عکس ، جنگ افزاری به نام گربه !

به گزارش پری بلاگ، عصر قرون وسطی بدون شک جالب ترین زمان در تاریخ به علت خلاقیت های بسیار عجیب است که بسیاری از آنها فراموش شده اند.

عکس ، جنگ افزاری به نام گربه !

نگارعلی- در دورانی که جنگ به چیزی کاملاً استاندارد تبدیل شد، هر کشوری در کوشش بود تا تاکتیک های نظامی و تسلیحاتی جدیدی را توسعه دهد که به آنها مزیت را برای غلبه بر دشمنانشان بدهد. در اوایل قرن هفدهم نوع جدیدی از سلاح ساخته شد که ایده اتصال مواد منفجره به حیوانات را داشت، اما در مرحله آزمایشی، به نظر می رسید که گربه ها و پرندگان در مأموریت های انتحاری برترین هستند.

چه کسی این مفهوم را عنوان کرد؟

مردی که پشت این مفهوم قرار گرفته است، فرانتس هلم است که در قرن 16 و 17 استاد مواد منفجره و توپخانه اولیه بود. او در ارتش های رومن کارول پنجم، آلبرت پنجم، لودویک دهم و ویلیام چهارم جنگید. این نشان می دهد که او در دوره ای از زمانی که نبرد از شمشیر و سپر کلاسیک به نبردهای پیشرفته تر با استفاده از سلاح های آتش دوره اولیه تبدیل می شد، تجربه های رزمی زیادی داشت.

بیشتر بخوانید:

عکس | رسم عجیب و غریب سلفی گرفتن با مردگان!

عکس | وحشت آمریکا از این پرنده های جاسوسی پیشرفته اما بدون موتور چینی !

در سال 1535 هلم در واقع کتابی را بر اساس تجربه و تخصص خود در خصوص جنگ منتشر کرد با عنوان Buch von den probierten Künsten (ترجمه از آلمانی: Book of Arts Practiced). در این کتاب قدیمی، شواهدی از استفاده از گربه ها و پرندگان به عنوان سلاح در آن دوران معاصر پیدا می کنیم.

در ابتدا، مورخان مدرن دقیقاً متوجه نشدند که هدف گربه موشکی در جنگ های قرون وسطی چیست، تا زمانی که میچ فراس نگاه بهتری به دست نوشته های به جا مانده از هلم انداخت. میچ فراس مدیر مجموعه های ویژه و خدمات تحقیقاتی دانشگاه پنسیلوانیا است.

گربه راکت در واقع یک موشک پرنده نیست، اما از آن برای آتش زدن قلعه ها و شهرک ها استفاده می شد. روش کار به این صورت است که گربه ای را از محله ای که می خواهید بسوزانید می برند، سپس کیسه ای را به پشت آن می بندند و با مواد محترقه پر می نمایند. فیوز طولانی تری به آن وصل می گردد تا گربه قبل از اینکه زنده بسوزد، وقت داشته باشد تا به محل استقرار برسد. هنگامی که گربه آتش می گرفت، آتش را در اطراف شهرک پخش می کرد و باعث آتش سوزی بزرگ می شد، به میزان ای که نگهبانان را از هرگونه دشمن احتمالی که به شهرک حمله می نماید منحرف کرد.

در اینجا پاراگراف از نسخه خطی است که به نوعی روند ذکر شده در بالا را شرح می دهد: یک گونی کوچک بسازید... گونی را به پشت گربه ببندید، آن را آتش بزنید... و سپس گربه را رها کنید تا به نزدیکترین قلعه یا شهر بدود و از ترس به این فکر می نماید که در کجا پنهان گردد. به یونجه یا کاه ختم می گردد و مشتعل می گردد.

علاوه بر ظلم این مفهوم، از منظر نظامی، تاکتیک مبتکرانه است. همین کار در خصوص پرندگان نیز انجام شد، اما کنترل آنها دشوارتر و بسیار کمتر موثر بود. اگر ایده پرواز موشک را از بین ببریم، به نوعی شبیه گربه موشکی بدون اثر پیشرانه، بلکه فقط اثر انفجاری است.

اگرچه هلم ممکن است در واقع خالق این مفهوم نباشد، زیرا در اسناد تاریخی متونی وجود دارد که چنین گربه موشکی را از دوران کتاب مقدس توصیف می نماید. در آن موقع ها حدود 300 دم روباه به گربه می پوشیدند که برای همین اثر به آتش کشیده می شدند.

کل ایده استفاده از حیوانات به عنوان مواد منفجره نیز در قرن دوازدهم در چین بسیار برجسته بود، جایی که گاو نر را به آتش می کشیدند تا پل ها و سایر سازه ها را بسوزانند. آنها نیز از پرندگان برای آتش زدن دژهای دفاعی استفاده می کردند.

ما نمی توانیم این فناوری باستانی را همانطور که در طول جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار می گرفت، بنامیم. آلمانی ها مواد منفجره را روی سگ ها می بندند که پس از نزدیک شدن به یک تانک یا هر سازه دفاعی، منفجر می شوند. هیچ مدرک محکمی وجود ندارد که نشان دهد گربه ها واقعاً به این شکل استفاده شده اند، اما با دانستن نوع بشر و تاریخ وحشتناک ما در حالی که استفاده از حیوانات در جنگ در تاریخ مدرن را در نظر می گیریم، این گفته بسیار درست به نظر می رسد.

منبع: هیستوری آف یستردی

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 بهمن 1401 بروزرسانی: 27 بهمن 1401 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 1202

به "عکس ، جنگ افزاری به نام گربه !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، جنگ افزاری به نام گربه !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید