تولید تجدیدپذیرها چقدر است؟

به گزارش پری بلاگ، میزان برق تولید شده از منابع انرژی های تجدید پذیر در مهرماه به رقم 5047 میلیون کیلووات ساعت رسید که در این بین سهم تولید انرژی خورشیدی نسبت به سایر انرژی های تجدیدپذیر بیشتر بود.

تولید تجدیدپذیرها چقدر است؟

به گزارش خبرنگاران، ایران کشوری است که از لحاظ انرژی های نو همچون خورشیدی و بادی پتانسیل های بالایی داشته و پفراینده استفاده از انرژی های تجدیدپذیر از سوی دولت به صورت جدی درحال پیگیری است. بر این اساس تا به امروز از منابع تجدیدپذیر حدود چهار میلیارد و 405 میلیون کیلووات ساعت، انرژی تولید شده که این میزان تولید برق توانسته از انتشار سه میلیون تن گاز گلخانه ای در کشور بکاهد.

آژانس بین المللی انرژی (IEA) نیز اعلام کرده ظرفیت نیروی تجدیدپذیر جهانی تحت تاثیر نصب تاسیسات فوتوولتائیک خورشیدی در خانه ها، ساختمان ها و صنعت، تا پنج سال دیگر 50 درصد رشد خواهد کرد. در این راستا با توجه به این که ضریب بار تولیدی این نیروگاه ها در ایران نسبت به میانگین جهانی بالاتر است، دولت درصدد توسعه بیش تر این انرژی پاک است و طبق برآوردها بیش از 150 هزار مگاوات ظرفیت احداث نیروگاه های خورشیدی در کشور وجود دارد.

در این میان بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی سازمان انرژی های تجدیدپذیر، فرایند ماهیانه ظرفیت های درحال بهره برداری انرژی های تجدید پذیر گویای آن است که از اسفند ماه تا کنون توجه بیشتری به توسعه تجدیدپذیرها شده و شاهد فرایند صعودی توسعه انرژی پاک در کشور هستیم؛ البته این موضوع در کل جهان صدق می کند و جهان به دنبال توسعه تجدیدپذیرها است.

استفاده از انرژی های پاک در کشور از انتشار سه میلیون و 693 هزار تن گاز گلخانه ای تا سرانجام مهرماه جلوگیری کرد. همچنین استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در مهرماه امسال صرفه جویی یک میلیون و 203 میلیون لیتری آب را به همراه داشت، علاوه بر این انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی به میزان 1554 معادل میلیون مترمکعب گاز طبیعی را در مهرماه محقق کرد.

مجموع ظرفیت انرژی خورشیدی کشور تا سرانجام مهرماه با تولید 405.56 مگاوات به 48 درصد رسیده و مجموع ظرفیت انرژی بادی کشور با تولید 302.82 مگاوات بالغ بر 36 درصد است، همچنین در این بین زیست توده با تولید 10.56 مگاوات تنها یک درصد، برق آبی کوچک با تولید 105.65 مگاوات 13 درصد و بازیافت تلفات حرارتی با تولید 13.6 مگاوات دو درصد سهم دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 آذر 1399 بروزرسانی: 16 آذر 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 294

به "تولید تجدیدپذیرها چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید تجدیدپذیرها چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید