: نوع فعالیت های شغلی، اجتماعی، کاهش فعالیت های ورزشی مناسب، تغذیه و الگوی ساختاری بدن ایرانیان باعث شده بیش از هر زمان دیگری مردم با مشکل تنگی کانال کمری دست و پنجه نرم کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این موضوع که طبیعتاً افزایش سن بیشترین عامل ابتلاء به تنگی کانال کمری است توضیح داد: مطالعات در ایران گواه این است که بعد از 50 سالگی حدوداً 80 درصد ایرانیان اعم از زنان و مردان بحث فرسایش و یا فرسودگی ستون فقرات را به صورت فزاینده تجربه می کنند، به شکلی که این عدد در افراد بالاتر از 60 سال به 95 درصد می رسد.

به گفته زالی، مهم ترین عامل خطر و اصلی ترین عامل بروز تنگی کانال نخاعی، فرسایش ستون فقرات کمری است.

رئیس دانشگاه با بیان این که تنگی کانال کمری یک فرآیند مزمن است هشدار داد: این بیماری، مسئله ای نیست که فرد طی مدت زمان کوتاهی به آن مبتلا شده باشد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا بعضی افراد به تنگی کانال نخاعی مبتلا می شوند، گفت: این بیماری در مرحله اول به ژنتیک وابسته است چرا که همه افراد با قطر معینی از کانال نخاعی به دنیا می آیند بنابراین قطر کانال نخاعی در بعضی به صورت ژنتیکی کوچک تر است بنابراین این افراد بیش از سایرین مستعد ابتلاء به این بیماری هستند.

وی ادامه داد: گاهی حتی جوان تر ها هم دچار این بیماری می شوند که در بررسی های ثانویه معین می شود زمینه ژنتیکی در این دسته وجود دارد.

به گفته استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عمق کانال نخاعی انسان به ژنتیک وابسته است بنابراین تعجبی ندارد که ابعاد سرشتی و اشتراک ژنتیکی در بروز تنگی نخاع مؤثر باشند.

نحوه فعالیت های شغلی یکی دیگر از علل ابتلاء به بیماری تنگی کانال نخاع است که زالی به آن اشاره کرد و توضیح داد: افرادی که مشاغل سخت دارند و بیش از سایرین از ستون فقرات خود استفاده می کنند و افرادی که فیزیک مناسبی در ساختار ستون فقرات ندارند نیز بیشتر استعداد ابتلاء به این بیماری را دارند.

زالی مطرح نمود: به طور کلی تنگی کانال نخاعی فرآیندی طبیعی است که با افزایش سن در بیشتر افراد ایجاد می شود.

وی در ادامه به نشانه های ابتلاء به تنگی کانال نخاعی اشاره کرد و اضافه نمود: درد در ناحیه کمر اولین و شایع ترین نشانه ابتلاء به بیماری تنگی کانال نخاعی است.

این استاد دانشگاه با بیان این که درد ابتلاء به تنگی کانال نخاعی از نوع فیزیکی و مکانیکی است گفت: به این مفهوم که این درد ها با فعالیت بیشتر می شود، با راه رفتن تشدید می شود و به محض استراحت این درد کم می شود. درد های مقطعی در پاها، احساس گزگز و یا سستی هم از دیگر علامت های ابتلاء به این بیماری است.

جراح و متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه لنگ زدن یکی دیگر از علامت های ابتلاء به بیماری تنگی کانال نخاعی است توضیح داد: فرد هر چه مسافت طولانی تر را طی می کند احساس می کند توان یا استقامت ندارد و مدام در فواصل کوتاه می نشیند و گاهاً لنگ می زند، این عارضه در مبتلایان به تنگی کانال نخاعی به لنگش متناوب معروف است.

وی با بیان اینکه با بالا رفتن سن عضلات کمر ضعیف تر، ربات ها شل، انعطاف پذیری کم و مفاصل ساییده و فرسوده می شود تاکید کرد: بدن برای جبران این مسائل استخوان سازی اضافی انجام می دهد و زمانی که این استخوان ها رشد می کنند سوراخ های بین مهره ای را تنگ تر کرده و عصبی که از نخاع بیرون می رود دچار فشار و اصطکاک می شود، این موارد شرایط را در مبتلایان به تنگی کانال نخاعی پیچیده تر می کند.

زالی به مهم ترین روش های تشخیص بیماری تنگی کانال نخاعی اشاره کرد و اضافه نمود: معاینه بالینی و بررسی شرایط بیمار از طریق پزشک اصلی ترین راه شناسایی و تشخیص این بیماری است.

وی با تاکید بر این موضوع که با کمک MRI می توان به صورت سه بعدی محل دقیق تنگی کانال نخاعی را بررسی و تشخیص داد گفت: ام آر آی شرایط این بیماری را برای درمان های بعدی معین می کند ضمن این که در این روش تشخیصی از اشعه استفاده نمی شود.

زالی گفت: اصلاح سبک زندگی مهمترین نکته ای است که فرد مبتلا به تنگی کانال نخاعی باید به آن توجه داشته باشد چرا که اگر این موضوع اصلاح نشود به صورت فرسایشی علامت های آزار دهنده این بیماری استمرار و یا بیشتر می شود.

تقویت عضلات شکمی و ستون فقرات، اصلاح سبک زندگی و مداخلات توانبخشی تحت نظر پزشک متخصص مهمترین توصیه این جراح مغز و اعصاب برای بهبود فرایند درمان و کنترل عوارض ناشی از بیماری تنگی کانال نخاعی به مبتلایان بود.

زالی در انتها با بیان اینکه تنگی کانال نخاعی بیماری فرسایشی، مزمن و پیشفراینده است، یادآور شد: علت اصلی ابتلاء به این بیماری آرتروز و یا فرسایش مفاصل است، بخشی از علل این بیماری وابسته به سن است و بخش دیگری ژنتیکی گزارش شده، ولی نکته اینجاست که پیروی از الگوی صحیح زندگی، انجام فعالیت های شغلی و فیزیک مناسب، ورزش کردن و تقویت عضلات شکم و پشت می تواند عارضه ها و عملکرد مخرب این بیماری را به شکل قابل توجهی کنترل کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 آذر 1400 بروزرسانی: 30 آذر 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 890

به "80 درصد ایرانی ها فرسودگی ستون فقرات را تجربه می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "80 درصد ایرانی ها فرسودگی ستون فقرات را تجربه می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید