جزئیات واگذاری سهمیه بنزین به اشخاص اعلام شد

به گزارش پری بلاگ، تهران (پانا) - سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم جزئیات اجرای طرح واگذاری سهمیه بنزین به اشخاص به جای خودرو را در دو جزیره کیش و قشم تشریح کرد.

جزئیات واگذاری سهمیه بنزین به اشخاص اعلام شد

به گزارش مهر، افشار فتح اللهی سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم با بیان اینکه جزیره قشم 1500 کیلومتر مربع مساحت دارد، گفت: این جزیره بزرگترین جزیره منطقه است که از 20 کشور جهان بزرگتر است.

وی اضافه نمود: 1200 کیلومتر از این مساحت منطقه ویژه اقتصادی و 300 کیلومتر مربع منطقه آزاد است که این دوگانگی به توسعه جزیره لطمه زده و درخواست داده ایم که کل مساحت قشم به عنوان منطقه آزاد شناخته گردد.

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم درباره ظرفیت های این منطقه گفت: توانمندی های لجستیکی و حمل و نقل و بعلاوه وجود ذخایر گسترده نفت و گاز در کنار زیبایی های جزیره قشم، ظرفیت گسترده ای برای تبدیل شدن این منطقه به هاب انرژی و گردشگری ایجاد نموده است.

وی با تأکید بر اینکه قشم به نسبت ظرفیت های آن توسعه نیافته و این توسعه نامتوازن به یک توسعه کاریکاتوری در قشم منجر شده است، ادامه داد: برای جبران این کمبودها، مطالعات اسنادی و بالادستی برای توسعه قشم انجام داده ایم. در دو ماهه اخیر این مطالعات به صورت میدانی نیز نهایی شده است.

فتح اللهی تأکید کرد: برنامه توسعه کوتاه مدت قشم تا انتها 1401، میان مدت تا انتها 1404 و بلندمدت تا انتها 1408 طراحی شده است.

به گفته سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم، قرار است تا انتها سال 1404 قشم به هاب صادرات پتروشیمی خاورمیانه و قطب گردشگری داخلی و خاجی تبدیل گردد.

وی درباره تکمیل پل خلیج فارس گفت: احداث این پل به صورت جهت جاده ای و ریلی در دستور کار است و تا به امروز 200 میلیارد تومان برای آن هزینه شده و تعدادی از پایه های پل در آب نصب شده؛ دلیل تأخیر اجرای آن در سال های گذشته، مخالفت بعضی مسئولان بوده ولی در حال حاضر دولت مصمم به تشکیل این پروژه است.

فتح اللهی از دیگر برنامه های توسعه جزیره قشم را احداث بنادر بزرگ چندمنظوره، تأسیس بورس انرژی منطقه ای، تبدیل جزیره به هاب بانکرینگ (سوخت رسانی) به کشتی های عبوری از خلیج فارس، تأسیس ذخایر بزرگ انرژی، راه اندازی صندوق های پروژه و بهره برداری از ظرفیت گردشگری سلامت بیان کرد.

وی با اشاره به بالا بودن نرخ بیکاری در جزیره قشم گفت: بیکاری ساکنان جزیره حدود 10 درصد است که عمدتاً به بومی ها اختصاص دارد. متأسفانه فرآیند صدور مجوزهای کارآفرینی در قشم طولانی است که باید این رویه اصلاح گردد.

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم درباره جزئیات اجرای طرح اختصاص بنزین به شهروندان قشم گفت: قرار است به هر نفر 15 لیتر بنزین 1500 تومانی داده گردد که به حساب سرپرست خانوار واریز خواهد شد. خانواده هایی که بیش از یک خودرو دارند، باید مابقی را بنزین آزاد بزنند.

به گفته فتح اللهی، قرار است این طرح در دو جزیره قشم و کیش به صورت آزمایشی اجرا گردد؛ به گونه ای که ابتدا در کیش انجام خواهد شد و سپس با یک فاصله دو تا سه هفته ای در قشم به اجرا درمی آید.

وی گفت: 167 هزار نفر جمعیت ساکن در قشم است که این تعداد کد ملی هایی است که شناسایی شده اند و یک سال از سکونت آنها در قشم می گذرد.

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم اظهار کرد: در اجرای این طرح سهمیه خودرو نیز از بین نخواهد رفت ضمن اینکه سرپرست خانوار می تواند سهمیه بنزین خانواده را بفروشد. دولت برای تصمیم گیری اجرای طرح در سطح ملی یک ماه بعد از اجرا شدن سهمیه بندی بنزین در کیش و قشم، ارزیابی خود را برآورد می نماید.

فتح اللهی درباره حذف بعضی معافیت ها از منطقه ها آزاد گفت: حذف معافیت های اقتصادیاتی سبب شده تا مزایای منطقه ها آزاد از بین برود. سرمایه گذار به ما می گوید وقتی محدودیت هایی که در سرزمین ما دارد، در منطقه ها آزاد هم اجرا خواهد شد، دیگر صرفه سرمایه گذاری در منطقه آزاد وجود نخواهد داشت.

وی ادامه داد: نباید ورود کالا به منطقه ها آزاد محدود گردد، فلسفه منطقه ها آزاد، ایجاد منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی است و کالا باید به راحتی در آن گردش کند. تسری تصمیم هایی که برای اعمال محدودیت ورود کالا به سرزمین مادر اتخاذ می گردد، به منطقه ها آزاد اشتباه است.

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم یادآور شد: پیش از این شهرداری قشم به طور کامل در اختیار سازمان منطقه آزاد بود و نمی توانست اقداماتی انجام دهد اما در دو ماه اخیر با شهرداری قشم و شورای شهر این جزیره تفاهم نامه امضا نموده ایم که بعضی کارها به شهرداری واگذار گردد.

فتح اللهی درباره فروش اراضی منطقه آزاد گفت: با زمین فروشی مخالفم و به هیچ عنوان در پی فروش اراضی جزیره نیستیم و آن را خام فروشی می دانیم.

وی گفت: برای تأمین اقتصادی سازمان منطقه آزاد به جای فروش اراضی، به روش های نوین و پایدار سرمایه گذاری روی می آوریم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 بهمن 1400 بروزرسانی: 26 بهمن 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 951

به "جزئیات واگذاری سهمیه بنزین به اشخاص اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات واگذاری سهمیه بنزین به اشخاص اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید