طرز تهیه مربای گل محمدی؛ طعمی دلچسب و عطری بهاری

به گزارش پری بلاگ، طرز تهیه مربای گل محمدی آدم را یاد مادربزرگ ها و دیگ های بزرگ مرباپزی شان می اندازد. گل محمدی یکی از گل هایی ست که با خیالی راحت می توان آن را خورد و از طعم و خواص بی شمارش بهره برد. پس می گردد از این گل خوشبوی خوردنی، انواع خروجی ها را تهیه کرد. یکی از برترین خروجی ها برای حفظ عطر و طعم این نعمت خدادادی، مرباست. طرز تهیه مربای گل محمدی، سفره شما را رنگین و یاد مادربزرگ ها و دستان معجزه گرشان را در خاطرتان زنده می نماید.

طرز تهیه مربای گل محمدی؛ طعمی دلچسب و عطری بهاری

در ادامه این مقاله به طرز تهیه مربای گل محمدی خشک و دستور پخت آن در آفتاب می پردازیم و به شما از فوت وفن های تهیه آن خواهیم گفت. برای سفری به دشت گل های محمدی و مست شدن در هوای آن آماده باشید!

مواد لازم در طرز تهیه مربای گل محمدی

 • گل محمدی تازه 250 گرم
 • شکر 500 گرم
 • آب نصف لیموترش
 • آب 500 میلی لیتر (دو لیوان)

زمان آماده سازی مواد این مربا، حدود 10 دقیقه و مدت پخت لازم برای آن حدود 45 دقیقه است. البته که باید حدود 16 ساعت پس از پخت، به آن فرصت دهید تا امکان مصرف داشته باشد.

طرز تهیه مربای گل محمدی

 1. گلبرگ های گل محمدی را جدا کنید و آن ها را در یک تشت یا قابلمه بریزید. روی آن ها را تا چند بند انگشت آب بریزید و اجازه دهید گردوخاکشان ته نشین گردد.
 2. سپس گلبرگ ها را به آرامی آب کشی کنید و آن ها را روی یک پارچه تمیز بریزید.
 3. آب و شکر را در قابلمه بریزید و روی حرارت ملایم بگذارید. مخلوط را خوب هم بزنید تا یکدست گردد.
 4. حرارت را به میانه ارتقا دهید تا آب به نقطه جوش برسد و اثری از دانه های شکر دیده نگردد.
 5. بعد از حل کامل شکر در آب، حرارت را کم کنید و اجازه دهید شربت قل بزند و غلیظ گردد.
 6. وقتی شربت غلیظ شد، گلبرگ ها را اضافه کنید و آن ها را با یک قاشق یا کفگیر چوبی هم بزنید.
 7. بگذارید گلبرگ ها حدود 30 دقیقه در شربت بپزند تا نرم شوند. حواستان باشد که حرارت روی کمترین حالت خود باشد.
 8. در حین پخت مربا، یک قلمو را به کمی آب لیمو آغشته کنید. اطراف قابلمه را با آن تمیز کنید تا مربا شکرک نزند.
 9. زمانی که قوام مربا را دیدید، تمام آب لیمو را اضافه کنید و مواد را به آرامی هم بزنید تا با هم مخلوط شوند.
 10. حدود یک دقیقه بعد، مربا را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید.
 11. به نظر می رسد طرز تهیه مربای گل محمدی در این جا به سرانجام رسیده است؛ اما صبر کنید. در این مرحله باید یک دم کنی تمیز بردارید و روی قابلمه قرار دهید.
 12. سپس اجازه دهید دم کنی حدود 4 ساعت روی قابلمه بماند. این کار به خوش رنگ شدن هر چه بیشتر مربای شما یاری می نماید.
 13. بعد مربا را حدود نصف روز در دمای محیط قرار دهید. آن را داخل شیشه های تمیز بریزید و در یخچال بگذارید.

طرز تهیه مربای گل محمدی با گل خشک

ممکن است شما این مقاله را در فصلی غیر از بهار و اوایل تابستان یا مکانی بخوانید که دسترسی به گل محمدی تازه سخت است. بنابراین طرز تهیه مربای گل محمدی خشک این جا به کارتان می آید. اگر تا رسیدن فصل گل محمدی صبر ندارید و نمی توانید روی تازه گلبرگ های آن را ببینید، این دستور پخت را دنبال کنید.

مواد لازم

 • گلبرگ خشک گل محمدی 2 لیوان
 • شکر 4 لیوان
 • هل 3 عدد
 • جوهر لیمو 1 قاشق چای خوری
 • آب جوش 4 لیوان

طرز تهیه

 1. قسمت های سبز و ناخالصی گل های خشک را بگیرید و آن ها را در یک ماهی تابه بریزید.
 2. چند دقیقه گلبرگ ها را تفت دهید تا از حالت سفت و لاستیکی خارج شوند.
 3. بعد از خنک شدن گلبرگ ها، با دست کمی آن ها را خرد کنید.
 4. سپس آن ها را در 2 لیوان آب جوش بریزید و یک ساعت کنار بگذارید. این کار به گلبرگ ها شوک وارد می نماید تا عطر خود را آزاد نمایند.
 5. در یک قابلمه، شکر و دو لیوان آب جوش را با هم مخلوط کنید و روی حرارت میانه بگذارید. اجازه دهید شهد غلیظی درست گردد.
 6. تا غلیظ شدن شهد، دانه های هل را به مخلوط اضافه کنید.
 7. وقتی شهد به غلظت مناسب رسید، گلبرگ ها را آب کش و به مربا اضافه کنید. 5 دقیقه جوشیدن برای گلبرگ خشک کافی ست تا مربا را تلخ نکند.
 8. مربا را از روی حرارت بردارید و روی آن دم کنی قرار دهید. بعد از چند ساعت، مربا را نصف روز در یخچال بگذارید و سپس در شیشه های تمیز دردار بریزید.

طرز تهیه مربای گل محمدی در آفتاب

و اما رسیدیم به طرز تهیه مربای گل محمدی زیر نور خورشید. در این طرز تهیه، آفتاب کار حرارت گاز را برای شما انجام می دهد. این مربا به نوعی خاصیت درمانی و تقویتی دارد. خواص مربای آفتابی گل محمدی، مواردی همانند طبع گرم، آرام بخشی و تقویت نمایندگی معده و مغز است. بعلاوه این مربا برای خانم های باردار مفید است و رحم را تقویت می نماید.

 1. ابتدا گل محمدی و عسل را به نسبت یک به دو تهیه کنید.
 2. گل ها را با دست، کمی خرد کنید و در قابلمه ای با عسل مخلوط کنید.
 3. کمی گلاب به مخلوط بیفزایید و روی قابلمه را با پارچه سفید و نازکی بپوشانید.
 4. بعد از ایجاد مانع برای ورود حشرات، باید شیشه ای به مقدار سطح قابلمه پیدا کنید و روی آن بگذارید.
 5. حالا قابلمه را روی پشت بام یا هر جایی که آفتاب گیر مناسبی دارد بگذارید.
 6. بعد از 40 روز مربای شما آماده است. یادتان باشد هر چند روز یکبار به مخلوط نگاهی بیندازید و آن را هم بزنید.

گرفتن تلخی مربای گل محمدی

این که گلبرگ های گل محمدی را از کجا می چینید، در تلخی مربا مهم است. در طرز تهیه مربای گل محمدی بهتر است به سراغ گل های منطقه ها کوهستانی بروید؛ گل های شهرهایی مثل زنجان، تبریز و اردبیل که مزه شیرین تری نسبت به گل های منطقه ها کویری مانند کاشان و شیراز و طارم دارند. پس اولین نکته و مهم ترین آن در گرفتن تلخی مربای گل محمدی، توجه به منطقه ای ست که گل از آن جا چیده شده است.

دومین کاری که می توانید انجام دهید، جوشاندن چندباره گل هاست تا تلخی خود را به آب روان بسپارند. حواستان باشد که با این کار، رنگ مربای به دست آمده کدر می گردد و ممکن است عطر کمتری هم نصیبتان گردد.

فوت های کوزه گری طرز تهیه مربای گل محمدی

 • خوردن این مربا برای بچه ها زیر دو سال، بیماران دردهای شکمی ناشناخته، جراحی شدگان شکم و افراد مبتلا به تنگی و انسداد روده توصیه نمی گردد.
 • در طرز تهیه مربای گل محمدی می توانید به جای شکر از عسل هم بهره ببرید. استفاده از عسل، مربای شما را سالم تر و خواص آن را بیشتر می نماید. ضمن این که حرارت تماشا عسل، مسئله ای برای خواص آن ایجاد نمی نماید.
 • در طرز تهیه مربای گل محمدی می توانید به جای آب لیمو از جوهر لیمو هم بهره ببرید. جوهر لیمو علاوه بر جلوگیری از شکرک زدن مربا، به رنگ بهتر آن یاری می نماید.
 • شما می توانید طبق ذائقه خودتان، این مربا را با گردو هم بپزید. طرز تهیه مربای گل محمدی با گردو، به این صورت است که در سرانجام پخت مربا، مقداری گردوی خردشده و خشک را به آن اضافه کنید و هم بزنید.
 • یکی از راه ها برای آنالیز مقدار قوام شهد، گذاشتن یک قاشق از آن در یخچال است. اگر بعد از مدتی آن را برداشتید و مانند عسل غلیط بود، نشان از قوام خوبش دارد. اما اگر شل و روان بود، باید اجازه پخت بیشتری به آن دهید.
 • راه دیگر برای فهم قوام شهد، گذاشتن یک بشقاب یا نعلبکی خالی در فریزر است. وقتی خوب سرد شد، آن را بیرون بیاورید و یک قاشق غذاخوری از شهد را پشتش بریزید. اگر سفت شد و چکه نکرد، یعنی قوام مناسبی دارد.
 • در طرز تهیه مربای گل محمدی، بعد از 12 ساعت قراردادن مربا در محیط آن را بچشید. اگر مربا حالت لاستیکی داشته باشد، به معنای ناقص بودن مراحل پخت است و باید مدت بیشتری آن را روی حرارت قرار دهید.

مربای گل محمدی را می توانید در اوقات گوناگونی نوش جان کنید. ترکیب آن با کره و نان سنگک ارزش امتحان کردن را دارد. بعلاوه می توانید برای شیرین کردن غذاهایی مثل فرنی و شیربرنج از آن بهره ببرید. برای پخت شیرینی مربایی، این مربا یکی از برترین انتخاب هاست.

شما می توانید آن را روی وافل و داخل کروسان هم بمالید و از طعم دلچسبش لذت ببرید. راستی شما از کدام طرز تهیه مربای گل محمدی استفاده می کنید؟ خالی خوردن آن را ترجیح می دهید یا جزو دوست داران ترکیب مزه های شور و شیرین هستید؟

منبع: اسنپ مارکت
انتشار: 11 مرداد 1401 بروزرسانی: 11 مرداد 1401 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 1100

به "طرز تهیه مربای گل محمدی؛ طعمی دلچسب و عطری بهاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه مربای گل محمدی؛ طعمی دلچسب و عطری بهاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید