فشارهای آمریکا موجب افزایش مناسبات ایران و چین و زیان هند شده است

به گزارش پری بلاگ، به گزارش خبرنگاران، الجزیره در گزارش خود به قلم عبدالبسیط با اشاره به توافق تجاری ایران و چین می نویسد: این حرکت جدید در آسیا نه تنها فرصت های جدیدی را برای ایران و چین مهیا می نماید بلکه برای پاکستان نیز امکانات جدیدی را به وجود می آورد و این در حالی است که هم پکن و هم اسلام آباد از مهمترین رقیبان هند محسوب می گردد.

فشارهای آمریکا موجب افزایش مناسبات ایران و چین و زیان هند شده است

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

در بخشی از این گزارش آمده است: به نظر می رسد که فشار حداکثری دولت ترامپ بر ایران موجب نزدیکی بیشتر تهران به پکن شده و این امر یک زیان استراتژیک برای هند به عنوان رقیب قدیمی چین محسوب می گردد.

در ادامه این گزارش، به تنش های اخیر مرزی میان هند و چین و همچنین شدت یافتن اختلافات میان واشنگتن و پکن اشاره شده و آمده که توافق ایران با چین موجب شکل گیری تحول جدیدی در منطقه آسیا شده است.

الجزیره در ادامه با اشاره به بعضی از جزئیات توافق ایران و چین که البته هنوز نهایی نشده آورده است: این توافق موجب سرمایه گذاری 400 میلیارد دلاری چین در پروژه های بانکی، حمل و نقل و بخش های توسعه ای ایران شده و از آن سو، تهران در بخش فروش نفت به پکن تخفیف هایی را در نظر می گیرد.

با توجه به اینکه هند و چین هر دو از خریداران نفت ایران هستند این امر یک امتیاز ویژه برای پکن محسوب می گردد. از سوی دیگر شدت دریافت همکاری های تهران و پکن می تواند موجب کاهش حضور هند در ایران گردد. در همین رابطه در تاریخ 14 جولای روزنامه هندو گزارش داده بود که ایران تصمیم گرفته تا هند را از پروژه احداث خط ریل چابهار-زاهدان کنار بگذارد؛ هر چند ایران گزارش را تکذیب نموده اما با توجه به افزایش مناسبات پکن با تهران، حذف هند از تحولات اقصادی ایران با توجه به رقابتی که میان دهلی و پکن وجود دارد چندان دور از ذهن نخواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 128

به "فشارهای آمریکا موجب افزایش مناسبات ایران و چین و زیان هند شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فشارهای آمریکا موجب افزایش مناسبات ایران و چین و زیان هند شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید