بیوگرافی استیو جابز

به گزارش پری بلاگ، خبرنگاران | سرویس چهره ها - استیو جابز در 21 سالگی به همراه دوستش استیو وزنیاک شرکت اپل را تاسیس کرد. اولین یارانه شخصی که شرکت اپل به بازار معرفی کرد، اپلI نام داشت. یک سال پس از آن یعنی در سال 1977 اپلII نیز راهی بازار شد.

بیوگرافی استیو جابز

بیوگرافی استیو جابز

استیو جابز در 24 فوریه سال 1955 در سان فرانسیسکو از مادری به نام جوئَن کارول شیبل که از تبار آلمانی-سوییسی بود و پدری سوری و مسلمان به نام عبدالفتاح جان جندلی که هردو دانشجو بودند زاده شد. کارول و عبدالفتاح در آن موقع هنوز با هم ازدواج ننموده بودند. هنگامی که استیو به جهان آمد جندلی و جوئن شیبل هر دو 23 ساله بودند و نمی توانستند فرزندشان را عظیم نمایند. جوئن که از یک خانواده مسیحی محافظه کار بود، نمی توانست خانواده اش را متقاعد کند که با یک عرب مسلمان ازدواج کند.

در نهایت استیو جابز توسط پل رینهولد جابز و همسرش که یک ارمنی آمریکایی به نام کلارا هاگوپیان بود، به فرزندی پذیرفته شد. پل جابز که یک مکانیک ماهر کارخانه ساخت لیزر بود، مقدمات ابتدایی الکترونیک را به پسرش آموزش داد. کلارا جابز یک حسابدار بود و به استیو خواندن را پیش از رفتن به مدرسه آموخت. پدر و مادر اصلی جابز، در ژوئن 1957 صاحب فرزند دیگری به نام مونا (مونا سیمپسون) شدند. جابز برای اولین بار مونا را در 27 سالگی دیدار کرد.

جابز در جایی درباره پدر و مادرش (پل و کلارا) می گوید: نکاتی در زندگی من وجود دارد که من واقعاً از آن ها احساس شرمندگی می کنم. من خیلی مودب نبودم و احساسات آن ها را جریحه دار می کردم. من نمی خواستم کسی بداند که پدر و مادری دارم. می خواستم مثل یتیمی باشم که در قطار ها در حومه شهر ولگردی نموده بود و به هیچ جا نرسیده بود، بی اصل و نسب، بدون پیوند و پیشینه.

دوران تحصیل

دوران ابتدایی برای استیو جابز دوران خسته نماینده ای بود، اما او توانست با یاری معلم کلاس چهارم خود، کلاس پنجم را به صورت جهشی طی کند و دوره ابتدایی را یک سال زودتر به اتمام برساند. استیو در سال 1972، از دبیرستان هومستد در شهر کوپرتینو در کالیفرنیا فارغ التحصیل شد و در کالج رید در شهر پورتلند ایالت اورگن ثبت نام کرد، اما بعد از یک ترم انصراف داد.

ایده اولیه فونت حروف در مکینتاش

استیو جابز پس از انصرافش، در برخی از کلاس های کالج از جمله خوشنویسی شرکت کرد. این هنر در شغل آینده استیو تاثیر به سزایی داشت. این هنر به او ایده سبک حروف چندگانه را بخشید، که در کامپیوتر مکینتاش دیده می گردد.

جابز می گوید: اگر در کالج وارد آن کلاس (خوشنویسی) نمی شدم، مکینتاش هرگز چندین طرح حروف یا فونت های فاصله دار مناسب را نداشت؛ و از آنجایی که ویندوز دقیقاً مکینتاش را کپی نموده است، کامپیوتر هیچ کسی این فونت ها و طرح ها را نداشت.

ریشه پیدایش اسم اپل

جابز برنامه های غذایی مختلفی مانند رژیم گیاه خواری یا میوه خواری را آزمایش کرد. در یکی از این برنامه های غذایی میوه خواری بود که نام اپل (سیب) را برای شرکتش برگزید. به نظر او این نام زنده، شوخ و آرام بخش بود.

ترک کردن اپل و تاسیس نکست

استیو جابز در سال 1985 طی یک اختلاف مدیریتی، اپل را ترک و در همان سال شرکت نکست را تاسیس کرد. از مهمترین محصولات شرکت نکست می توان به نکست کامپیوتر اشاره کرد که بعد ها میزبان اولین مرورگر وب شد. در سال 1996، شرکت اپل شرکت نکست را به مبلغ 429 میلیون دلار خرید. طی این معامله استیو جابز، مجدداً به اپل بازگشت. از اتفاقات مهم پس از این مسئله در اپل می توان به معرفی آی پاد در سال 2001، پرده برداری از آی تیونزاستور در سال 2003 و معرفی آی فون و آی پد در سال های 2007 و 2010 اشاره کرد.

سهام داری در والت دیزنی

استیو جابز در سال 1986 یک گروه گرافیکی را از بخش گرافیک کامپیوتر لوکاس فیلم خرید. این شرکت که بعد ها توسط خودش پیکسار نامیده شد، توانست فیلم های انیمیشن موفقی بسازد. در سال 2006 شرکت والت دیزنی، پیکسار را خریداری کرد. پس از این معامله جابز به سهام دار اصلی والت دیزنی تبدیل شد و به عضویت هیئت مدیره آن درآمد.

زندگی شخصی

فرزند اول استیو جابز لیزا برنان جابز بود. مادر لیزا، کریس ان برنان نخستین دوست جدی استیو بود. لیزا در حالی در سال 1978 به جهان آمد که آن ها هنوز ازدواج ننموده بودند. جابز تا مدت ها پدری لیزا را انکار می کرد، اگرچه بعد ها آن را پذیرفت. در 18 مارس 1991، جابز 36 ساله با لورن پاول که 27 سال سن داشت و در آن موقع دانشجوی رشتهٔ MBA در دانشگاه استنفورد بود، ازدواج کرد. این زوج در نهایت صاحب سه فرزند شدند.

بیماری استیو جابز

مسائل کلیوی جابز (سنگ کلیه) به شکل غیر مستقیم باعث کشف سرطانش شد. هنگامی که جابز در اکتبر 2003 به درخواست اورولوژیست یک اسکن کت از کلیه هایش گرفت، معلوم شد که کلیه هایش سالم است، اما سایه ای را بر روی لوزالمعده اش نمایان می کرد. پس از آنالیز ها معلوم شد که او به سرطان مبتلا شده است. حتی یکی از پزشکان به او گفت که چند ماه بیشتر زنده نمی ماند.

جابز نمی خواست برای برداشتن غده سرطانی اش جراحی گردد، درحالی که این تنها راه چاره پزشکی مورد قبول بود. او چند سال بعد با پشیمانی گفت: واقعاً نمی خواستم بدنم را بشکافند، برای همین سعی کردم بفهمم که آیا راه های دیگری جواب می دهند یا نه؟ پاول می گوید: یک چیز مهم این بود که او واقعاً آماده شکافته شدن بدنش نبود. سخت است که کسی را وادار به این کار کنید.

لجاجت و یک دندگی های او بعد از تشخیص بیماری اش در اکتبر 2003، نُه ماه طول کشید. در ژوئیه سال 2004، اسکن کت نشان داد که تومور رشد نموده است و به احتمال زیاد پخش شده است. جابز در 31 ژوئیه سال 2004، در مرکز پزشکی دانشگاه استنفورد تحت عمل جراحی نهاده شد.

نگاه استیو جابز به زندگی

جابز به جان اسکالی، مدیرعامل پیشین شرکت اپل، در زمینه کوتاهی عمر گفته بود: همه ما زمان و فرصت کوتاهی روی زمین داریم. برای همین ما فقط فرصت داریم که یکی دو کار را به انجام برسانیم. هیچ کس نمی داند چه قدر زندگی می نماید. من هم نمی دانم. اما احساس می کنم باید تا جوانی هست هرچه می توانم این فکر ها را به انجام برسانم.

او در سال 2005 نیز در سخنرانی معروفش در دانشگاه استنفورد دیدگاه هایش را درباره مرگ و زندگی روشن کرد. او گفت:

همین که فکر می کنم به زودی می میرم، مهم ترین ابزاری است که یاریم می نماید بهترین گزینه ها را انتخاب کنم.

استیو جابز در بخش دیگری از سخنرانی اش می گوید:

هیچ کس دوست ندارد بمیرد. حتی کسانی که دوست دارند به بهشت بروند، دوست ندارند بمیرند تا به بهشت برسند. با این حال مرگ مقصد نهایی همه ماست که کسی تا به امروز نتوانسته از آن فرار کند.

عقاید مذهبی استیو جابز

التر ایزاکسون در خصوص جابز می گوید:

او می گفت: اعتقادم به خدا پنجاه پنجاه است. در بیشتر زندگی ام، احساس می کردم باید حیاتی بیشتر از آنچه در مقابل چشمان ماست وجود داشته باشد. من دوست دارم فکر کنم که بعد از مرگ چیزی باقی می ماند. این عجیب است که همه تجربه و اندک خردمندی که کسب شده، از بین برود. واقعاً دلم می خواهد که بعد از مرگ چیزی باشد. او مدتی ساکت ماند و سپس گفت: شاید مانند یک کلید روشن و خاموش. کلید را می زنی و رفته ای. شاید به خاطر همین است که دوست ندارم محصولات اپل کلید روشن و خاموش داشته باشند.

الگوی استیو جابز

جابز از هواداران بیتلز (گروه انگلیسی راک) بود. او در مصاحبه ای درباره بیتلز گفته است:

مدل من در تجارت بیتلز است. آن ها گروهی بودند که مانع انرژی منفی یکدیگر می شدند و یکدیگر را به تعادل می رساندند. عملکرد جمعی آن ها بالاتر از جمع تک تک افراد گروه بود. کار های عظیم در کسب و کار، نه به واسطه توانمندی های فردی، بلکه با عملکرد تیمی به انتها می رسد.

کناره گیری از مدیرعاملی اپل

استیو جابز در اوت 2011 از سمت مدیرعاملی اپل کناره گیری کرد و تیم کوک، از مدیران ارشد اپل، مدیرعامل شد. استیو جابز نیز به عنوان رئیس هیئت مدیره انتخاب شد. پس از استعفای جابز، سهام اپل در عرض تنها چند ساعت به میزان 5 درصد افت کرد.

در استعفانامه ای که جابز به هیئت مدیره اپل فرستاد، آمده بود:

من همیشه به شما گفته بودم اگر روزی بیاید که نتوانم وظایف خود را به عنوان مدیرعامل اپل ایفا کنم، شما نخستین کسانی خواهید بود که از این موضوع آگاه خواهید شد. متاسفانه چنین روزی فرارسیده است.

دارایی استیوجابز

استیو جابز صاحب 5.5 میلیون سهام اپل به ارزش 2.1 میلیارد دلار و و 138 میلیون سهام دیزنی به ارزش 4.4 میلیارد دلار بود. فوربز در مارس 2011، ثروت جابز را 8.3 میلیارد دلار و قبل از مرگش (در سپتامبر 2011) 7 میلیارد دلار برآورد کرد و در صندلی 34امین فرد ثروتمند امریکا نهاده شد.

مرگ استیو جابز

استیو جابز در روز 5 اکتبر 2011 در سن 56 سالگی درگذشت. گواهی فوت جابز نشان می دهد که او حوالی ساعت 3 بعد از ظهر در خانه اش در پالو آلتو در کالیفرنیا، بر اثر ایست تنفسی ناشی از سرطان لوزالمعده درگذشت. جابز پس از برگزاری یک مراسم تدفین کوچک و خصوصی در تاریخ 7 اکتبر، در یک قبرستان عمومی به نام آلتا مسا مموریال پارک در پالو آلتو به خاک سپرده شد.

منبع: setare.com
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 650

به "بیوگرافی استیو جابز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیوگرافی استیو جابز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید