فیلم حکایت دریا؛ حدیث نفس یک فیلمساز روشنفکر

به گزارش پری بلاگ، این دغدغه ها همه و همه دست به دست هم می دهند و حکایت دریا را تبدیل به اثری می کنند که مخاطب در مواجهه با آن انگار دارد از یک سری جملات قصاری که درنهایت تنها می توانند به تخلیه شدن بینجامند، سان می بیند.

فیلم حکایت دریا؛ حدیث نفس یک فیلمساز روشنفکر

چندوقتی می شود که فیلم حکایت دریا، آخرین ساخته بهمن فرمان آرا به صورت آنلاین اکران شده است. فیلمی که پیش از اکران مدت چهار سال با موانع و چالش های پرشماری در راه نمایش عمومی روبرو بوده؛ و همین هم نمایش آنلاین آن را اتفاقی کنجکاوی برانگیز و جذاب کرده- مثل تمام فیلم های فیلمسازان نسل اول که هنوز مشغول فعالیت هستند و هربار نمایش فیلم هایشان اتفاقی یکه و یگانه در سینمای ایران به شمار می آید.

حکایت دریا حکایت نویسنده ای است که در جهانی ذهنی خود و با چالش ها و دشواری هایی که او را احاطه کرده اند، روزگار می گذراند؛ نویسنده معروفی که روان و شخصیتش به کلی فرو پاشیده و فرجامش به بستری شدن در یک موسسه روانپزشکی انجامیده است.

حکایت دریا از این منظر فیلمی متفاوت از کلیت سینمای امروز ماست. فیلمی تلخ که از نظر بسیاری از مخاطبان روایتی سرد و جدی درباره حال و اوضاع روشنفکری این روز ها ارایه می دهد- و راز تفاوت و تأثیرگذاری فیلم نیز همین است.

اینکه در سینمایی که در حرکتی پاندولی بین کمدی های سطحی و درام های فقیرنوازانه شبه اجتماعی سیر می کند، به روشنفکری و استیصال روشنفکران می پردازد- و به همین دلیل هم هست که به رغم تأخیر چهارساله فیلم در نمایش عمومی کاملا متناسب با حال وهوای این روز ها جلوه می کند.

در مطلب پیش رو، جواد طوسی به عنوان منتقد با دغدغه های جدی اجتماعی در روبروه با فیلم ها، آخرین فیلم به نمایش درآمده بهمن فرمان آرا را از منظر نسبتی که با جامعه امروز ایران دارد، در بوته نقد گذاشته است.

بر اساس کارنامه فیلمسازی بهمن فرمان آرا به خصوص فیلم های بعد از انقلاب این کارگردان که شروعش با فیلم بوی کافور، عطر یاس بود، سلیقه و نگاه و تعیینه ها و مصادیق شیوه روایت پردازی ایشان تعیین است.

با این پیش زمینه می توان گفت: حکایت دریا با همان قالب و شیوه بیان و نگاه و جهان بینی فرمان آرا ساخته شده، با این تفاوت که حالا ما حدیث نفس این فیلمساز را با آن نشانه های روشنفکرانه اش در دوران کهولت سنی می بینیم و از بدِ حادثه این نگاه واکنشی در دوره ای اتفاق می افتد که افرادی، چون بهمن فرمان آرا به قدر کافی بهانه برای نگاه و لحن معترضانه نسبت به محیط و جهانی پیرامون شان دارند.

اما اعتراضی که در حکایت دریا می بینیم، به خاطر اینکه حجم وسیعی از آن با کلام و به شیوه نوعی تک مضراب ابراز می شود، بیشتر شبیه غرزدن جلوه می کند تا اعتراض رادیکالی که درنهایت پیشنهادی سازنده برای عبور از چنین بحران معاصری داشته باشد.

جواد طوسی فیلم حکایت دریا را در این چند جمله توصیف می کند. نسبتش را با کارنامه فیلمساز و البته جامعه ای که فیلم در آن ساخته می شود، به خصوص سنت روایی فیلم را که در ادامه بوی کافور، عطر یاس و فیلم های دیگر بعد از انقلاب فرمان آرا فیلم های خنثی و ساکتی نیستند و در تمام شان می شود عکس العمل سینماگر باتجربه و دغدغه مندی را دید که سینما را به مثابه روزنامه می بیند.

از این منظر، اما حکایت دریا از نظر جواد طوسی جزو کار های ناپیروز بهمن فرمان آراست. فیلمی که اعتراض را تا حد غرزدن های روزمره تقلیل داده است.

کلکسیون جملات قصار

مخاطبان حکایت دریا اغلب در این نکته متفق القولند که این فیلم پر است از دغدغه های اجتماعی- انتقادی شریف؛ و اتفاقا نقطه ضعف فیلم هم کثرت این دغدغه ها و نقدها است. موضوعی که باعث می شود فیلمساز وقت و توان کافی برای پرداخت به همه شان را نداشته باشد و ناچار به مرور تیتروار آن ها شود.

جواد طوسی نیز این ایراد را به نوعی وارد می داند: در حکایت دریا عملا یک هنرمند و روشنفکری را می بینیم که در آستانه کهنسالی خودش یک خلوتی پیدا کرده و هم می خواهد منفعل نباشد، هم نسبت به جامعه ملتهب و درعین حال بی انگیزه و به انفعال کشیده پیرامونش واکنش نشان دهد و هم اینکه تا حدی نگاه دلسوزانه نسبت به نسل جوان به هرزرفته این زمانه هم داشته باشد.

این دغدغه ها همه و همه دست به دست هم می دهند و حکایت دریا را تبدیل به اثری می کنند که مخاطب در روبروه با آن انگار دارد از یک سری جملات قصاری که درنهایت تنها می توانند به تخلیه شدن بینجامند، سان می بیند.

جای خالی سینما

این منتقد سینما، به سان بیشتر مخالفان فیلم جدید بهمن فرمان آرا با شیوه ارایه سینمایی اعتراضات فرمان آرا مشکل دارند و نه با اصل دغدغه ها و دلتنگی ها و اعتراضات کارگردان: من نه تن ها به اعتراضات فرمان آرا حق می دهم بلکه حتی باور دارم در جوامع ملتهبی مانند ما یک هنرمند نمی تواند و نباید بی تفاوت باشد و باید به هرحال در مقاطعی واکنش نشان دهد و لحن معترضانه ای داشته باشد.

اما این را هم می دانیم که به هرحال اعتراض داریم تا اعتراض. اتفاقا اعتراضات فرمان آرا در حکایت دریا از آن هایی است که به تدریج قبای کسی هم برنمی خورد و با نمونه های ژنریک این اعتراضات در زندگی روزمره هم به کرات روبه رو شده ایم.

فرمان آرا در ساخت حکایت دریا انگار حواسش نبوده که وقتی هنرمند می آید و مدیوم و زبان سینما را انتخاب می کند، معترضانه ترین و رادیکال ترین واکنش هایش هم باید در قالب این زبان و مدیوم و آمیخته با زیبایی شناسی بصری سینما رخ دهند. حکایت دریا، اما از این نظر یک کمبود تام و تمام است.

یک حسرت بزرگ

جواد طوسی می گوید که جای خالی سینما در فیلم متأخر فرمان آرا اتفاقی حسرت برانگیز است، چراکه سابقه و کارنامه فرمان آرا در دوره ای نشان می دهد که او تبحر ویژه ای در زبان سینما دارد و به عبارت بهتر واکنش و اعتراض سینمایی در کارنامه او اتفاقی بی سابقه و نوظهور نیست: فرمان آرا در شازده احتجاب از این ویژگی بهره مند بوده- که اولین فیلم جدی اش است.

یا حتی فیلم بعدی اش سایه های بلند باد که اگرچه به دلیل افراط در فراقتصادیسم درنهایت اثری چندان پیروز به شمار نمی آید و در واقع نتوانسته بود برای متن ادبی هوشنگ گلشیری مابه ازای تصویری متعادل تر و پالوده تری پیدا کند، اما باز هم از نظر سینمایی جزو آثار قابل بحث کارنامه فرمان آراست و حداقل از نظر فرم نشان از تبحر کارگردان در زبان سینما دارد.

یا فیلم هایی مانند بوی کافور، عطر یاس و خانه ای روی آب که باز هر دو از این ویژگی ها برخوردارند؛ یعنی هم فیلمساز دارد حدیث نفس خود را روایت می کند و هم اینکه توانسته یک بیان سینمایی متناسب با آن حدیث نفس را شناسایی کند. ولی در حکایت دریا شاهد این تعادل و توازن نیستیم و شاهدیم که بیشتر کلام در دستور کار واقع شده است و انگار فیلمساز داستان که خود فرمان آرا هم نقشش را بازی کرده، دنبال بهانه ای برای تخلیه خودش بوده.

این منتقد سینمایی بر این باور است که روایت مطالبات جامعه فعلی ما به لحاظ انحطاطی که به صورت مختلف داریم تجربه می کنیم، انحطاط اخلاقی، فروپاشی درحوزه های مختلف، شکاف و گسست نسل ها، دشواری های اقتصادی که بخش قابل توجهی از جامعه را درگیر کرده و...

نیاز به لحن به مراتب رادیکال تری دارد که در کنار یک زبان پالوده سینمایی می تواند روایتی تأثیرگذار و ارزشمند را سامان دهد. اتفاقی که به هر دلیلی در حکایت دریا رخ نداده است.

تلخی یا واقع بینی؟

یکی از مهم ترین ویژگی های فیلم آخر فرمان آرا را تلخی بیش از اندازه آن عنوان کرده اند. تلخی آزاردهنده ای که یقه مخاطب را می گیرد و رهایش نمی کند. بسیاری بر این عقیده اند که این تلخی به دلیل شرایط سنی کارگردان و ناامیدی او از اوضاع پیرامون است و عده ای دیگر نیز دلایل دیگری برای این نوع نگاه عنوان می کنند.

همه، اما در این عقیده مشترکند که این تلخی یکی از دلایل استقبال نکردن مخاطبان از این فیلم است. جواد طوسی، اما در این بین می گوید که اتفاقا تنها نکته مثبت، یا حداقل مثبت ترین ویژگی حکایت دریا تلخی آن است: من با تلخ اندیشی فرمان آرا کمترین مسئله ای ندارم.

اتفاقا این تلخ اندیشی را در دیگر فیلمسازان هم نسل فرمان آرا هم می بینیم؛ مثلا در داریوش مهرجویی یا در مسعود کیمیایی. اما تفاوتی که بین رویکرد آن کارگردانان با فرمان آرا می بینیم این است که آنها، مثلا مسعود کیمیایی در آخرین فیلمش خون شد، با همان مؤلفه های همیشگی سینمای خودش نوعی کُنش مندی را پیشنهاد می دهد.

یعنی قهرمانش را در مهلکه ای می اندازد که در آن مهلکه، هم پارادوکس های جامعه قابل مشاهده است و هم آن طی طریقی که قرار است قهرمان انجام دهد- که در واقع واکنش کارگردان به اوضاع امروز جامعه اش است.

در حکایت دریا، اما من اتفاقا تلخ اندیشی ادعایی کارگردان را نوعی واقع بینی بدبینانه عینی معاصر می بینم. در واقع فیلم حکایت بخشی از روشنفکران جامعه معاصر ماست که در یک استیصال کامل به نوعی تلخ اندیشی رسیده اند. نگاهی که در دوره ای صادق هدایت به آن رسیده بود.

به گفته این منتقد، فیلم فرمان آرا از منظری خاص، فیلمی یگانه در ترسیم روشنفکری امروز ماست: تلخ اندیشی فیلم مرا ناخواسته یاد آن بیت حافظ می اندازد که می گوید در این شب سیاهم گم گشته راه مقصود/ از گوشه ای برون آی، ای کوکب هدایت!

با این توضیح که بهمن فرمان آرا درحکایت دریا انگار که دیگر کوکب هدایت هم نمی بینید و در سیاهی فیلمش را تمام می کند. این به عقیده من مثبت ترین جنبه فیلم حکایت دریاست. نکته، اما اینجاست که این دارایی ها و ارزش ها محدودند و فیلم از این نظر فیلم فقیری است و نمی تواند منِ مخاطب را در یک نقطه اقناع شونده قرار دهد.

منبع: فرادید
انتشار: 21 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 117

به "فیلم حکایت دریا؛ حدیث نفس یک فیلمساز روشنفکر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم حکایت دریا؛ حدیث نفس یک فیلمساز روشنفکر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید