ایجاد بندر عظیم تجاری در محدوده جاسک

به گزارش پری بلاگ، با شروع تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران، بندر چابهار و سواحل مکران اهمیت به سزایی پیدا کردند. سواحل مکران به دو قسمت تقسیم می گردد که شرق آن جزو پاکستان و غرب آن متعلق به ایران است. این ساحل در طول تاریخ همیشه مبدا و مقصد ارتباط دریایی بین آسیای جنوبی و آفریقا قرار داشته و امروزه در ایران دو کانون اصلی توسعه در آن تعریف شده است. یکی از این مناطق، منطقه جاسک و اطراف آن در استان هرمزگان و منطقه دیگر، چابهار و مناطق اطراف آن در استان سیستان و بلوچستان است.

ایجاد بندر عظیم تجاری در محدوده جاسک

استثنا شدن بندر چابهار از تحریم های آمریکا و قرار داشتن این بندر در یک موقعیت جغرافیایی استراتژیک دو اصلی هستند که اهمیت این بندر را نشان می دهند. سواحل مکران، معروف به دروازه طلایی کشور، در جوار آب های آزاد عمان از مراکز مهم و استراتژیک کشور محسوب می گردد.

به همین دلیل طرح جامع توسعه سواحل مکران در شورای عالی شهرسازی و ستاد آمایش سازمان برنامه و بودجه آنالیز و به سند معتبری تبدیل شد که مبنای توسعه سواحل مکران نهاده شد و تکمیل زیرساخت های این سواحل از سوی دولت دنبال شد.

دراین بین محمد راستاد، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از تهیه یک سند بالادستی و جامع برای توسعه سواحل به طور عام و برای سواحل مکران به طور خاص با عنوان طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی خبر داده و گفته این اقدام نقشه راهی است تا همه حوزه های تخصصی از چگونگی سرمایه گذاری در نوار ساحلی و اجرای طرح های توسعه ای دراین مناطق اطلاع داشته باشند.

او همچنین از ایجاد بندر جدید عظیم تجاری با قابلیت پهلودهی کشتی های اقیانوس پیما در طول سواحل مکران و در محدوده شهرستان جاسک سخن گفته و تاکید نموده است که تمرکز این سازمان بر بنادر تجاری بوده و هم اکنون بنادر کوچک متعددی در طول سواحل مکران از هرمزگان تا سیستان و بلوچستان وجود دارد که کاربری تجاری دارند و باید این بنادر از نظر زیربنایی، روبنایی و تجهیزاتی به گونه ای مدنظر قرار گیرند که بتوانند ایجاد اشتغال و رونق مالی را در طول این نوار ساحلی مهم، تضمین نمایند.

او همچنین به اجرای فاز دوم طرح توسعه بندر چابهار اشاره و توضیح داد: چشم انداز احداث فاز دوم که ظرفیت بندر را از 8 به 30 میلیون تن می رساند بعد از سال 1404 مدنظر قرار می گیرد و یک قابلیت مهم بندری به شمار می آید.

علاوه بر حوزه دریایی، توسعه زیرساخت های بندر چابهار در بخش ریلی نیز مدنظر واقع شده است و پروژه اتصال این بندر به راه آهن زاهدان نیز در حال اجراست. این بندر برای ترانزیت کالا بین هند و افغانستان صندلی کلیدی دارد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 541

به "ایجاد بندر عظیم تجاری در محدوده جاسک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد بندر عظیم تجاری در محدوده جاسک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید