طرح الزام دولت به پرداخت یارانه تأمین کالاهای اساسی در مجلس تصویب شد

به گزارش پری بلاگ، طرح اصلاح قانون بودجه 1399 کل کشور و الزام دولت به پرداخت یارانه تأمین کالاهای اساسی در دستور کار جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) مجلس قرار گرفت و نمایندگان با 215 رأی موافق از مجموع 249 نماینده حاضر با آن موافقت کردند.

طرح الزام دولت به پرداخت یارانه تأمین کالاهای اساسی در مجلس تصویب شد

در ماده واحده این طرح آمده است: دولت مکلف است به منظور تأمین بخشی از نیازهای معیشتی خانوارهای کشور به ویژه خانوارهای کم برخوردار از ابتدای شش ماهه دوم سال 1399 به صورت ماهانه، نسبت به تأمین و پرداخت یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی شده در طرح معیشت خانوار (موضوع ردیف (31) جدول تبصره 14 قانون بودجه سال 1399 کل کشور) به تعداد حداقل 60 میلیون نفر، از طریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار به مبلغ 120 هزار تومان برای هر یک از افراد سه دهک اول ازجمله افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی، رزمندگان معسر و افراد با درآمد کمتر از حداقل حقوق و دستمزد و مبلغ 60 هزار تومان برای هر یک از افراد سایر دهک ها اقدام کند.

این اعتبار صرفاً برای تأمین کالای اساسی و ضروری در نظر گرفته شده و وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی موظف اند امکان تخفیف در خرید این کالاها را برای مشمولان فراهم کند.

الف) منابع موردنیاز برای اجرای این بند به میزان 30 هزار میلیارد تومان از محل فروش اموال، حق امتیاز و واگذاری سهام دولت و حقوق مالکانه ناشی از آن در چارچوب قانون توسط وزارت اقتصاد و دارایی تأمین می شود.

منابع حاصله به صورت صد درصد تخصیص یافته و در اختیار سازمان هدفمندی یارانه برای انجام تکالیف این قانون قرار می گیرد.

ب) در صورت عدم تکافوی منابع حاصله دولت مکلف است از منابع اعتبار موجود و افزایش تنخواه گردان خزانه کسری منابع را جبران کرده و با منابع حاصل از فروش مذکور جایگزین کند.

دولت می تواند به جای فروش و واگذاری اموال و سهام موضوع این قانون تا سقف منابع مذکور از منابع اعتباری موجود یا جابجایی سایر اعتبارات مشروط به عدم آسیب به هزینه های ضروری و حقوق مردم یا افزایش تنخواه گردان خزانه استفاده کند.

ج) استنکاف از اجرای احکام این قانون از سوی مسئولین دولتی و دستگاه های مربوطه مستوجب مجازات مندرج در ماده 576 قانون مجازات اسلامی تعزیرات و مجازات بازدارنده است.

د) آیین نامه اجرایی این قانون مشتمل بر مبلغ یارانه سرانه، مشمولین و مصادیق کالاهای اساسی به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، سازمان برنامه وبودجه کشور و بانک مرکزی حداکثر ظرف دو هفته پس از تصویب این قانون تهیه می شود و به تصویب هیئت وزیران می رسد.

ه) دستگاه های اجرایی ذی ربط مکلف اند گزارش عملکرد این قانون را هر دو ماه یک بار به کمیسیون های برنامه وبودجه و محاسبات و اجتماعی مجلس شورای اسلامی ارائه کنند.

به گزارش ایسنا، کلیات این طرح پیش ازاین در جلسه هشتم مهرماه مجلس به تصویب رسیده بود و اینک با تصویب جزئیات، برای تائید نهایی به شورای نگهبان ارسال خواهد شد. در ادامه در صورت تأیید این طرح از سوی شورای نگهبان و تبدیل آن به قانون، قانون پرداخت یارانه تأمین کالاهای اساسی برای اجرا به دولت ابلاغ می شود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 275

به "طرح الزام دولت به پرداخت یارانه تأمین کالاهای اساسی در مجلس تصویب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح الزام دولت به پرداخت یارانه تأمین کالاهای اساسی در مجلس تصویب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید