جوهری که در واکنش به نور تغییر رنگ می دهد

به گزارش پری بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، این جوهر از دانه های ریز رنگ های مختلف تشکیل شده که نسبت به طول موج های مختلف نور واکنش می دهند بنابراین سطح آن به یک رنگ خاص دیده می گردد. چنین قابلیتی برای نمایشگرهای الکترونیک نو یا سیستم های استتار کارآمد است.

جوهری که در واکنش به نور تغییر رنگ می دهد

سفالوپادها مانند اختاپوس و ماهیان مرکب برای توانایی تغییر رنگ مشهور هستند. آنها با یاری بخشی به نام کروماتوفور رنگ خود را تغییر می دهند. کروماتوفورها از کیسه های کوچک رنگدانه ساخته شده اند که برحسب اراده حیوان منبسط یا منقبض می شوند و ترکیب رنگدانه ها در هر زمان به طور آشکار یا پنهان به پوست حیوان رنگ یا طرح خاصی می بخشد.

محققان دانشگاه هنگ کنگ، دانشگاه شیامن و دانشگاه علم و فناوری هنگ با الهام از این مکانیسم طبیعی پیچیده یک جوهر تغییر رنگ دهنده نو ابداع نموده اند.

جوهر مذکور حاوی دانه های ریزی است که از دی اکسید تیتانیوم ساخته و با رنگ فیروزه ای، سرخابی و زرد رنگ آمیزی شده اند. به علت توانایی آنها در بازتولید رنگ های دیگر به وسیله ترکیب های مختلف، ممکن است این سه رنگ را به عنوان رنگ های جوهر اصلی بعضی از سیستم های چاپ شناسایی کرد و در پژوهش پیش رو نیز از همین نکته استفاده شده است.

در پژوهش پیش رو دانه های ریز به اندازه مساوی با یکدیگر ترکیب و طوری طراحی شدند که رنگ های مختلف در واکنش به نور به سطح بیایند یا به اعماق بروند. با تنظیم طول موج و شدت نور، سطح را می توان با رنگ های مختلف پوشاند و الگوها و حتی تصاویری ایجاد کرد.

نکته اصلی آنجاست که دی اکسید تیتانیوم موجود در دانه های ریز در مجاورت نور یک واکنش اکسایش ایجاد می نماید که دانه های ریز را به جهات مختلف می فرستد. هر رنگ جوهر نسبت به طول موج مختلفی از نور واکنش می دهد و در نتیجه دانه ریز رنگی را بالا یا پایین می فرستد. به عنوان مثال نور سبز دانه های ریز فیروزه ای و زرد رنگ را به سطح می کشاند تا سبز به نظر بیایند. از سوی دیگر دانه ریز به رنگ سرخابی به قعر سقوط می نمایند. محققان در این تست ها نشان دادند سیستم مذکور قادر به بازتولید مجموعه ای از تصاویری است که بر روی سطوح پخش می شوند.

البته این فناوری چالش هایی نیز دارد و هنوز معین نیست سیستم در معرض نور روز یا انبوه نور چه عملکردی خواهد داشت. بازتولید و درخشندگی رنگ را می توان ارتقا داد و محققان معتقدند سیستم در تغییر تصاویر و رنگ ها کند عمل می نماید. اما تمام این وجوه در تحقیقات آینده آنالیز می گردد و در صورت موفقیت آمیز بودن فناوری می توان از آن برای ساخت نمایشگرهای نو، دستگاه های مجهز به جوهر الکترونیک و حتی استتار نوری استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 خرداد 1402 بروزرسانی: 1 خرداد 1402 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 1238

به "جوهری که در واکنش به نور تغییر رنگ می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جوهری که در واکنش به نور تغییر رنگ می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید