خبرنگاران شهر تاریخی اوجان در بستان آباد به عنوان پایگاه ملی مصوب شد

به گزارش پری بلاگ، تبریز-خبرنگاران- مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه پایگاه ملی شهر اوجان بستان آباد در سطح ملی مصوب شده است، اضافه نمود: درصدد آغاز مرحله جدید کاوش های باستانشناسی و بازسازی بخش های کشف شده این شهر هستیم.

خبرنگاران شهر تاریخی اوجان در بستان آباد به عنوان پایگاه ملی مصوب شد

احمد حمزه زاده روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار خبرنگاران با اشاره به ظرفیت های بالای گردشگری در این شهرستان گفت: شهر تاریخی اوجان به یکی از سایتهای اصلی و فرهنگی کشور تبدیل می گردد.

وی از پیشرفت 20 درصدی اولین بازارچه صنایع دستی و گردشگری استان در شهرستان بستان آباد اطلاع داد و اضافه کرد: این بازارچه در زمینی به مساحت 53 هزار متر مربع با 163 واحد در قالب مجموعه های تولیدی و فروش راه اندازی می گردد.

وی شهرستان بستان آباد را خواستگاه اصلی صنایع دستی و گردشگری در استان مطرح نمود و اضافه کرد: در سال های اخیر بیشترین سرمایه گذاری ها در حوزه میراث و گردشگری در استان در این شهرستان اجرا شده است.

فرماندار شهرستان بستان آباد نیز با اشاره به اینکه شهرستان بستان آباد یکی از شهرستان های فرهنگی و گردشگری در استان است، گفت: این شهرستان با بیش از 500 اثر تاریخی و فرهنگی نیازمند توجه مسئولان است.

یداله اللهیاری گفت: متاسفانه با این ظرفیت تاریخی در این شهرستان تنها 20 مورد اثر به ثبت ملی رسیده است.

فرماندار بستان آباد با بیان اینکه در این شهرستان اقامتگاه بوم گردی مورد توجه مسئولان استانی و شهرستانی است، گفت: در روستای گرگان قدیم به علت وجود غارهای متعدد به زودی شاهد سرمایه گذاری در حوزه گردشگری توسط بخش خصوصی خواهیم بود.

وی به ظرفیت روستای خشکناب زادگاه پدری استاد شهریار نیز اشاره نمود و تسریع در تکمیل پروژه خشکناب و تبدیل آن به مرکز رویدادهای فرهنگی را خواهان شد.

شهر اوجان یکی از شهرهای آذربایجان در دوره سلجوقیان و ایلخانان مغول بوده که در حیات اجتماعی، سیاسی و مالی آن نقش بسیار مهمی را ایفا نموده است، به طوری که غازان خان، پادشاه مغول در دوره ایلخانی در این شهر ساخت و سازهایی انجام داده و آن را دارالاسلام نامیده است.

محوطه عظیم تاریخی اوجان در جنوب شهر بستان آباد فعلی در غرب روستای اشرف آباد و در ساحل شرقی رودخانه اوجان چای و در مرکز چمن اوجان واقع شده بود که در پی حوادث مختلف از جمله زلزله و جنگ های مختلف در حال حاضر از این شهر مهم آثار اندکی به جای مانده است.

شهر تاریخی اوجان در 60 کیلومتری شرق تبریز از جمله نمادهای تمدنی سلجوقیان و ایلخانان مغول در حوزه معماری ایران زمین است که فصل جدیدی از کاوش های باستان شناختی برای بیرون آوردن آن از دل خاک در حال اجرا است.

اوجان در زمان ایلخانان مغول، پایتخت ییلاقی سلاطین و امیران مغول بود، به طوری که در فصولی از سال، سلاطین، خاتون ها و شاهزادگان مغولی در این شهر استقرار می یافتند و چمنزار های اطراف شهر محل اتراق، مشق سپاهیان و نیز چراگاه احشام دولتی بود.

حال بعد از گذشته نزدیک به 800 سال از آن تاریخ، باستان شناسان در کوشش هستند تا داده های جدید حاصل از پژوهش میدانی و آنالیز های باستان شناختی در شهر تاریخی اوجان را با منابع مکتوب دوره ایلخانی مورد سنجش قرار دهند و یک گام دیگر برای معرفی این شهر عظیم اسلامی بردارند.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 332

به "خبرنگاران شهر تاریخی اوجان در بستان آباد به عنوان پایگاه ملی مصوب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران شهر تاریخی اوجان در بستان آباد به عنوان پایگاه ملی مصوب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید