اپیلاسیون مردان با چه روش هایی قابل انجام است؟

به گزارش پری بلاگ، انگیزه - آرایش و زیبایی - بسیاری از مردان دوست دارند بدنی عاری از مو و تمیز داشته باشند. داشتن بدنی بدون مو به زیبایی اندام و جذابیت بیشتر آن ها یاری بسیار زیادی خواهد نمود. از این رو امروزه بسیاری از مردان به دنبال یافتن راهی ساده برای اپیلاسیون بدن خود هستند. ولی بهترین راه برای اپیلاسیون بدن کدام است؟ در ادامه با روش های متدوال اپیلاسیون مردان آشنا می شوید.

اپیلاسیون مردان با چه روش هایی قابل انجام است؟

اپیلاسیون چیست؟

اپیلاسیون کلمه ای انگلیسی به معنای از بین بردن موهای زائد در هر قسمت از بدن و با روش های مختلف است. این روش یکی از مؤثرترین راه های از بین بردن موهای زائد و ناخواسته در هر قسمت از بدن است و از این طریق موهای زائد بدن از ریشه کنده می شوند. غالباً اپیلاسیون بدن به صورت روش هایی مانند لیزر، الکترولیز، استفاده از چسب مخصوص (موم)، بند انداختن و… صورت می پذیرد.

بهترین روش ها برای اپیلاسیون مردان

برای اپیلاسیون مردان روش های بسیار زیادی وجود دارد که در زیر به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

1. موم سرد

موم سرد بر روی پد های نواری از پیش تهیه شده آغشته شده است که می توانید آن ها را بطور مستقیم بر روی پوست ناحیه مورد نظرتان بچسبانید. پس از چسبیدن موهای زائد بر روی پد موم سرد می توانید با یک حرکت بلافاصله آن را از روی پوست بردارید. برای اپیلاسیون به وسیله پد های موم سرد توصیه می گردد که از مقداری پودر بچه برای جلوگیری از چسبیدن موم روی پوست ناحیه مورد نظرتان بهره ببرید. استفاده از پودر بچه در ناحیه مورد نظرتان سبب می گردد موم روی پوست بدنتان نچسبد و فقط موهای زائد روی موم آغشته شده روی پد قرار گیرد. علاوه بر این استفاده از پودر بچه می تواند مانع آسیب رساندن به پوست ناحیه مورد نظرتان گردد.

اپیلاسیون مردان با موم سرد

2. کاغذ سمباده ویژه

استفاده از کاغذ سمباده مخصوص به این صورت است که باید آن را به صورت دورانی روی سطح ناحیه مورد نظرتان مالش دهید. در این روش، رشد موها پس از اپیلاسیون همانند بکارگیری از تیغ برای از برطرف کردن موهای زائد است.

3. کرم های موبر

چنانچه از کرم های موبر برای اپیلاسیون موهای زائد بدن خود بهره می برید، رویش موها در مقایسه با اپیلاسیون توسط موم، سریع تر اما در مقایسه با استفاده از تیغ، کندتر خواهد بود. PH قلیایی کرم های موبر به کراتین موجود در ساختار موهای زائد آسیب رسانده و آن را نابود می نماید؛ اما به ریشه مو صدمه نمی رساند. برای اینکه از شر موهای زائد بدن خود رها شوید باید هر هفته از کرم های موبر بهره ببرید. قبل از آنکه حمام کنید، باید مقداری از کرم موبر را روی ناحیه مورد نظرتان بمالید قبل از این کار دقت داشته باشید که سطح پوست شما باید کاملاً خشک باشد. سپس طبق دستورالعمل شرکت سازنده این کرم چند لحظه صبر کنید. در نهایت کرم موبر را از روی ناحیه مورد نظر شسته و سپس خشک کنید می توانید مقداری آبلیمو را نیز روی پوست ناحیه مورد نظر بزنید. آبلیمو مانع التهاب پوست می گردد. علاوه بر این می توانید از محلول شیر و آب یا روغن های تقویت کننده پوست بهره ببرید.

4. موم گرم

اپیلاسیون با موم گرم از جمله روش هایی است که در بین مردم بسیار رایج است. برای این روش باید ابتدا موم ها را در دمای مناسبی گرم کرد تا به حالت مذاب در بیاید. باید توجه داشت که دمای ذوب موم در حدی باشد که هم خواص این ماده از بین نرود و هم درجه حرارت آن بصورتی باشد که بتوان برای قسمت مورد نظر از اعضای بدن مورد استفاده قرار گیرد. این موم سریعاً پس از استفاده در سطح پوست ناحیه مورد نظر با پارچه یا پد مخصوص برداشته می گردد. ماده اصلی تشکیل دهنده موم از رزین، موم پارافین، شهد گلوکز و عسل گرفته شده است.

اپیلاسیون با موم گرم

روش اپیلاسیون به وسیله موم گرم در یک لحظه انجام می گردد و برای بخش های وسیعی از بدن در یک مرحله مورد استفاده قرار می گیرد و راه حل بسیار مؤثری برای رهایی از انواع موها چه ظریف و چه خشن است. پس از تکرار این روش بعد از مدتی رویش دوباره موها به صورت ظریف تر و حتی کم تر از حالت قبل خواهد بود. باید این نکته را یادآور شد که برای سلامت پوستتان قبل از بکارگیری این روش می توانید از لوسیون ها و یا انواع کرم های سفت کننده برای پر کردن منافذ خالی شده بهره ببرید. اپیلاسیون بدن با استفاده از موم گرم می تواند روشی مناسب برای برطرف کردن موهای زائد رشد یافته روی پاها، خطوط لباس شنا، زیر بغل ها و بازوها باشد.

5. لیزر

هر ناحیه ای از بدن شخص که دارای موهای زائد است را می توان به وسیله لیزر درمانی برطرف کرد. برای بانوان لیزر موهای زائد زیر بغل، خط بیکینی و پاها رایج است؛ و برای آقایان لیزر درمانی بیشتر در نواحی ریش، کتف، سینه و کمرانجام می گردد. این روش فولیکول های مو را که نخست با 5 میلیون از آن ها متولد می شویم، مورد هدف قرار می دهد. چرخه مو شامل مراحل رشد، انتقال و استراحت می گردد. اشعه لیزر به موهای در حال رشد، با تابش اشعه نور فولیکول های مو رانابود می نماید. معمولاً به یک مرحله لیزر درمانی به مدت 4 تا 8 هفته نیاز است. البته باید این را متذکر شد که طول مدت لیزر درمانی به ناحیه مورد نظر وابسته است.

در طی گذراندن هر جلسه تقریباً 10 الی 30 درصد از موهای زائد کم تر از حالت قبل می گردد و تا زمانی که موهای زائد در ناحیه مورد نظرتان به طور کامل از بین بروند، طی هر جلسه لیزر درمانی فولیکول های موهای زائد را تحت هدف قرار می دهد. چنانچه شما می توانید برطرف شدن موهای زائد بدنتان را در نواحی زیر بغل و پاها پس از گذشت 6 الی 8 هفته مشاهده کنید، برای از بین بردن دائم این موها باید حداقل در طی یک سال این روش درمان را بطور مستمر و منظم ادامه دهید تا به نتیجه مطلوبی دست پیدا کنید؛ اما این روش برای برطرف موهای زائد در نواحی صورت مستلزم مدت زمان درمان بیشتری است، چرا که با ادامه مستمر ترشح هورمون ها در بدن، چرخه رویش دوباره از موهای زائد ناحیه صورت ایجاد می گردد و در نهایت درمان موهای زائد ناحیه صورت توسط این نوع درمان، سخت تر و زمانبر است.

اپیلاسیون مردان با لیزر

لیزر درمانی مدت زمانی حدود 5 الی 20 دقیقه طول می کشد. البته مدت زمان سپری شده در طی لیزر درمانی وابسته به مساحت ناحیه مورد نظرشما دارد. عموم مردم بر این باورند که لیزر درمانی روشی آسان تر از روش اپیلاسیون توسط موم است. از جمله قسمت های حساس بدن برای روش لیزر درمانی بالای لب، ناحیه بیکینی و سینه هستند که باید طی درمان از دقت بیشتری برخوردار باشد و توسط پزشک متخصص انجام پذیرد.

6. الکترولیز

از دیگر روش های اپیلاسیون مردان می توان به الکترولیز اشاره نمود. در این روش موهای زائد تقریباً بطور دائم نابود می شوند و یا از حجم آن بسیار کاسته شده و می توانید برای همواره از آن رهایی یابید. از بین سایر روش های نامبرده برای برطرف موهای زائد، تنها می توان بکارگیری روش الکترولیز را برای از بین بردن همیشگی موهای زائد بدن، نام برد. در اپیلاسیون مردان توسط الکترولیز از یک سوزن بسیار نازک استفاده می گردد که از سوراخ مو وارد عمق پوست ناحیه مورد نظر شده و سپس توسط انرژی الکتریکی و ایجاد حرارت، فولیکول مو را از بین می برد. از عمده ترین عیوب اپیلاسیون مو توسط روش الکترولیز، زمانبر بودن و سرعت خیلی کم این روش است. باید حتما به این نکته توجه داشته باشیم که اگر پزشک مربوطه دارای تخصص و تبحر بالایی در این زمینه نباشد، ممکن است سبب سوختگی در ناحیه پوست بدن شما و برجای ماندن فرورفتگی های نازیبا بر روی پوست شما می گردد.

روش الکترولیز به هیچ عنوان نمیتواند روش مناسبی برای برطرف موهای زائد باشد. افزون بر عیب هایی که برای این روش عنوان شد شامل عیوب دیگری نیز است که باید قبل از آغاز این روش درمان آن را مورد توجه قرار داد.

سایر معایب

 • اپیلاسیون به وسیله الکترولیز روشی است زمانبر، خسته کننده و پر هزینه که هر موی زائد را بطور جداگانه هدف قرار داده و آن را تخریب می نماید. چنانچه سطح پوست شما دارای موهای زائد زیادی است، برای دستیابی به نتیجه موثر و مطلوب، باید این روش درمان را بطور مستمر و منظم در دو، سه و یا چند سال به طور هفتگی یا دو هفته یک بار ادامه دهید.
 • در این روش درمان، چندین ماه برای از بین بردن کامل موهای زائد در محدوده بالای لب و چانه طول می کشد و به همین دلیل اپیلاسیون به وسیله روش درمان الکترولیز برای برطرف کردن موهای زائد نواحی وسیع تر پوست مانند بازو و ساق پا پیشنهاد نمی گردد.
 • برای دستیابی به نتیجه قابل قبول و مطلوب برای از بین بردن دائمی موهای زائد باید تعداد جلسات بیشتری را صرف درمان توسط این روش کرد.
 • در این روش، موهای زائد بصورت جداگانه و تک تک مورد هدف قرار گرفته و سوزانده می گردد، در نتیجه این روش در مقایسه با لیزر درمانی مدت زمان بیشتری طول می کشد.
 • متاسفانه بسیاری از مسائل ناشی از این روش که به شکل فرورفتگی ها و جوشگاه های نا زیبا روی صورت و بدن برخی بانوان و آقایان مشاهده می گردد، به این دلیل است که انجام درمان الکترولیز موهای زائد خود را به اشخاص غیرماهر و ناآشنا به این عمل در آرایشگاه ها سپرده اند.
 • در روش الکترولیز باید حتما دقت داشت که از سوزن های یک بار مصرف استفاده گردد، زیرادر غیر این صورت باعث انتقال ویروس هایی مانند ایدز، تبخال و زگیل از شخصی به شخص دیگر می گردد.

نکات مهم

 • در روش اپیلاسیون مردان به وسیله موم باید در نظر داشت که اندازه موهای زائد به قدری باشد که موم بتواند آن ها را از ریشه در آورد و سبب تاخیر در رویش موها گردد. برای اینکه ریشه قوی موهای زائدی که به دلیل استفاده مکرر از تیغ به وجود آمده بطور کامل کنده گردد باید اندازه موها حدودا 4 الی 6 میلی متر باشد.
 • چنانچه بطور مداوم از اپیلاسیون توسط موم استفاده می کنید، توجه داشته باشید که پس از 45 سالگی این روش اپیلاسیون را باید عوض کنید. با بالا رفتن سن و تغییرات هورمونی بدن، سطح پوست خشک می گردد و آسیب های پوستی به کندی بهبود می یابند. پس از این سن استفاده از کرم های موبر پیشنهاد می گردد.
 • اپیلاسیون مداوم، سبب آسیب رساندن به پوست و ضخیم شدن موهای زائد مخصوصا در صورت بکارگیری از تیغ یا اپیلاتورهای برقی می گردد. برای برطرف کردن موهای زائد، موثر ترین روش، اپیلاسیون توسط موم به همراه کرم های کندکننده رشد مو است.
 • باید در نظر داشته باشید که اپیلاسیون موهای زائد در جهت عکس رویش موها صورت می گیرد. پس از اپیلاسیون، پوست را شسته و از مقداری کرم مرطوب کننده در این ناحیه بهره ببرید.
 • چنانچه قصد اپیلاسیون دارید ابتدا توسط نمک و شکر، به لایه برداری پوست خود بپردازید. باید به این نکته توجه کرد که نمک برای پوست های خشک و شکر برای پوست های حساس مورد استفاده قرار می گیرد. برای لایه برداری نخست مقداری نمک یا شکر، بسته به نوع پوستتان، روی پوست ریخته و با حرکتی دورانی، عکس جهت رویش موها ماساژ دهید. این اقدام سبب موثرتر واقع شدن اپیلاسیون می گردد.

بیشتر بخوانید: روشن کردن پوست با 14 روش طبیعی و تاثیرگذار

به نظر شما بهترین روش اپیلاسیون مردان چیست؟ دیدگاه های خود را در انتهای این مطلب با ما به اشتراک بگذراید.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 206

به "اپیلاسیون مردان با چه روش هایی قابل انجام است؟" امتیاز دهید

11 کاربر به "اپیلاسیون مردان با چه روش هایی قابل انجام است؟" امتیاز داده اند | 4.1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اپیلاسیون مردان با چه روش هایی قابل انجام است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید