سردار آزمون؛ از سرِ دار تا طلای تزار!

به گزارش پری بلاگ، سردار آزمون، مهاجم 25 ساله تیم ملی ایران، بهترین گل زن لیگ روسیه شد تا عنوان آقای گلی این رقابت ها را به خودش اختصاص دهد. او که به همراه هم تیمی اش، آرتم زیوبا، مشترکا با 17 گلِ زده در صدر برترین گل زنان لیگ روسیه ایستاده بودند، درنهایت به دلیل زدن گل های بیشتر در جریان بازی و البته تعداد پاس های منجر به گل، بالاتر از آرتم به عنوان آقای گلی لیگ رسید.

سردار آزمون؛ از سرِ دار تا طلای تزار!

اگرچه خودش می گوید زدن ضربات پنالتی سخت است و دلیل نمی گردد کیفیت گل های آرتم زیر سؤال برود؛ ولی ته دلش از آقای گلی راضی است و می گوید: حس می کنم الان روی زمین نیستم و در ابر ها سیر می کنم. سردار به این ترتیب بعد از علیرضا جهانبخش تبدیل به دومین بازیکن ایرانی می گردد که می تواند در یکی از لیگ های اروپایی طعم آقای گلی را بچشد. پیش از او جهانبخش آقای گل لیگ هلند شده بود و حالا سردار در مجموع سومین بازیکن آسیایی است که می تواند عنوان آقای گلی در یکی از لیگ های اروپایی را جشن بگیرد. به غیر از این دو بازیکن ایرانی، ماکسیم شاتسیخ، مهاجم ازبکستانی هم توانسته بود عنوان آقای گلی را در لیگ اوکراین به دست بیاورد.

سردار در شرایطی به این عنوان مهم رسید که در رقابت های لیگ این فصل روسیه 28 بار برای تیمش به میدان رفت و در مجموع 17 گل زد و هشت پاس گل هم داد. او که در 80 درصد بازی های تیمش در لیگ به عنوان بازیکن فیکس بازی را آغاز نموده بود، به تن هایی روی 38 درصد گل های تیمش تأثیر مستقیم داشت. با تقسیمی ساده می توان به این موضوع پی برد که سردار در لیگ روسیه به طور میانگین هر 123 دقیقه یک بار برای زنیت پیروز به گل زنی شده است.

البته گل زنی های او در این فصل فقط معطوف به لیگ نمی گردد؛ چون او شش بار هم به همراه زنیت در لیگ قهرمانان اروپا به میدان رفت و دو گل زد. از دو بازی در جام حذفی هم برای خودش دو پاس گل ثبت کرد و یک ملاقات پیروز هم در سوپرکاپ روسیه داشت که توانست دو گل در آن تک بازی بزند. در مجموع، اگر قرار باشد فصل سردار آزمون در همه بازی هایی که برای زنیت به میدان رفته، محاسبه گردد، او از 37 بازی، 21 گل و 10 پاس گل دارد؛ آماری که نشان می دهد چقدر در پیروزیت های این تیم روسی سهیم بوده است.

از قهر تا بازگشت دوباره

سردار آزمون برای اینکه تبدیل به بهترین گل زن لیگ روسیه گردد، روز های سختی را سپری کرد. او در این مدت انتقاد های زیادی به جان خریده و هرازگاهی از فرصت استفاده می کرد تا نیش و کنایه ای به منتقدانش بزند. برای سردار آزمون و منتقدانش همه چیز به روز های جام جهانی و البته بعد از آن مربوط می گردد. در جام جهانی روسیه، سردار به دلیل نوع سیستم تدافعی که کارلوس کی روش برای تیم ملی در نظر گرفته بود، کارایی زیادی در خط حمله از خودش نشان نداد و نتوانست انتظارات را برآورده کند. انتقاد گسترده از او و عملکرد ضعیفش در تیم ملی، دست آخر کار را به جایی رساند که سردار آزمون اظهار داشت از تیم ملی فوتبال ایران خداحافظی می نماید.

بعد ها شایعه شد که توهین های قومیتی به او و توهین هایی که به اعضای خانواده اش شده، دلیل خداحافظی سردار آزمون از تیم ملی است؛ اما خداحافظی او از تیم ملی فرصت مجددی به منتقدانش داد تا به او بتازند و این بار سردار را به بهانه نداشتن عرق ملی سرِ دار ببرند. اگرچه کارلوس کی روش همیشه اعلام می کرد منتظر بازگشت سردار به تیم ملی است؛ ولی آن هایی که از رفتار دوگانه کی روش با سردار و سید مهدی رحمتی شاکی بودند، این نوع حمایت ها را هم بحث برانگیز می دانستند. سردار، اما بعد از کش و قوسی دوباره به ترکیب تیم ملی ایران رسید تا به قول خودش پاسخ منتقدان را بدهد.

جدایی کارلوس کی روش از تیم ملی و انتخاب مارک ویلموتس هم دیگر موضوعی بود که دوباره سردار را روبه روی منتقدان قرار داد. اگرچه به صورت رسمی این موضوع جایی بیان نشد؛ ولی شایعه شده بود که چندین بازیکن تیم ملی از جمله سردار آزمون دلِ خوشی از مربیگری ویلموتس ندارند و نمی خواهند او سرمربی باشد. قطع همکاری با ویلموتس و آمدن دراگان اسکوچیچ هم که همراه شد با آن استوری معروف سردار (ما که در سایه خورشید معذب بودیم/ چشم مان کور، سزاوار همین شب بودیم) تا دوباره شایعه گردد که این بازیکنان هستند که برای فدراسیون فوتبال و سرمربی تیم ملی تصمیم گیری می نمایند.

البته انتقاد ها از سردار آزمون فقط فنی نبوده است؛ سبک زندگی سردار آزمون هم منتقدان زیادی دارد. کسی که می گوید اسب دوانی را بیشتر از فوتبال دوست دارد، بخش زیادی از سرمایه اش را وارد این عرصه نموده تا نشان دهد چقدر به سرگرمی اش علاقه دارد. شایعه شده او اصطبلی به ارزش نزدیک به 15 میلیارد تومان دارد و فقط قیمت یکی از اسب هایش که در استرالیا به صورت رسمی مسابقه می دهد، 500 هزار دلار است. به این موضوع باید دو اتومبیل گران قیمت لامبورگینی اش هم اضافه گردد تا دوباره منتقدان برایش خط ونشان بکشند. در فضای مجازی کم نیستند افرادی که این نوع زندگی شبه اشرافی سردار آزمون را زیر سؤال می برند و می گویند کاش به جای این همه ولخرجی، کمی هم به فکر هم وطنانش بود.

البته سردار آزمون دستش در کار خیر است و همیشه در کنار افراد نیازمند بوده؛ ولی از آنجا که دوست نداشته این بخش از کارهایش رسانه ای گردد، بیشتر جنبه دیگر از زندگی اش رو شده است. سردار البته انتقادی هم از آن هایی می نماید که تصور می نمایند او باید به همه یاری کند. یاری کردن به مردم وظیفه من نیست. فرد خیّر باید تصمیم بگیرد به چه کسی یاری کند. همین طعنه او به مسئولان دوباره فضای مجازی را علیه او کرد تا منتقدانش با توهین در فضای مجازی به استقبال او بفرایند.

حاشیه در روسیه

سردار آزمون که بار ها با مطالبی که از او در رسانه ها نقل می شد، مورد انتقاد قرار گرفته بود، در زمین فوتبال، اما سعی کرد به فرایند رو به رشدش ادامه دهد. او اگرچه با مخالفان زیادی روبه رو بود که بیشتر حرف های شان را در شبکه های مجازی می زدند؛ ولی هر بار با درخشش در زمین فوتبال، طعنه و کنایه ای به آن ها می زد (حرف زیاد بزنید، با گُل دهنتون رو می بندم). اگرچه او چندین سال است که در روسیه بازی می نماید؛ ولی همین فصل هم چند بار سردار آزمون زیر تیغ منتقدان رفت. سه مورد از مهم ترین آن ها در همین دوران کرونا و مربوط به هفته های اخیر است؛ دو بارش به دلیل رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی با انتقاد زیادی از رسانه های روسی روبرو شد و دست آخر باشگاه زنیت هم اطلاع داد که این بازیکن ایرانی را جریمه می نماید.

مورد آخر هم که مربوط می گردد به راضیی غیراخلاقی هم تیمی اش با او در رختکن که سردار آزمون را دوباره در کانون توجه قرار داد. اگرچه به نظر می رسید او در این اتفاق بیشتر یک قربانی باشد؛ اما انتقاد ها از رفتار این دو بازیکن آن قدر زیاد شد که کمیته انضباطی فدراسیون روسیه اطلاع داد باید این دو بازیکن جریمه شوند؛ چون رفتارشان هیچ توجیهی ندارد.

از 12 به 30 میلیون یورو!

سردار آزمون با وجود همه ناملایماتی که بیرون از زمین فوتبال در روبروه با منتقدانش داشت، سعی کرد در زمین متمرکز باشد و بالاخره به هدفی که داشت، رسید. او با درخشش در ترکیب زنیت عنوان آقای گلی را به دست آورد و بعد هم در یک استوری اینستاگرامی نوشت خیلی ها تو سرم زدند؛ ولی من هدف داشتم و به آن رسیدم. بازیکنی که با 12 میلیون یورو راهی زنیت شده، حالا آن قدر درخشیده که در حکم طلایی ناب برای باشگاه روسی زنیت، تیم های سرشناسی از فوتبال سطح اول اروپا را مشتری خودش می بیند؛ آن طور که رسانه های روسی خبر می دهند آرسنال، میلان، ناپولی، لسترسیتی، وستهام یونایتد، اورتون، اتلتیکومادرید، سِویا و فیورنتینا تیم هایی هستند که حاضرند برای سردار آزمون سر کیسه را شل نمایند؛ البته همگی می دانند نمی توان سردار آزمون را با همان رقم 12 میلیون یورویی خرید! همین حالا سایت ترانسفرمارکت رقم سردار آزمون را 14.5 میلیون یورو اعلام نموده است که باز هم با واقعیت فاصله زیادی دارد! درواقع زنیت به تیم های خواستار سردار آزمون، مردی که حالا قابلیت هایش را حسابی به تزار ها ثابت نموده، هشدار داده اند با رقمی کمتر از 30 میلیون یورو حاضر به مذاکره نیستند؛ رقمی که اگر محقق گردد، او را تبدیل به یکی از گران قیمت ترین بازیکنان آسیا و البته گران قیمت ترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران می نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 28 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 129

به "سردار آزمون؛ از سرِ دار تا طلای تزار!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سردار آزمون؛ از سرِ دار تا طلای تزار!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید