خبرنگاران بهبودیافتگان کرونا در کهگیلویه وبویراحمد پلاسما اهدا کنند

به گزارش پری بلاگ، گچساران- خبرنگاران- مدیرکل انتقال خون کهگیلویه و بویراحمد گفت: بهبودیافتگان از بیماری ویروس کرونا در این استان به شکرانه سلامت خود و نجات جان بیماران مبتلا به کرونا، پلاسما اهدا کنند.

خبرنگاران بهبودیافتگان کرونا در کهگیلویه وبویراحمد پلاسما اهدا کنند

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

رستم حسن زاده روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران گفت:افراد بهبود یافته از بیماری ویروس کرونا می توانند پس از یک ماه پلاسمای خون خود را برای درمان بیماران بدحال اهدا کنند.

وی گفت: داوطلبان اهدای پلاسما در کهگیلویه و بویراحمد برای انجام این اقدام پسندیده به پایگاه های انتقال خون در شهرهای یاسوج،دوگنبدان و دهدشت مراجعه کنند.

مدیرکل انتقال خون کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: از بهبودیافتگان بیماری کرونا در خواست می گردد به دلیل اینکه زمان وجود آنتی بادی این ویروس در بدن آنان کوتاه و محدود است هرچه زودتر برای اهدای پلاسما اقدام کنند.

حسن زاده تاکید کرد: شهروندان کهگیلویه و بویراحمد که همواره در اهدای خون پیش قدم بوده اند اینبار نیاز است تا برای اهدای پلاسما پیشگام شوند.

براساس آخرین آمار بیش از هفت هزار نفر از بیماران کرونایی کهگیلویه و بویراحمد بهبود یافته اند که بخش قابل توجهی از آنان در حال حاضر شرایط زمانی اهدای پلاسما (یک یا 2ماه پس از بهبودی)را دارند.

پلاسما درمانی به معنی استفاده از پلاسمای بیماران بهبودیافته برای بیماران بدحال است، روشی که در آن پادتن تولیدشده در بدن بیماران بهبود یافته استخراج شده و به بیمار دیگری که هنوز درگیر کرونا است تزریق می گردد.

این روش سابقه علمی در دنیا دارد که به 100 سال قبل برمی گردد که در 2 دهه اخیر نیز در زمینه بیماری های سارس، مرس و ابولا نتیجه خوبی داشته و حتی سازمان دنیای بهداشت هم برای ابولا توصیه نامه ای در این زمینه دارد که مبنای کار در کشور چین شد.

پلاسما یکی از اجرای مهم خون و بخش مایع آن را تشکل می دهد و اهدای آن می تواند علاوه بر کاهش هزینه های درمانی کشور به بهبود بیماران زیادی کمک کند.

براساس آخرین آمار که شهریور ماه اعلام شده 6 هزار واحد پلاسمای خون در کشور اهدا شده است که این میزان اهدای پلاسما نشان می دهد که 2 درصد از بهبود یافتگان کووید19 جهت اهدای پلاسما مراجعه کرده اند.

هموطنان در استان های تهران، خوزستان، اصفهان، مازندران، خراسان رضوی، کرمانشاه و آذربایجان غربی اقبال بیشتری برای اهدای پلاسمای خون خود جهت بهبود دیگر بیماران داشته اند.

پزشکان معالج در بیمارستان ها از طریق بانک خون بیمارستان از انتقال خون در خواست پلاسما می کنند و مراکز انتقال خون نیز پلاسمای تهیه شده را به بیمارستان ها تحویل می دهند.

حجم پلاسمای دریافتی 500 سی سی است و همه مراحل اهدای پلاسما در شرایط استریل و بهداشتی و با استفاده از وسایل یکبار مصرف انجام می گردد.

اهدای خون در روز کرونایی

حسن زاده درباره اهدای خون در روزگار کرونایی نیز گفت: 42 دستورالعمل پیشگیری از ویروس در پایگاه های انتقال خون رعایت می گردد و شهروندان بدون نگرانی اقدام به اهدای خون کنند.

مدیرکل انتقال خون کهگیلویه و بویراحمد فاصله 2 متری تخت ها و صندلی ،یکبار مصرف بودن تجهیزات پزشکی، استفاده از ماسک و مراقبت های بهداشتی،نوبت دهی اینترنتی از جمله دستورالعمل های بهداشتی پیشگیری از ویروس کرونا در پایگاه های انتقال خون است.

حسن زاده گفت: آمار تعداد اهداکنندگان مستمر خون در استان 65 درصد است که بهتر از شاخص های ملی است.

حسن زاده بیان نمود:سال 1398 ،22 هزار و 500 مراجعه به انتقال خون استان گزارش شده است.

وی بیان نمود: پارسال 22 هزار واحد خون و فراورده های خونی به بیمارستان های استان و هشت هزار واحد خون و فراورده های خونی به بیمارستان های استان های معین ارسال شد.

مزایای اهدای خون

مدیرکل انتقال خون کهگیلویه و بویراحمد درباره مزایای اهدای خون برای سلامت اهداکنندگان تاکید کرد: براساس بررسی های انجام شده احتمال بروز سکته های قلبی و مغزی در افرادی که اهداکننده مستمر خون هستند کمتر است.

وی ابراز داشت:همچنین آزمایش های انجام شده حین اهدای خون موجب کشف بیماری های نهفته احتمالی اهداکنندگان می گردد که در حفظ و ارتقای سلامت اهمیت زیادی دارد.

شرایط اهدای خون

حسن زاده همچنین درباره شرایط جسمانی مورد نیاز برای اهدای خون بیان نمود:قرار داشتن در سنین 18 تا 60 سال،داشتن وزن بیش از 50 کیلوگرم، نداشتن بیماری های مانند سل و هپاتیت از مهمترین شرایط اهدای خون است.

وی درباره مصرف کنندگان خون نیز گفت:در هنگام بروز حوادثی مانند سوانح رانندگی، سوختگی ها، عمل های جراحی و بخصوص نوزادان نارسی که به زردی دچار می شوند،نیاز به تزریق خون ضروری است.

حسن زاده گفت: بیماران مبتلا به سرطان که تحت شیمی درمانی یا اشعه درمانی قرار دارند هم از مصرف کنندگان خون و فرآورده های خون محسوب می شوند.

وی ادامه داد:بیمارانی مانندتالاسمی و هموفیلی نیز برای بهره مندی از یک زندگی طبیعی در تمامی عمر به شکل منظم خون یا فرآورده های خون دریافت می کنند.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 آبان 1399 بروزرسانی: 12 آبان 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 220

به "خبرنگاران بهبودیافتگان کرونا در کهگیلویه وبویراحمد پلاسما اهدا کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بهبودیافتگان کرونا در کهگیلویه وبویراحمد پلاسما اهدا کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید