در صندلی های سوخت چه نکاتی را رعایت کنیم تا به کرونا مبتلا نشویم؟

به گزارش پری بلاگ، بر اساس اعلام وزارت بهداشتی ها، صندلی های سوخت یکی از اماکن پرخطر ابتلا به کرونا محسوب می گردد و باید در استفاده از این صندلی ها پروتکل های بهداشتی را به صورت دوچندان رعایت کرد تا احتمال ابتلا به کرونا در این مکان ها کاهش یابد.

در صندلی های سوخت چه نکاتی را رعایت کنیم تا به کرونا مبتلا نشویم؟

به گزارش خبرنگاران، بر اساس اعلام دکتر سیما سادات لاری- سخنگوی وزارت بهداشت، پمپ بنزین ها و ایستگاه های CNG از اماکن پر خطر ابتلا به کووید19 هستند و لزوم رعایت نکات بهداشتی در این اماکن از اهمیت ویژه برخوردار است.

بر این اساس انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت ایران، چند نکته بهداشتی را که باید در زمان مراجعه به صندلی های سوخت، رعایت کرد تا به کرونا مبتلا نشویم اعلام نموده است:

- تا حد امکان تعداد دفعات سوختگیری (بنزین، گاز و یا گازوئیل) وسیله نقلیه خود را کاهش دهید.

- در هر بار مراجعه به پمپ بنزین ها و یا ایستگاه های سی ان جی، سعی کنید باک خودرو خود را تا حدبیشتر پر کنید تا دفعات کمتر مجبور به مراجعه برای سوختگیری شوید.

- چون پمپ بنزین و پمپ گازها از اماکن پرتردد هستند و احتمال آلودگی در آن زیاد است، حتما قبل از خروج از منزل پیش بینی کنید که اگر برای دریافت بنزین یا گاز می خواهید بروید یک عدد ماسک یکبار مصرف یا پارچه ای را جلوی دهان و بینی تان بهره ببرید. به طوری که کامل دهان و بینی را پوشانده باشد.

- همچنین اگر با قصد سوختگیری از منزل خارج شدید حتما با خودتان یک عدد اسپری یا مایع ضدعفونی کننده، حداقل یک جفت دستکش یکبار مصرف و دستمال کاعذی به همراه ببرید.

- هنگام رسیدن به محل سوختگیری با هوشیاری کامل عمل کنید و به هیچ چیز دست نزنید. ابتدا در یکی از دستان دستکش یکبار مصرف را بپوشید و با دست دیگر کارت سوخت را در محل کارت دستگاه قرار دهید.

- بیشتر صندلی های سوختگیری دستکش یکبار مصرف و یا کیسه فریزر آماده گذاشته اند. اگر با خودتان دستکش یکبارمصرف نداشتید، حتما از متصدیان صندلی جای دستکش و یا کیسه فریزرها را جویا شوید و از آن بهره ببرید.

- کارت را با دقت و بدون تماس دست با دستگاه وارد محل کارت خوان دستگاه نموده و با دست دستکش دار اقدام به استفاده از پانل دکمه های دستگاه جهت ورود رمز کنید.

- از تماس مستقیم با دسته نازل در صندلی سوخت خودداری کنید. با دست دستکش دار یا حداقل یک عدد دستمال کاغذی دسته نازل را بردارید و اقدام به سوختگیری کنید.

- پس از اتمام سوختگیری، با دست بدون دستکش کارت سوخت را از دستگاه بردارید و در جیب بگذارید.

-تا حد امکان کارت را به اپراتور پمپ بنزین (مسئول دریافت مبلغ سوخت) ندهید و سعی کنید خودتان شخصا کارت را به دستگاه اخذ وجه سوخت بکشید. سپس از اپراتور بخواهید که رمز شما را وارد کند و یا خودتان با دست دستکش دار رمز کارت خودتان را وارد کنید.

- در نهایت دستکش را طوری از دستتان خارج کنید که هیچ جای بدنتان با قسمت رویی دستکش که در تماس با دستگاه و یا نازل قرار گرفته است، تماس پیدا نکند.

- بلافاصله دستکش را در اولین سطل زباله نزدیک خودتان (ترجیحا سربسته) بیندازید.

- از هر دستکش یکبار مصرف فقط یکبار بهره ببرید.

- در صورت ضرورت مراجعه به پمپ بنزین اگر دستکش همراه تان نبود حتما دقت کنید و یک دستمال کاغذی به دور انگشتان بپیچید. به طوریکه انگشتان شما با پانل دکمه های دستگاه تماس پیدا نکند و سپس دستمال کاغذی را بلافاصله در اولین سطل زباله نزدیک خودتان (ترجیحا سربسته) بیندازید.

- اگر دستکش همراه تان نبود حتما دقت کنید برای برداشتن نازل سوخت گیری نیز از یک دستمال کاغذی بهره ببرید.

- در طول حضور در پمپ بنزین و بعد از آن به هیچ وجه صورت خودتان را لمس نکنید.

- بلافاصله بعد از سوختگیری و قبل از ورود به خودرو خود، دستان خود را با اسپری، ژل یا مایع ضدعفونی کننده به طور کامل آغشته کنید تا ضدعفونی شوند. بطور همزمان، کارت سوخت و کارت عابربانک خود را نیز ضدعفونی کنید.

- اگر هیچ ماده ضدعفونی کننده ای با خود به همراه نداشتید، حتما از کارکنان پمپ بنزین وجود ماده ضدعفونی کننده در پمپ بنزین را جویا شوید و در صورت وجود حتما بهره ببرید.

- در اولین فرصت ممکن بعد از اتمام سوختگیری دست خود را حداقل 40 ثانیه با آب و صابون بشویید و سپس بطور کامل ضدعفونی کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 450

به "در صندلی های سوخت چه نکاتی را رعایت کنیم تا به کرونا مبتلا نشویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در صندلی های سوخت چه نکاتی را رعایت کنیم تا به کرونا مبتلا نشویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید