جلوخان آرامگاه فردوسی به مقبره هارونیه متصل شد

به گزارش پری بلاگ، به گزارش خبرنگاران در خراسان رضوی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، شهردار مشهد روز گذشته در مراسم افتتاح پروژه اتصال جهت دسترسی جلوخان آرامگاه فردوسی به مقبره هارونیه گفت: اکنون آرامگاه فردوسی و محدوده توس به پاتوق فرهنگ و ادب تبدیل شده است.

جلوخان آرامگاه فردوسی به مقبره هارونیه متصل شد

محمدرضا کلائی افزود: با پیگیری های شورای شهر که بر ساماندهی منطقه تاریخی توس تاکید داشتند و با تلاش همکارنم در حوزه عمران اکنون شاهد آن هستیم که محدوده آرامگاه فردوسی که از وجاهت تاریخی برخوردار بوده و میراث ماندگاری برای مردم است، سامان پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: امروز مردم و علاقمندان به فرهنگ و ادب در محیطی مناسب در آرامگاه فردوسی و بناهای تاریخی پیرامون آن حضور پیدا می کنند و به نوعی آرامگاه فردوسی به پاتوق فرهنگ و ادب تبدیل شده است.

طرح تفصیلی توس خارج از اختیارات مدیریت شهری است

شهردار مشهد با اشاره به بهره برداری از جهت دسترسی آرامگاه فردوسی به بنای تاریخی هارونیه، اظهار کرد: از معاونت عمران می خواهم تا به عنوان عیدی به مردم جهت مجاور این محل را نیز در اسرع وقت ساماندهی و مناسب سازی کنند.

کلائی در ادامه به طرح تفصیلی توس اشاره و شرح داد: بارها در این خصوص صحبت شده است و مردم باید بدانند که شورای شهر و مدیریت شهری تلاش و پیگیری های زیادی در این رابطه انجام داد اما موضوع خارج از اختیارات مدیریت شهری بود اما با این وجود اعلام می کنیم هر طرحی را که آقایان در خصوص توس در شورای حفظ حقوق بیت المال و یا هر دستگاه بالادستی به جمع بندی برسند، به شهرداری ابلاغ کنند تا بتوانیم به مردمی که در این محدوده هستند پاسخگویی کنیم.

وی اضافه کرد: هر کاری که تا کنون برای ساماندهی توس اجرا شده با همکاری دو جانبه با وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و اداره کل میراث خراسان رضوی اجرا شده است و امیدواریم آنجا که سایر دستگاه ها دخیل هستند، هرچه سریعتر به وظایف خود عمل کنند تا بتواینم شاهد نتیجه مناسبی در آبادانی توس و پاسخگویی به مردم این منطقه باشیم.

شهردار مشهد ادامه داد: امیدوارم ساماندهی جهت دسترسی آرامگاه فردوسی به بنای تاریخی هارونیه به عنوان تکمیل کننده پازل ساماندهی جلوخان آرامگاه فردوسی و جهت دسترسی به بنای تاریخی کهندژ گوارای مردم باشد.

هزینه 110 میلیارد تومنی برای ساماندهی محدوده تاریخی توس

محمدرضا کلائی، همچنین در حاشیه این مراسم نیز در جمع خبرنگاران گفت: یکی از نقاط ارزشمند خراسان رضوی منطقه منفصل شهرداری مشهد توس است، که اقداماتی که باید برای برجسته سازی آن و مهیا کردن زیرساخت ها برای حضور مردم فرهنگ دوست در توس شود، اجرا شده است.

وی اضافه کرد: در این راستا طی سه سال گذشته محدوده 7 هکتاری پیش خان آرامگاه فردوسی، جهت دسترسی به کهندژ، به همراه پارکینگ و جهت دسترسی به بنای تاریخی هارونیه ساماندهی و بهسازی شده است.

شهردار مشهد، ادامه داد: تا کنون با همکاری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری حدود 110 میلیارد تومان برای ساماندهی توس هزینه کرده ایم و تقریبا عناصر اصلی اجرا شده است و تنها جهت مقابل پارکینگ باقی مانده که در دستور کار قرارخواهد گرفت.

کلائی گفت: معتقدم یکی از درخشان ترین دوره ها در حفظ و ساماندهی بناهای تاریخی و فرهنگی در حوزه مدیریت شهری و میراث فرهنگی را شاهد هستیم، گفت: در کنار خانه های تاریخی که در بافت پیرامونی حرم مطهر احیا کردیم، فضاهای برجسته فرهنگی شهر را از جمله باغ خونی و توس را مدنظر قرار دادیم که امیدواریم این اقدامات با همکاری با میراث فرهنگی ادامه پیدا کند.

وی درخصوص شرایط بازگشایی باغ خونی نیز افزود: اقدامات لازم برای ساماندهی این باغ تاریخی اجرا شده است و تنها موضوع برای بازگشایی، یکسری هماهنگی های لازم از سوی وزارت خارجه با روسیه است که در حال انجام است و به زودی به نتیجه خواهد رسید.

سه ضلع مثلث جلوخان آرامگاه فردوسی، کهندژ و هارونیه تکمیل شد

معاون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد نیز در این مراسم گفت: با افتتاح این پروژه، ساماندهی سه ضلع مثلث جلوخان آرامگاه فردوسی، کهندژ و هارونیه تکمیل شد.

خلیل الله کاظمی افزود: اواخر سال 97 بود که عملیات فاز یک ساماندهی جلوخان آرمگاه فردوسی شروع شد و تا امروز بیش از 60 میلیارد تومان برای ساماندهی جلوخان آرامگاه فردوسی در سه فاز و در وسعت هفت هکتار هزینه و این پروژه به بهره برداری رسیده است.

وی اضافه کرد: همچنین در پروژه ای دیگر جهت دسترسی آرامگاه فردوسی به بنای تاریخی کهندژ که با اعتباری بالغ بر 15 میلیارد تومان اجرا و سال گذشته افتتاح شد.

معاون عمران حمل ونقل و ترافیک شهرداری مشهد شرح داد: امروز نیز شاهد بهره برداری از جهت دسترسی آرامگاه فردوسی به بنای تاریخی هارونیه به مساحت 6 هکتار با اعتباری بالغ بر 15 میلیارد تومان به عنوان پروژه ای هستیم که این سه راس مثلث را به هم متصل می کند.

خلیل الله کاظمی ادامه داد: درکنار این اقدامات ورودی بولوار شاهنامه نیز با هزینه ای بیش از 15 میلیارد تومان در این دوره بهسازی و اصلاح هندسی شده است.

وی گفت: پروژه اتصال جلوخان فردوسی به هارونیه در اول بهمن ماه سال گذشته با برنامه زمان بندی 115 روزه و با هدف زیباسازی و ساماندهی پیاده رو، بهسازی فضای سبز موجود، محوطه سازی و بهسازی محوطه مرکز صنایع دستی، پوشش محوطه حدفاصل مرکز صنایع دستی تا شروع فضای سبز با گراویه، ترمیم و بهسازی دیواره سنگی میراث فرهنگی حدفاصل جلوخان آرامگاه فردوسی تا هارونیه شروع به کار کرد.

کاظمی اضافه کرد: این پروژه به طول 700 متر شامل عملیات جدول کاری به طول 5000 متر، کف سازی با تایل بتنی 10 هزار و 500 مترمربع، ساخت و نصب نیمکت فلزی 58 عدد، تهیه و نصب 44 عدد سطل زباله و 90 عدد پایه چراغ، 4000 مترمربع اجرای فضای سبز و آماده سازی فضای رویداد به میزان 5000 مترمربع است.

کاظمی ادامه داد: این پروژه پس از بهسازی جلوخان فردوسی و اتصال جلوخان به کهندژ توسط سازمان عمران شهرداری مشهد اجرا شده است.

همچنین در ادامه این مراسم چند تندیس فاخر در منطقه تاریخی توس و مجسمه های رستم و سهراب و رستم دیوبند رونمایی شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 5 تیر 1400 بروزرسانی: 5 تیر 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 663

به "جلوخان آرامگاه فردوسی به مقبره هارونیه متصل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلوخان آرامگاه فردوسی به مقبره هارونیه متصل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید