احتمال افزایش وام بافت فرسوده به 150 میلیون تومان

به گزارش پری بلاگ، در شرایطی که چند روز قبل پیشنهاد افزایش تسهیلات مسکن ملی از 100 به 150 میلیون تومان مطرح شد، طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی احتمال این افزایش برای بافتهای فرسوده نیز وجود دارد.

احتمال افزایش وام بافت فرسوده به 150 میلیون تومان

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، وام واحدهای طرح اقدام ملی مسکن 75 تا 100 میلیون تومان با نرخ سود 18 درصد است که روز 17 دی ماه پیشنهاد افزایش سقف این تسهیلات تا 150 میلیون تومان از سوی وزارت راه و شهرسازی به شورای پول واعتبار ارایه و هنوز نتیجه اعلام نشده است.

از طرف دیگر تسهیلات پرداختی به متقاضیان نوسازی در بخش خودمالکی در بافت فرسوده شهر تهران 100 میلیون تومان است که 50 میلیون تومان با نرخ سود 9 درصد و 50 میلیون تومان با سود 18 درصد پرداخت می شود. به تازگی شرکت بازآفرینی شهری به عنوان زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد داده سقف این تسهیلات به 150 میلیون تومان برسد تا شرایط برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن در بافتهای ناکارآمد فراهم شود.

سهم بافتهای ناکارآمد از طرح 400 هزار واحدی اقدام ملی مسکن 145 هزار واحد است که 100 هزار توسط بخش خصوصی و 45 هزار واحد توسط دولت ساخته می شود. با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی به نظر می رسد نوسازی در بافتهای فرسوده سخت شده و به همین دلیل پیشنهاد افزایش وام مطرح شده است.

محمود محمودزاده ـ معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ـ با اعلام این خبر گفته است: در نظر است تا سقف تسهیلات در بافت فرسوده با کم کردن تعداد افرادی که تسهیلات دریافت می کنند، افزایش یابد تا به به این ترتیب در عدد نهایی اعتبار تخصیصی، تغییری برای مشکل تامین اعتبار، ایجاد نشود.

معاون وزیر راه و شهرسازی از انجام مکاتباتی در این خصوص با سازمان برنامه و بودجه خبر داد و شرح داد: چنانچه سازمان برنامه و بودجه موافقت کند، افزایش سقف تسهیلات در بافت فرسوده، عملیاتی و اجرایی خواهد شد.

محمودزاده یادآور شد: هم اکنون تسهیلاتی که پرداخت می شود به ازای هر واحد حدود 25 میلیون تومان از محل صندوق توسعه ملی با کارمزد صفر است که این مبلغ با منابع بانک مسکن ترکیب و به وام 100 میلیون تومانی تبدیل می شود. 50 میلیون تومان از این منابع با بازپرداخت 9 درصدی و 50 میلیون دیگر نیز با بازپرداخت 18 درصدی از متقاضیان مسکن در بافت فرسوده اخذ می شود.

وی گفت: تلاش ما این است که مبلغ اولیه که از محل صندوق توسعه ملی است برای هر واحد افزایش یابد تا عدد نهایی به حداقل 150 میلیون تومان افزایش یابد. با این کار درصدد هستیم، ترغیب بیشتری برای مالکان بافت های فرسوده ایجاد شود تا ساخت وسازهای بیشتری برای احیا و اصلاح بافت، مهیا شود.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 432

به "احتمال افزایش وام بافت فرسوده به 150 میلیون تومان" امتیاز دهید

1 کاربر به "احتمال افزایش وام بافت فرسوده به 150 میلیون تومان" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال افزایش وام بافت فرسوده به 150 میلیون تومان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید