رئیس جمهور 12 پروژه توسعه محور جزیره قشم را افتتاح می کند خبرنگاران

به گزارش پری بلاگ، 12 پروژه توسعه ای به حجم سرمایه ارزی افزون بر 20 میلیون دلار و 31 هزار و 600 میلیارد ریال همزمان با پنجمین روز از سال 1400 با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور افتتاح می شود.

رئیس جمهور 12 پروژه توسعه محور جزیره قشم را افتتاح می کند خبرنگاران

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، با مشارکت بیش از 80 درصدی بخش خصوصی، 12 پروژه اقتصادی، صنعتی، عمرانی و گردشگری شاخص در قشم با سرمایه گذاری ارزی بیش از 20 میلیون دلار و 31 هزار و 600 میلیارد ریال روز پنجم فروردین ماه 1400 توسط رئیس جمهور و به صورت ویدئوکنفرانس به بهره برداری می رسد.

با بهره برداری این طرح های اقتصادی و عمرانی در 2 بخش دولتی و خصوصی، مجموعا برای بیش از چهار هزار 122 نفر به صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد می شود.

طرح توسعه بندر تجاری بهمن شهر قشم با سرمایه گذاری سه هزار و 200 میلیارد ریالی سازمان منطقه آزاد قشم یکی از شاخص ترین پروژه های عمرانی است که به تسهیل مبادلات و خدمات به تجاری، کمک می کند.

بخش نخست این طرح توسعه فضای آسفالت بندر بهمن به طول 360 متر است که یک رمپ رو را نیز شامل می شود که به پهلوگیری همزمان شناور های پنج هزار و 10 هزار تنی کمک کرده و باعث تسهیل در نقل و انتقال کالا ها در شناور ها می شود.

همچنین امکان پهلوگیری همزمان هفت لنج باری و افزایش ظرفیت پهلوگیری شناور ها به 14 فروند را فراهم می کند. این طرح در زمان اجرا برای 100 نیرو اشتغال به همراه داشته است.

اسکله سوخت رسانی شرکت ستاره قشم یکی از پروژه های ملی سازمان منطقه آزاد قشم است که با سرمایه گذاری 2 هزار و 850 میلیارد ریالی بخش خصوصی امکان پهلوگیری برای کشتی های با توان 10 هزار تن DWT را فراهم می کند.

در بخش ساخت اسکله سوخت رسانی این شرکت 60 نیرو اشتغال داشته اند که این تعداد در زمان بهره برداری به 12 نیرو می رسد.

یکی دیگر از طرح های اقتصادی متعلق به بخش خصوصی که توسط ریاست جمهوری افتتاح می شود، پروژه ساخت شناور های یک هزار تنی و تعمیر شناور های تا 400 تن توسط تعاونی شناورسازی مدکندالوی قشم با سرمایه گذاری 20 میلیون دلاری، پروژه شاخص دیگر منطقه آزاد قشم است.

در این پروژه، تراول لیفت (جرثقیل) یارد تعمیرات این شرکت که توان نقل و انتقال شناور های تا 400 تن وزن را برای انجام مراحل تعمیرات دارد، به بهره برداری می رسد. اشتغالزایی برای 15 نیرو در زمان ساخت و 150 نیرو در زمان بهره برداری از مشخصات دیگر این طرح است.

همچنین مجتمع تجاری معراج با زیربنای 147 هزار مترمربع و سرمایه گذاری بخش خصوصی به مبلغ 17 هزار میلیارد ریال در هشت طبقه برای افزایش سرانه فضای تجاری، اقامتی و تفریحی شهر قشم به بهره برداری می رسد.

زیرزمین این مجتمع، پارکینگی با ظرفیت 800 خودرو است و سه طبقه آن به بخش تجاری با یک هزار و 650 واحد و 2 هزار و 400 مترمربع فضای شهربازی اختصاص یافته و یک طبقه اختصاصی برای فود کورت ها و رستوران ها و سه طبقه فضای هتلینگ از مشخصات دیگر این پروژه می باشد.

همچنین طبقه های پنج، 6 و هفت این مجتمع با 210 واحد شامل سوئیت های یک، 2 و سه خوابه می تواند بیش از 750 تخت به ظرفیت اقامتی جزیره اضاف کند، همچنین محوطه هشت هزار متری رو به دریای این مجتمع ظرفیتی برای افزایش فضای رفاهی و تفریحی شهر قشم است. این پروژه در زمان ساخت 550 نیرو و در زمان بهره برداری، سه هزار و 600 نیرو را صاحب شغل می کند.

سه پروژه زیربنایی و عمرانی بهسازی و رفع نقاط حادثه خیز جاده برون شهری در محور جاده شاقتصادی واریانت قشم به سوزا حد فاصل جزایر ناز با اعتباری بالغ 120 میلیارد ریال توسط سازمان منطقه آزاد قشم اجرایی شده است. همچنین آماده سازی سایت مسکونی شهری (65 هکتاری) با سرمایه گذاری 4 هزار میلیارد، شامل زیرسازی و آسفالت معابر از جمله اقدامات سازمان منطقه آزاد قشم در راستای بهبود شرایط زندگی و ارتقا خدمات در حوزه راه سازی است.

فاز دوم شهرک آفتاب با سرمایه گذاری سه هزار میلیاردی شرکت تعاونی آفتاب در زمینی به وسعت 60 هزار متر مربع و زیربنای 35 هزار مترمربع شامل 111 واحد مسکونی دوبلکس سه و چهار خوابه است که با هدف ارتقا سرانه فضا های مسکوتی شهر قشم مورد بهره برداری قرار می گیرد. در زمان احداث این طرح ها 380 نفر در آن فعالیت داشته و پس از افتتاح برای 140 نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شد.

شرکت صنعت پاک زرین قشم تولیدکننده انواع خوراک دام و پودر ماهی نیز یکی از پروژه های صنعتی است که در نخستین پنجشنبه سال 1400 توسط ریاست جمهوری در منطقه آزاد قشم به بهره برداری می رسد. این مجموعه با سرمایه گذاری 150 میلیارد ریالی بخش خصوصی و ظرفیت تولید 200 تن خوراک دام و 300 تن پودر ماهی فعالیت خود را آغاز می کند.

همچنین شرکت تولید ماسک متعلق به شرکت مجتمع فرآوری سالم غذای قشم دیگر مجموعه تولیدی است که با سرمایه گذاری 200 میلیارد ریالی بخش خصوصی فعالیت خود را آغاز می کند. این مجموعه در زمان احداث برای 10 نفر ایجاد اشتغال کرده و با بهره برداری آن 17 نفر به صورت مستقیم مشغول به کار خواهند شد.

در بخش صنعت نفت، گاز و انرژی پیش راه اندازی آزمایشگاه مرجع فرآورده های نفت و مشتات گازی با سرمایه گذاری 180 میلیارد ریالی بخش خصوصی (شرکت نفت آزمای ایرانینان) افتتاح می شود. این پروژه در زمان ساخت برای 30 نفر و در زمان بهره برداری برای 20 نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد خواهد کرد.

همچنین سامانه پایش تصویری رانندگی و نظارتی با سرمایه گذاری 280 میلیارد ریالی توسط بخش دولتی پروژه دیگری است که در فروردین ماه 1400 توسط رییس جمهوری به بهره برداری می رسد. در زمان احداث این سامانه 25 نفر در آن فعالیت داشتند و پس از بهره برداری برای 25 نفر اشتغال ایجاد خواهد شد.

تنها پروژه بخش گردشگری در میان این طرح ها نیز مربوط به مجتمع اقامتی و گردشگری ساحل نقره ای می باشد که با سرمایه گذاری 620 میلیاردی بخش خصوصی اجرایی شده است. 96 نفر در زمان احداث این پروژه در آن مشغول فعالیت بودند و پس از آغاز به کار برای 38 نفر اشتغالزایی می کند. با بهره برداری این طرح 75 تخت به ظرفیت اقامتی قشم اضافه خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 545

به "رئیس جمهور 12 پروژه توسعه محور جزیره قشم را افتتاح می کند خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهور 12 پروژه توسعه محور جزیره قشم را افتتاح می کند خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید