انتشار کتابی درباره مباحثات کلامی مسیحیان و مسلمانان درباره تثلیث

به گزارش پری بلاگ، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در خراسان رضوی، کتاب مباحثات کلامی مسیحیان و مسلمانان درباره تثلیث در سده های نخست هجری به قلم ولی عبدی و با ویراستاری سیدجلال قیامی میرحسینی در 200 نسخه توسط بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی در قطع وزیری منتشر شد.

انتشار کتابی درباره مباحثات کلامی مسیحیان و مسلمانان درباره تثلیث

روابط مسیحیت و اسلام در طول تاریخ، فراز و فرود چشمگیری داشته است. پس از ظهور اسلام، مسلمانان بیشتر با فرقه های مسیحی ارتباط یافتند؛ در طول 5 سده نخست هجری هم متکلمان مسیحی آثار متعددی در دفاع از باورهای تثلیثی خود نوشتند و هم نویسندگان مسلمان رساله های چشمگیری در رد و انکار آموزه های تثلیثی مسیحیان به نگارش درآوردند.

در نتیجه 5 سده نخست هجری یکی از دوران طلایی و تکرار نشدنی در تاریخ روابط مسیحیت و اسلام به شمار می آید. از جنبه های قابل توجه رابطه دو دین در سده های مزبور این است که مدافعان مسیحی کوشیدند باورهای تثلیثی را در قالب روش های کلامی مسلمانان به ویژه معتزله تبیین کردند.

کتاب مباحثات کلامی مسیحیان و مسلمانان درباره تثلیث در سده های نخست هجری، در سه فصل با عناوین عقیده تثلیث در مسیحیت؛ پیش از اسلام، مسیحیت در جهان اسلام و تثلیث در نگاه متکلمان مسیحی و مسلمان تهیه و تدوین شده است.

مسیحیت رسمی، مسیحیت های ورود مسیحیت غیررسمی، ورود مسیحیت به عربستان، نگاه مورخان اسلامی به مسیحیت و تثلیث، رویکرد ملل و نحل نویسان نسبت به مسیحیت و تثلیث، نوع دفاع مسیحیان جهان اسلام به ظهور اسلام، اشکالات متکلمان اسلامی به تثلیث، نقدهای متکلمان مسلمان به رابطه جوهر و اقانیم و... برخی از موضوعاتی است که در این کتاب به آن پرداخته شده است.

در بخشی از این کتاب آمده است: عقیده تثلیث نه در اناجیل رسمی و نه در اناجیل غیر رسمی و همچنین نه در آثار مرتبط با دوره رسولان، به صراحت مورد اشاره قرار گرفته است؛ اما بعدها پدران کلیسا مباحثی را درباره ارتباط اقانیم با یکدیگر و الوهیت عیسی(ع) مطرح کردند، در مقام مقایسه بین متکلمان مسیحی و مسلمان باید گفت خیلی از نویسندگان مسیحی متکلم عقل گرا به معنای واقعی کلمه نبوده اند و تنها عمار به طرز چشمگیری توانسته است از مفاهیم و روشهای کلامی و منطقی استفاده کند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 21 فروردین 1400 بروزرسانی: 21 فروردین 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 540

به "انتشار کتابی درباره مباحثات کلامی مسیحیان و مسلمانان درباره تثلیث" امتیاز دهید

1 کاربر به "انتشار کتابی درباره مباحثات کلامی مسیحیان و مسلمانان درباره تثلیث" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار کتابی درباره مباحثات کلامی مسیحیان و مسلمانان درباره تثلیث"

1 دیدگاه

سمیرا اصغری 24 فروردین 1400

با سلام. کتاب بسیار ارزشمندی است و در زبان فارسی در این زمینه کتابی تاکنون منتشر نشده است. در این کتاب دیدگاه مسیحیان جهان اسلام درباره تثلیث و نقدهای متکلمان مسلمان به تثلیث به طور مفصل و کاملا علمی و مستند بررسی شده است. به بنیاد پژوهش های آستان قدس هم از بابت انتشار چنین کتابی تبریک عرض می کنم.

پاسخ به سمیرا اصغری
* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید