مصرف گاز کشور به مرحله هشدار رسید

به گزارش پری بلاگ، خبرنگاران:مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: با افزایش مصرف گاز بخش خانگی، گازرسانی به صنایع محدود می گردد و باید سوخت جایگزین برای آن مصرف گردد که همین موضوع می تواند سبب آلودگی های محیط زیستی باشد.

مصرف گاز کشور به مرحله هشدار رسید

به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت نفت، حسن منتظرتربتی در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، گفت: فصل زمستان همواره با افزایش مصرف گاز همراه است که یکی دلایل این است ماهمچنان در حال توسعه شبکه گاز هستیم و توسعه های خوبی هم در بحث گازرسانی روستایی اجرا شده است و هرسال حدود 3 هزار روستا به شبکه گاز متصل شدند؛ بنابراین بخشی از این افزایش مصرف ناشی از توسعه شبکه گاز است.

مصرف روزانه گاز کشور 55 میلیون مترمکعب افزایش یافت

وی ادامه داد: اما سال جاری شاهد شیوع ویروس کرونا بودیم تا جایی که حتی در تابستان مصرف گاز بیش از پیش افزایش یافت زیرا مصرف آب گرم و شست وشو مردم بیشتر شد و طبق تحلیل کارشناسان بخشی از این افزایش مصرف هم به همین دلیل است.

مصرف بی رویه انرژی در ایران سنت شده است

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران توضیح داد: البته اتفاق سنتی در کشور ما وجود دارد و مصرف انرژی در بخش های مختلف در کشور ما بالاست و همین می تواند سبب افزایش بیشتر گاز و دیگر انرژی های کشور باشد تا جایی که در تابستان شاهد افزایش 7 تا 10 درصدی مصرف بودیم امااین مسئله در تابستان کمتر مشهود بود و اکنون در زمستان بیشتر قابل توجه است.

تربتی همچنین اظهار کرد: هرچند به موازات افزایش مصرف به ویژه در بخش خانگی، افزایش فراوری هم رخ داده و فراوری گاز از ابتدای سال جاری تا به امروز 10 میلیارد مترمکعب افازیش یافته که عمده آن در بخش خانگی مصرف شده است.

باید از افزایش فراوری عبور کنیم و به سوی مصرف بهینه برویم

وی اضافه نمود: موضوع این است که کمتر کشوری شانس داشتن یک عسلویه و پارس جنوبی را داشته اما ما پارس جنوبی داشتیم و آن را توسعه دادیم و از آن استفاده می کنیم و این روزها به مقدار بیش از دوفاز پارس جنوبی توسعه فراوری داشتیم اما عمده آن به مصرف بخش خانگی اختصاص می یابد در حالی که باید از افزایش فراوری عبور کنیم و به سوی مصرف بهینه انرژی برویم (عایق کاری ساختمان ها، استفاده از پنجره های دوجداره و …).

نگرانی اصلی افزایش مصرف گاز بخش خانگی است

معاون وزیر نفت در امور گاز در این باره گفت: مصرف روزانه گاز در بخش خانگی این روزها به حدود 600 میلیون مترمکعب رسیده است و پیش بینی می کنیم هفته آینده تا روزانه 650 میلیون مترمعب هم برسد و این روزها بیشتر نگرانی ما افزایش مصرف در بخش خانگی است و نگرانیم که اگر گازرسانی به صنایع کم گردد باید سوخت جایگزین (مازوت و گازوئیل) برای آن مصرف گردد که همین موضوع می تواند سبب آلودگی های محیط زیستی باشد و مسائل حمل و نقل هم دارد.

مصرف گاز کشور اکنون در مرحله هشدار است

به گفته تربتی، وضع کنونی، مرحله هشدار است تا به موازات افزایش فراوری گاز و توسعه، موضوع بهینه سازی مصرف انرژی را هم در نظر گیریم زیرا هر سال شاهد افزایش مصرف خواهیم بود و محدودیت گازرسانی به صنایع رخ می دهد و شرایط هر سال بدتر خواهد شد.

وی ادامه داد: مصرف روزانه گاز طبیعی نیروگاه ها در آذرماه سال جاری حدود 90 میلیون مترمکعب بوده و بقیه از گازوئیل و سوخت مازوت تأمین شده است؛ سهم مازوت هم حدود 15 میلیون مترمکعب بوده است. البته سوخت مازوت، سوخت ناماسبی برای نیروگاه ها نیست و در کشورهای دیگر همچون ترکیه و چین حتی از زغال سنگ استفاده می گردد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به محدود شدن گازرسانی به صنایع سیمان، گفت: مصرف روزانه صنایع فراوری سیمان هم پیش از شروع فصل سرما 20 ملیون مترکعب بود که اکنون حدود 15 میلیون مترمکعب آن محدود شده اما درباره گازرسانی به پتروشیمی ها و صنایع فولاد با توجه به موازنه شبکه گاز تصمیم گیری می گردد و ممکن است چند روزی گازرسانی به آنها محدود گردد و دوباره متصل شوند، اما این وضع سال جاری چند روز زودتر از سال های گذشته رخ داد.

صادرات گاز در هیچ دولتی فراموش نشده است

تربتی همچنین درباره دورنمای صادرات گاز ایران به کشورهای همسایه، توضیح داد: توسعه شبکه خطوط لوله گاز در کشور به نحوی است که امکان ترانزیت، سوآپ، واردات و صادرات گاز طبیعی وجود دارد و زیرساخت های لازم فراهم است اما چرا این اتفاق نمی افتد؟ واقعیت ایناست که یکی از راهبردهای ایران به عنوان دارنده گاز طبیعی، صادرات آن است و این موضوع فراموش شده ای نیست اما باید امکان تبادل و نقل و انتقال پول هم وجود داشته باشد. باید گفت که موضوع صادرات گاز در هیچ دولتی موضوع فراموش شده ای نبوده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 407

به "مصرف گاز کشور به مرحله هشدار رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف گاز کشور به مرحله هشدار رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید