لیزر اربیوم چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

به گزارش پری بلاگ، خبرنگاران: لیزر اربیوم مانند لیزر کربن دی اکسید، لیزر قوی فرساینده ای است که برای برداشتن لایه بیرونی پوست با استفاده از انرژی طراحی شده است. اساس کار لیزر اربیوم تبدیل انرژی لیزر به انرژی حرارتی در نقاط کنترل شده است. به طور کل فرسایش پوست با لیزر مانند لیزر اربیوم، ارجحیت هایی نسبت به سایر روش های لایه برداری دارد. بعضی از مزایای لیزر اربیوم شامل خونریزی کمتر، برش ِ بیشتر با توانایی هدف دریافت نواحی کوچک مانند خال ها، و از همه مهم تر برای خیلی از افراد دوره کوتاه تر ریکاوری می گردد. افرادی که درمان با لیزر اربیوم انجام داده اند، دو برابر سریع تر و زودتر از افرادی که درمان با لیزر های کربن دی اکسید انجام داده اند بهبود یافته اند. در درمان با لیزر اربیوم، بافت های پیرامون بسیار کم می سوزند. عوارض جانبی لیزر اربیوم شامل تورم، قرمزی و کبودی می گردد، اما این عوارض در لیزر اربیوم تنها یک هفته طول می کشند. نتایج شگفت انگیز لایه برداری با لیزر اربیوم می توانند تا 5 سال دوام داشته باشند.

لیزر اربیوم چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

لایه برداری با لیزر اربیوم چگونه عمل می نماید؟

لیزر اربیوم، پرتو هایی می تاباند که با رسیدن به پوست توسط آب جذب می شوند. بافتی که حاوی آب است، بخار می گردد. در لیزر اربیوم، این گرمای اضافی در قسمت مورد نظر که توسط لیزر فراوری می گردد، سبب جمع شدن کلاژن شده و تشکیل کلاژن افزایش می یابد که نتیجه آن، سفت شدن پوست خواهد بود. از آنجایی که سلول های پوست بیشتر از آب تشکیل شده اند، گرمای فراوری شده توسط لیزر، روی پوست پخش می گردد. در لیزر اربیوم، هدف آسیب رساندن به پوست و تخریب آن جهت تحریک کلاژن سازی تا حدی است که فرایند التیام پوست، تشدید گردد. این تخریب و آسیب چیزی مشابه یک سوختگی است که بعد از آن، پوست ریزش و عرق خواهد نمود. چین و چروک های عمیق تر احتیاج به درمان بیشتر دارند، در حالی که اسکار های سطحی تر و چروک های کم عمق تر بعد از یک جلسه لیزر اربیوم، به طور کامل پاکسازی می شوند.

به عبارت دیگر لیزر اربیوم ابزاری خوب و بی خطر برای درمان انواع مختلف ضایعات پوستی مثل خال ها، زگیل ها و... محسوب می گردد. همچنین می توان لیزر اربیوم را در برخی از بیماران به عنوان ابزاری برای جوانسازی پوست نیز استفاده کرد.

تفاوت لیزر اربیوم با سایر لیزر ها

لیزر ها همه مثل هم نیستند. لیزر اربیوم در از بین بردن چین و چروک های خفیف تا متوسط که در اثر تابش نور خورشید موثرترند تا در از بین بردن چین و چروک هایی که نتیجه حرکات و حالات چهره هستند. اسکار های به جا مانده از جوش و اسکار های ایجاد شده در اثر عمل جراحی یا تروما، لکه های پیری پوست و ضایعات سطحی و زیر سطحی نیز با لیزر اربیوم قابل درمان هستند.

لیزر اربیوم روی انواع پوست های تیره عملکرد بسیار خوبی دارد، زیرا احتمال اینکه منجر به ایجاد لکه های روشن یا روشن شدن پوست شوند، بسیار کم است. پوست صورت مناسب ترین ناحیه از بدن برای درمان با اربیوم است، زیرا در ناحیه صورت، غدد پوستی زیادی وجود دارد. این غدد، مانند غدد تعریق و غدد چربی، سلول های جدیدی فراوری می نمایند که به سطح پوست مهاجرت خواهند کرد.

از لیزر اربیوم برای سایر قسمت های بدن مانند گردن، سینه و دست ها نیز استفاده می گردد، اما، چون در این نواحی غدد پوستی کمتری وجود دارد، احتمال ایجاد اسکار در آن ها بیشتر است. لیزر اربیوم جهت جوانسازی پوست به صورت سرپایی انجام می گردد.

درمان نسبی با لیزر اربیوم برای درمان نواحی خاصی مانند چین و چروک های اطراف چشم ها، دهان یا پیشانی استفاده می گردد که 30 تا 45 دقیقه طول می کشد. درمان کامل صورت با اربیوم حدود یک ساعت و نیم تا دو ساعت طول می کشد. بعد از درمان، پوست با یک مرهم موضعی، مرطوب نگه داشته می گردد. توصیه می گردد بعد از درمان اربیوم، به مدت یک هفته در خانه استراحت کنید، اما در روز چهارم یا پنجم، پوست تقریبا طبیعی به نظر می رسد و ممکن است فقط کمی قرمز باشد، یعنی چیزی شبیه کمی آفتاب سوختگی.

لایه برداری عمقی پوست با لیزر اربیوم چگونه است؟

با بالا رفتن سن، تاثیرات ناشی از آسیب نور خورشید و آلاینده های محیطی، نتایج مخربی بر پوست ما دارند و ایجاد چین و چروک، لکه های تیره و غیریکنواختی روی سطح پوست می نمایند. لایه برداری با لیزر اربیوم می تواند در کاهش یا برطرف کردن این عوارض بسیار پیروز باشد، و در واقع بهترین راه برای برطرف خطوط نازیبایی هستند که در اطراف چشم ها و دهان ظاهر می شوند.

لیزر اربیوم توانایی درمان کدام عوارض پوستی را دارد. برطرف چین و چروک و آثار پیری پوست. جای زخم ناشی از جوش و جراحی و آبله مرغان. لکوپلاکیا. تومور تریکو اپیتلیوم. زگیل. چربی پلک. بیماری فیور رکاشات. فیبروم پوست. تغییر رنگدانه های سطحی پوست. نوروفیبروم های پوستی. زگیل تناسلی. آدنوم سباسه. درماتیت سبوره ای و کراتوز اکتینیک. زگیل داخل دهان. فیبروم نوسانی. تومور های کاذب

آیا درمان با لیزر اربیوم درد دارد؟

میزان راحتی در لایه برداری با لیزر اربیوم در هر کسی متفاوت است و بستگی به عمق درمان دارد. در درمان های سطحی با لیزر اربیوم، مراحل درمان معمولا با استفاده از بی حسی موضعی قابل تحمل است. در درمان های عمقی تر با لیزر اربیوم، ممکن است احتیاج به بیهوشی باشد.

بلافاصله بعد از درمان با لیزر اربیوم

فورا بعد از درمان با لیزر اربیوم ممکن است قرمزی و احساسی شبیه آفتاب سوختگی را تجربه کنید. تورم نیز ممکن است در ناحیه درمان با لیزر اربیوم رخ بدهد. پزشکان توصیه می نمایند بعد از درمان با لیزر اربیوم از دارو های مسکن خوراکی و پماد های موضعی که رطوبت پوست را حفظ می نمایند استفاده گردد.

مراقبت های لازم بعد از درمان با لیزر اربیوم چیست؟

پزشک، دستورالعمل ها و محصولات مراقبت از پوست را برای تان تجویز می نماید. پوست شما بعد از درمان با لیزر اربیوم، نسبت به نور خورشید حساس می گردد، بنابراین باید از قرار دریافت در معرض تابش نور خورشید اجتناب نمایید تا زمانی که کاملا التیام پیدا کنید. توصیه می گردد همواره از ضد آفتاب بهره ببرید تا پوست تان دچار پیری زودرس نگردد.

چه زمانی باید لایه برداری با لیزر اربیوم را انجام دهید؟

آیا می دانستید که پاییز فصل لیزر است؟! زیرا پوستی که با لیزر درمان شده، تقریبا تا یک سال نسبت به نور خورشید حساس است و خیلی از جراحان زیبایی توصیه می نمایند درمان با لیزر را طی ماه های فصل پاییز یا زمستان که ساعات روز کوتاه تر بوده و شما بیشتر روز خود را در فضای بسته می گذرانید انجام دهید.

به هر حال در هر زمانی از سال که درمان با لیزر انجام می دهید، باید هر روز از ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده نموده و هر چند بار که ضروری است تکرارش کنید. این کار نه تنها یاری می نماید نتیجه به دست آمده از درمان با لیزر از جمله لیزر اربیوم در بهترین حالت خود حفظ گردد، بلکه در برابر سرطان پوست ایمن می مانید و دچار پیری زودهنگام پوست نخواهید شد.

مهم است که لایه برداری با لیزر اربیوم به دست چه کسی انجام گردد

لایه برداری با لیزر اربیوم در صورتی که به دست یک پزشک جراح حاذق و آموزش دیده انجام گردد، راهی بی خطر و بسیار موثر برای بهبود شرایط پوست تان است. اگر درمان با لیزر توسط فردی غیرمتبحر انجام گردد، بی اثر و حتی خطرناک می تواند باشد.

چه دارو ها یا بیماری هایی می توانند روی واکنش پوست نسبت به درمان با لیزر اربیوم اثر بگذارند؟

همواره در خصوص سوابق پزشکی و هر گونه دارو یا مکملی که مصرف می کنید با پزشک تان روراست باشید. مثلا اگر مستعد تب خال هستید، درمان با لیزر ممکن است سبب بروز آن گردد. دارو های آکنه که حاوی ایزوترتینوئین هستند می توانند سبب ضعف در التیام یا اسکار به جا مانده از لایه برداری با لیزر شوند. در ضمن دارو های OTC مانند آسپرین می توانند ریسک خونریزی بعد از عمل را افزایش بدهند.

دیابت و سایر بیماری های مزمن نیز می توانند بر ایمنی و نتیجه درمان با لیزر اثر بگذارند. شما باید دست کم دو هفته پیش از درمان با لیزر اربیوم، سیگار را کنار بگذارید و بعد از درمان نیز از سیگار کشیدن خودداری کنید تا دچار عوارضی در التیام نشده و بدن تان بهترین فرصت را برای بهترین نتیجه داشته باشد.

چه کسانی کاندید مناسبی برای درمان با لیزر اربیوم نیستند؟

افرادی که قبلا با لیزر درمان شده و دچار مشکلاتی مثل تغییر رنگ پوست، ایجاد زخم روی پوست و یا زخیم شدن بافت روی پوست شده اند، بهتر است از درمان با لیزر اربیوم صرفنظر نمایند.

همچنین افرادی که دچار اختلالات پوستی، اختلالات خونی و مشکل در سیستم ایمنی بدن خود هستند، باید پیش از انجام لیزر با پزشک خود مشورت نمایند. زیرا معمولا فرایند بهبود در این افراد سخت و کند است.

گروه دیگری که بهتر است درباره استفاده از لیزر اربیوم با پزشک خود مشورت نمایند، افرادی هستند که در که طی 6 الی 12 ماه گذشته داروی ایزوترتینوئین را مصرف نموده اند. دلیل این مسئله هم آن است که این دارو خطر افزایش زخم پس از عمل را بالا می برد.

عفونت های باکتریایی و ویروسی روی پوست و داشتن سابقه زخم های غیرطبیعی مثل کلوئید و هایپرتروفیک، از جمله دیگر علت های خودداری از انجام لیزر اربیوم هستند.

استفاده از لیزر اربیوم در دوران بارداری یا شیردهی مناسب نیست و توصیه می گردد برای درمان جای زخم کلوئیدی (گوشت اضافه) به کار برده نگردد. در ضمن افرادی که در 6 ماه گذشته راکوتان مصرف نموده اند، نباید از لیزر اربیوم استفاده نمایند.

دستورالعمل های مراقبتی برای درمان با لیزر اربیوم

  • به اندازه کافی آب بنوشید و بدن خود را هیدراته نگه دارید و غذا های سالم میل کنید.
  • همواره قبل از اینکه به ناحیه درمان شده دست بزنید، دست های خود را بشویید.
  • دست کم به مدت 7 روز پس از درمان با لیزر اربیوم نباید ورزش کنید.
  • حساس شدن پوست معمولا چند ساعت تا یک روز بعد از عمل ادامه دارد. می توانید از کمپرس یخ، اسپری سرکه و آب روی ناحیه درمان بهره ببرید تا ناراحتی تان تسکین بیابد.
  • تا جایی که می توانید روی یک جایگاه به صورت صاف بخوابید یا دست کم دو شب اول پس از عمل لیزر اربیوم، چند بالش زیر سرتان بگذارید تا تورم کاهش پیدا کند.
  • شما می توانید دوش بگیرید و مو های خود را از یک روز بعد از عمل لیزر اربیوم بشویید. مراقب باشید شامپویی که روی صورت شما می ریزد را به خوبی با آب بشویید.

فواصل زمانی بین جلسات درمان با لیزر اربیوم معمولا چقدر است؟

فواصل جلسات درمان به میزان شدت درمان بستگی دارد. فاصله جلسه های درمانی برای درمان با لیزر اربیوم، معمولا بین 4 تا 6 هفته است و اگر شدت درمان اربیوم بیشتر باشد ممکن است این مدت طولانی تر گردد.

منابع: americanboardcosmeticsurgery ، virginiafacialplasticsurgery ، drmarkschwartz

منبع: برترین ها
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 215

به "لیزر اربیوم چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لیزر اربیوم چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید