خبرنگاران کاهش جوجه ریزی مولفه نگران کننده تولید مرغ در قم است

به گزارش پری بلاگ، قم - خبرنگاران - استاندار قم گفت: جوجه ریزی در قم به درصد پایین تری نسبت به قبل رسیده و در ماه های اخیر کاهش جوجه ریزی مولفه ای نگران کننده و هشدار دهنده در فرایند تولید مرغ به شمار می آید.

خبرنگاران کاهش جوجه ریزی مولفه نگران کننده تولید مرغ در قم است

به گزارش عصر یکشنبه روابط عمومی استانداری قم بهرام سرمست در جلسه مشترک تولیدکنندگان و توزیع کنندگان و کشتارگاه های استان در سالن جلسه های استانداری گفت: در تصمیم گیری ها به نظرهای کارشناسی توجه داریم و 99 درصد اختیارهای خود را به مدیران در جهت رفع مشکل های تولید و تنظیم بازار، تنفیذ کرده ایم و یک درصد نیز مدیریت نهایی است.

وی با بیان اینکه در تنظیم بازار روال کار همین است که بخشی از سیاست ها متاثر از تصمیم های استان های همجوار بوده و بخشی نیز تابع سیاست های کلی تنظیم بازار کشور است اضافه کرد: روحیه خوبی میان مدیران، تولیدکنندگان و توزیع کننده وجود دارد و در سطح استان همواره در رابطه با نرخ کالاهای اساسی نسبت به استان های دیگر در کف قیمت ها بوده ایم که نشان دهنده تعامل و همراهی میان مسئولان و فعالان اقتصادی است.

وی با تاکید بر اینکه برخی از سیاست های استان و کلان نیاز به آسیب شناسی و تجدیدنظر دارد ، شرح داد: به تدریج با چنین مسئله ای روبرو شده ایم و تولیدکننده دیگر به لحاظ هزینه به این نتیجه رسیده که جوجه ریزی نکند.

سرمست یادآور شد: شاید در این میان ملاحظه های مصرف کننده بیشتر لحاظ شده که البته طبیعی است که تابع جمعیت بیشتر باشیم اما نباید تولید را از دست بدهیم زیرا اگر تولید حمایت نشود مصرف کننده دچار مشکل می شود و باید یک تعادل در میان باشد.

وی قیمت گذاری مرغ را موردتوجه قرار داد و گفت: در تعیین قیمت مرغ سیاست باید آنالیز منطقی هزینه تولید باشد و از همه مهم تر توزیع نهاده باید ساماندهی شود هر چند نرخ تعیین شده اخیر به نفع تولید است اما شرایط آینده باید با ثبات بیشتری همراه شود.

استاندار قم اضافه کرد: ما مجری قانون هستیم اما نباید قشر ضعیف جامعه را رها کنیم هر چند نظارت و بازرسی در بازار ضروری است اما انعطاف در برابر تولید، توزیع و مصرف اهمیت زیادی دارد تا اعتدال و تعادل ایجاد شود.

وی با بیان اینکه بر اساس برآوردی دقیق و آنالیز موجود، حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده باید مدنظر باشد و حقوق کشتارگاه نیز مورد توجه قرار گرفته و بنای ما حمایت و تعامل است، ابراز کرد: تولیدکننده با هزاران مشکل در تولید روبرو است و نیروهای خود را مانند خانواده دانسته و تمایلی به تعدیل نیرو ندارد، اما گاه مجبور است بنا به شرایط کار تولید را رها کند.

سرمست با تاکید بر اینکه تولیدکننده دارای جایگاه و ارزش والایی است و در هنگام تصمیم گیری باید خودشان حضور داشته باشند شرح داد: ما انتظار داریم تولیدکنندگان مرغ در قم 35 تن تعهدهای روزانه خود را انجام دهند و در ادامه راه با تولیدکننده همراه هستیم تا هزینه ها با ساماندهی شرایط نهاده تعدیل شود.

رقم های خودسرانه برای مرغ در قم پذیرفتنی نیست

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم نیز گفت: همه ملاحظه ها و هزینه ها را برای تامین مرغ در نظر گرفتیم و نمی توان از قانون عبور کرد و رقم خودسرانه را نمی پذیریم.

مهرداد عضنفری گفت: توزیع کننده و فرآوری کننده خودشان مصرف کننده هستند، پس نگاه ما حمایت از تولید تا مصرف است و همان طور که سازمان صنعت وظیفه بازرسی دارد ما نیز در جهت حمایت از فعالیت های اقتصادی دارای وظایفی هستیم.

غضنفری با بیان اینکه در طول سال با وجود نوسانات بازار مطالبه های استان را دنبال کرده ایم و بخش زیادی از درخواست ها از دستگاه ها و وزارتخانه ها در تامین نهاده و صیانت از حقوق استان بوده است اضافه کرد: حتی با پیگیری لازم خارج از مدار سهمیه ای نهاده وارد استان کرده ایم و حقوق تولیدکننده و توزیع کننده را در مدار قانون در نظر گرفته ایم.

معاون استانداری قم شرح داد: ضوابط و مقرراتی به استان ابلاغ می شود که ممکن است طبق خواسته ما نباشد اما مجری قانون هستیم و نظرهای خود را نیز منعکس می کنیم یکی از پیشنهادهای مهم ما آنالیز هزینه تولید و اغنای مدیران در سطح ملی است.

وی با تاکید بر اینکه بسیاری از پیشنهادهای ما برگرفته از نظرهای تولیدکنندگان و توزیع کنندگان و حمایت از مصرف کننده است و باید مصوبه های تنظیم بازار را به گونه ای عملیاتی کنیم که حقوقی پایمال نشود، گفت: برخی از مشکل ها در تامین نهاده سبب افزایش قیمت مرغ تا 30 درصد شد و ما همچنان راهکارهایی را دنبال می کنیم که قیمت مرغ در تنظیم بازار طبق مصوبه ها باشد.

غضنفری گفت: تنظیم بازار در چارچوب قوانین و حمایت از چرخه تولید، توزیع و مصرف است و ما خود را مجری قانون می دانیم به نظر می رسد باید تولید قم به خوبی احصا شود و آمار دقیق باشد تا بتوانیم به درستی در تامین مایحتاج مردم تصمیم گیری کنیم.

وی شرح داد: طبق آخرین آمار، تولید مرغ در قم روزانه 60 تا 70 تُن اعلام شده است و برای تنظیم بازار 35 تُن مورد نیاز بوده و مازاد نیز برای قدرت مانور تولیدکننده تعیین می شود تا از محل قطعه بندی هزینه ها جبران شود.

معاون استانداری قم مطرح کرد: همه ملاحظه ها و هزینه ها را برای تامین مرغ در نظر گرفتیم و این، اوج نگاه مثبت ما به مسائل بوده است و نمی توان از قانون عبور کرد و رقم خودسرانه را نمی پذیریم و با تخلف ها برخورد می کنیم دستگاه قضایی نیز در مورد بروز تخلف ها در بازار ورود کرده است، اما گاهی با توجه به شرایط اقتصادی درصدد رفع موانع هستیم تا تولیدکنندگان و توزیع کنندگان با کمترین مشکل به رسالت خود عمل کنند.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 311

به "خبرنگاران کاهش جوجه ریزی مولفه نگران کننده تولید مرغ در قم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کاهش جوجه ریزی مولفه نگران کننده تولید مرغ در قم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید