زیبا ترین تیمچه های ایران کجاست؟

به گزارش پری بلاگ، زیبا ترین تیمچه های ایران در شهر هایی قرار دارند که معروف ترین بازار های سنتی را دارند. بازار های سنتی اصفهان، شیراز، تهران، تبریز و کاشان، هر یک در دل خود تیمچه هایی دارند که حالا علاوه بر کارکرد مالی، به جایی برای بازدید گردشگران تبدیل شده اند.

زیبا ترین تیمچه های ایران کجاست؟

تیمچه چیست؟

از قدیم، یکی از مهمترین جاهای هر شهر بازار آن شهر بوده است. اهمیت بازار باعث شده زیباترین و خاص ترین نوع معماری را در آن ببینیم. بازارهای زیادی هستند که با تماشا دیوار ها و سقف بلند و حجره هایشان به وجد آمده ایم و راسته ها، سرا ها، حجره ها و تیمچه ها مثل اعضای بدن، بخشی از این بازار هستند.

تیمچه، حیاطی ست که دور تا دورش حجره هایی برای فروش اجناس وجود دارد. این بخش از بازار تا حدودی همان پاساژ امروزی ست و در خیلی از آنها، یک صنف اجناسش را عرضه می نماید. به همان مقدار که پاساژگردی معمول و دلچسب است، اگر اهل فضاهای سنتی باشیم، تیمچه گردی هم ما را راضی می نماید و اوقات خوشی را برایمان رقم می زند.

تیمچه مثقالی اصفهان

بازار اصفهان که یکی از قدیمی ترین و زیباترین بازار های سنتی ایران است، چند تیمچه معروف دارد که از آن جمله می توان به تیمچه ملک و دنیاگیری اشاره نمود. در نزدیکی این دو تیمچه معروف در بازار قیصریه، تیمچه زیبایی هست که هم با نام تیمچه مثقالی و هم با نام بازار سماور سازها شناخته می گردد.

تیمچه مثقالی، نامش را از پارچه های زربافت گرفته است. گرانی این پارچه ها باعث فروش مثقالی آنها می شده است و به همین علت نام تیمچه، مثقالی شده است. حالا زربافت فروش ها جای خود را به سماور ساز ها داده اند. قدم که در تیمچه مثقالی بگذاریم فضای زیبایی را می بینیم که هنر از سر و رویش می بارد.

تیمچه مثقالی از جمله قسمت های بازار اصفهان است که نه تنها در و دیوارش روح اصفهان را در خود دارد. که کسانی که در آن مشغول به کار هستند هم انگار از اصفهان قدیم به زمانه ما پرتاب شده اند. در این تیمچه زیبا، کافه ای هم هست که بی ربط به دوران قدیم و تازه این مکان نیست؛ کافه مس و قالی که یکی از معروف ترین کافه های اصفهان است.

آدرس: نقش دنیا، خیابان سپه

تیمچه گل بازار وکیل

در تیمچه گل بازار وکیل شیراز کالا های مختلفی عرضه می گردد؛ از صنایع دستی گرفته تا لوازم خانگی لوکس، اما این اتفاق به هیچ وجه فضای زیبای تیمچه را خراب ننموده است.

شیرازی ها عادت دارند عصر ها به این تیمچه بروند، چرا که می گویند غروب خورشید در اینجا زیباست. اگر در شیراز گردی مان دنبال یک جای دنج و آرامی که با گل و گلدان های زیادی تزئین شده بگردیم، تیمچه گل بازار وکیل را نباید فراموش نکنیم.

آدرس: خیابان طالقانی، رو به روی حمام وکیل

تیمچه حاجب الدوله

سقف کاشی کاری شده و شیشه های رنگی مغازه ها، تیمچه حاجب الدوله را به یکی از زیباترین قسمت های بازار تهران تبدیل نموده است. تیمچه، در زمان ناصرالدین شاه از طریق حاج علی خان حاجب الدوله ساخته شده و از آن وقت تا حالا سرپا مانده است. بیشتر مغازه های این تیمچه ظرف و ظروف و دکوری می فروشند.

آدرس: خیابان پانزده خرداد، سبزه میدان، بازار کفاش ها

تیمچه مظفریه

وقتی درباره بازار های سنتی ایران حرف می زنیم، نمی توانیم بازار تبریز را از قلم بیندازیم. معروف ترین تیمچه بازار تبریز، تیمچه مظفریهاست که یکی از زیباترین تیمچه های ایران به شمار میرود.

در این تیمچه فقط فرش می فروشند، آن هم فرش دستباف و وقتی در آن راه برویم صدای خوردن دفه بر دار قالی از هر طرف شنیده می گردد. عده ای هم فرش های قدیمی را روی زمین پهن نموده اند و همان وسط مشغول رفوی آنها هستند.

نقش و نگار فرش ایرانی که از هر جای این تیمچه دیده می گردد، به علاوه کار هایی مثل رفوکاری، تیمچه مظفری را به موزه زیبای فرش تبدیل نموده.

حاج شیخ محمد جعفر امینی قزوینی این تیمچه را زمان ناصرالدین شاه ساخت. آن موقع مظفرالدین شاه، ولیعهد و حاکم تبریز بود و به قول معروف تیمچه، چشم مظفرالدین شاه را گرفت. حاج قزوینی برای اینکه تیمچه را از دست ندهد، نام مظفریه را رویش گذاشت.

آدرس: بازار بزرگ تبریز (بلوار جمهوری، خیابان فردوسی)

تیمچه امین الدوله

برای تماشا یکی دیگر از تیمچه های زیبای ایران باید به شهر کویری کاشان برویم. کاشان، فقط شهر خانه های تاریخی نیست، چنانکه بازار زیبای کاشان جاذبه های زیادی دارد که یکی از مهمترین آن تیمچه امین الدوله است.

مثل تیمچه حاجب الدوله در تهران، تیمچه امین االدوله کاشان هم به علت مقرنس کاری های سقفش مشهور شده است. استاد علی مریم کاشانی بین سال های 1280 تا 1284 هجری قمری یعنی اواخر دوره قاچار این تیمچه زیبا را ساخته است. این تیمچه از طریق دو در بزرگ چوبی به بازار وصل می گردد. سال 1353 این تیمچه به ثبت ملی رسید.

آدرس: بازار کاشان (تقاطع خیابان باباافضل و میدان کمال الملک)

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 22 دی 1400 بروزرسانی: 22 دی 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 913

به "زیبا ترین تیمچه های ایران کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیبا ترین تیمچه های ایران کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید