سفر خانوادگی نمایندگان به مشهد و چند نکته

به گزارش پری بلاگ، محمدحسین شیخ محمدی فعال سیاسی اصلاح طلب در یادداشتی در روزنامه شرق درباره سفر خانوادگی نمایندگان به مشهد نوشت: ماجرای سفر خانوادگی بعضی نمایندگان با هزینه شهرداری مشهد، خبر تحویل خودروی دناپلاس و واکسن آنفلوانزا به نمایندگان مجلس ازجمله مباحثی بودند که در روز های اخیر حاشیه ساز شدند و مورد اعتراض مردم قرار گرفتند.

سفر خانوادگی نمایندگان به مشهد و چند نکته

از سفر با تور مسافرتی پاتایا قیمت لذت ببرید و سواحل شگفت انگیز تایلند و مراکز خرید بسیار ارزان پاتایا را از دست ندهید.

حساسیت جامعه درخصوص تبعیض میان نمایندگان مجلس و مردم درست و دقیق است. فراموش نکنیم عامل اصلی بروز تبعیض در مجلس ما، موضوع تعارض منافع نمایندگان مجلس است؛ تعارض منافعی که خروجی اش فساد و ناکارآمدی است. تعارض منافع یا تضاد منافع به موقعیتی اشاره دارد که کارکنان، مدیران یا حتی نهاد ها می توانند از موقعیت و صندلی شغلی خود سوءاستفاده نمایند. موقعیتی که مقام مسئول بر سر دوراهی انتخاب بین منافع عمومی و منافع شخصی، با ترجیح دادن منافع شخصی بر منافع مردم، منشأ تبعیض، فساد، رانت و بی عدالتی می گردد.

تلاقی قانون گذاری و اجرا در مجلس شورای اسلامی زمینه های بروز تخلف و فساد گسترده را برای نمایندگان ایجاد نموده است. مجلس شورای اسلامی به عنوان رکن اصلی نهاد قانون گذاری در کشور سرشار از فرصت ها و صندلی های تعارض منافع است. ازجمله مصادیق تعارض منافع می توان به حضور در هیئت مدیره ها، حکم مشاور در شرکت های دولتی، تصدی هم زمان دو یا چند شغل، پذیرش هدایا، مجبورکردن مسئولان دولتی به ارتکاب اقدامات ناصحیح و خارج از قانون، در ب های چرخان و... اشاره نمود که امکان بروز فساد در نمایندگان را افزایش می دهد.

خروجی تصمیمات و قوانین نمایندگی که دائم در موقعیت تعارض منافع قرار گرفته اند، منطبق با احتیاج ها و دغدغه های مردم نخواهد بود. ضعف قوانین و سیستم نظارتی ناکارآمد مهم ترین دلایل بروز تعارض منافع در مجلس شورای اسلامی است.

متأسفانه در کشور ما قوانینی برای مدیریت تعارض منافع در میان نمایندگان مجلس تدوین نشده است و ضعف های اساسی در دو حوزه تقنین و نظارت وجود دارد؛ قوانینی که به کارآمدی، پاسخ گویی، سلامت، شفافیت و صداقت نمایندگان یاری کند، تعارض منافع آن ها در تصمیم گیری ها را کاهش دهد و کیفیت خروجی مجلس را بهبود بخشد.

ارتقای کارآمدی مجلس شورای اسلامی احتیاجمند کاهش تعارض منافع نمایندگان مجلس است. در راستای کاهش و پیشگیری از فساد نمایندگان باید موقعیت های تعارض منافع را به عنوان بستر ایجاد رانت، تخلف و فساد، مدیریت و حذف کرد. فراموش نکنیم تصویب قانون مبارزه با تعارض منافع نمایندگان خود با منافع نمایندگان تعارض دارد؛ به همین دلیل این قانون در حالتی عادی تصویب نخواهد شد.

بر همین اساس مطالبه عمومی مردم، احزاب، رسانه ها و... برای رفع شدن یا کاهش تعارض منافع در مجلس شورای اسلامی می تواند یاریی اساسی برای مقابله با این شاهراه فسادزا و تصویب قانون تعارض منافع نمایندگان مجلس باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 252

به "سفر خانوادگی نمایندگان به مشهد و چند نکته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر خانوادگی نمایندگان به مشهد و چند نکته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید