خبرنگاران ذخیره سیب در سردخانه های مهاباد 40 درصد کاهش یافت

به گزارش پری بلاگ، مهاباد- خبرنگاران- مسوول واحد باغبانی جهادکشاورزی مهاباد گفت: سال جاری در مجموع 80 هزار تُن سیب در سردخانه های این شهرستان ذخیره شده که در مقایسه با پارسال 40 درصد کاهش یافته است.

خبرنگاران ذخیره سیب در سردخانه های مهاباد 40 درصد کاهش یافت

سعید کریمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: سال جاری در مجموع بیش از 100 هزار تِن سیب از باغ های این شهرستان برداشت شد که 80 هزار تُن آن ذخیره و 20 هزار تُن نیز به عنوان سیب صنعتی به کارخانه ها و صنایع تبدیلی ارسال شد.

وی افزود: سال گذشته 150 هزار تُن سیب در این شهرستان برداشت شده بود که 130 هزار تُن در سردخانه ها ذخیره و 20 هزار تُن نیز به عنوان سیب زیردرختی وارد چرخه فراوری آبمیوه و کنسانتره شده بود.

مسوول واحد باغبانی جهادکشاورزی مهاباد گفت: در این شهرستان هشت هزار هکتار باغ سیب وجود دارد که 6 هزار و 700 هکتار آن بارور است و سال جاری به طور میانگین 12 تُن محصول از هر هکتار آن برداشت شد.

وی با بیان اینکه بارش های نامناسب و سال آوری محصول سیب از مهم ترین علل کاهش فراوری محصولات باغی است، افزود: سال گذشته در مجموع 130 هزار تُن سیب از باغات این شهرستان با میانگین فراوری 19 تُن در هر هکتار برداشت شد.

مسوول واحد باغبانی جهادکشاورزی مهاباد گفت: این شهرستان از لحاظ سطح باغات در صندلی سوم آذربایجان غربی و بعد از شهرستان های ارومیه و سلماس قرار گرفته است و به طور میانگین سالانه بیش از 300 هکتار باغ جدید در این شهرستان جایگزین باغ های پیر و فرسوده می گردد.

وی افزود: سیب فراوریی در این شهرستان که بیشتر در 2 نوع رد و گلدن و سایر ارقام خارجی است به علت کیفیت مطلوب، قابلیت انبارداری و حمل و نقل آن یکی از محصولات صادراتی به خارج از کشور به شمار می رود.

وی با اشاره به فعالیت 23 واحد سردخانه ای برای نگهداری سیب فراوری شده در این شهرستان گفت: این واحدهای سردخانه ای در مجموع بیش از 125 هزار تن ظرفیت نگهداری انواع میوه را دارد و سیب ذخیره شده در آنها با توجه به احتیاج بازار تا انتها سال به تدریج خارج می گردد.

کریمی افزود: 40 درصد محصولات باغی این شهرستان به صورت تازه خوری به مصرف رسیده و 60 درصد آن نیز به شهرستان و استان های همجوار فرستاده می گردد.

وی افزود: این شهرستان با داشتن بیش از 10 هزار هکتار باغ از ظرفیت و توانمندی خوبی برای احداث کارخانه های سورتینگ و بسته بندی محصول های باغی و سایر صنایع تبدیلی برخوردار است.

شهرستان مهاباد بیش از 80 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 300

به "خبرنگاران ذخیره سیب در سردخانه های مهاباد 40 درصد کاهش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ذخیره سیب در سردخانه های مهاباد 40 درصد کاهش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید