نکات مهم مراقبت از گیاه آویز

به گزارش پری بلاگ، تهران (پانا) - امروزه بخشی از فضای دکوراسیون داخلی به گیاهان و گل های آپارتمانی اختصاص می یابد، گیاهانی که علاوه بر داشتن ده ها فایده فضای داخلی را زیبا و جذاب تر می کنند. برخی از این گلدان ها رومیزی هستند و برخی دیگر آویزی که به دلیل تفاوت در شرایط قرار گیری آنها، نگهداری شان نیز کمی متفاوت است.

نکات مهم مراقبت از گیاه آویز

آب دادن به گیاه

گل ها و گیاهان آویز معمولا نیاز به آب بیشتری نسبت به گیاهان داخل باغچه دارند اما اینکه چند وقت یک بار به گیاه آب بدهید، بستگی به زمان و دمای آن موقع از سال دارد. معمولا در روزهای خنک بهاری توصیه می گردد که هر دو الی سه روز یکبار به گیاه آب بدهید اما در ماه های گرم تابستان باید هر روز به گیاه آب بدهید. اگر هوا خیلی گرم یا بادی است، یا سبد آویز شما کوچک است، باید دو بار در روز به گیاه آب بدهید. همچنین راهکارهای زیر را برای آب دادن به گیاه امتحان کنید.

سعی کنید که در خنک ترین زمان از روز به گیاه آب دهید تا تبخیر نگردد.

به سبدهای آویز کوچک تر، سریع تر و بیشتر از سبدهای آویز بزرگتر آب دهید زیرا این گلدان ها خاک کم تری را در خود جای می دهند.

این گیاهان باید به اندازه کافی آب بخورند زیرا به دلیل وجود منافذ زهکشی، آب خیلی راحت از آن ها تبخیر می گردد. سبدهای آویز باید به اندازه کافی سنگین باشند تا بتوانند وزن آب را تحمل کنند.

اگر هنوز مطمئن نیستید که گیاهتان به آب نیاز دارد یا خیر، مقدار کمی از انگشت اشاره خود را داخل خاک کنید تا ببینید که خاک در قسمت عمق خود خشک است یا نه، اگر خشک بود، حتما به گیاه آب دهید.

مراقب باشید که زیاد به گیاه آب ندهید زیرا باعث فشار به آن می گردد. پس نقطه تعادل را برای آب دادن به گیاه پیدا کنید.

قسمت های مرده گیاه

کم کم که گل ها جان خود را از دست می دهند و یا به اصطلاح پژمرده می شوند، سعی کنید که مقداری از سر گیاه را کوتاه کنید تا هم ظاهر آن بهتر به نظر برسد و هم سالم تر گردد. در نتیجه میزان شکوفه دادن گیاه نیز سرعت می گیرد. البته بعضی از گیاهان هستند که به انجام این کار نیاز ندارند بنابراین دقت خود را در این مورد افزایش دهید.

کود دهی

مقدار کمی کود به گیاه باعث رشد بیشتر آن می گردد. کود مواد مغذی را به گیاه می رساند و باعث پر حجم شدن آن می گردد. در نتیجه قدرت اصلی دوباره به گیاه برمی گردد. طبق دستورالعمل روی کود عمل کنید و بیش از حد زیاده روی نکنید. اگر در مناطق بارانی زندگی می کنید، باید بیشتر به گیاه کود بدهید، زیرا آب باران، داخل خاک نفوذ می کند و مواد مغذی را از بین می برد.

هرس کردن گیاه دوبار در سال

ممکن است بعضی از گیاهان آویز در اواسط فصل تابستان در بعضی از قسمت ها دچار پلاسیدگی و پوسیدگی شوند. در چنین حالتی می توانید قسمت های پوسیده و پژمرده گیاه را کوتاه کنید و قسمت های آسیب دیده را جدا کنید تا به قسمت های سالم آسیب وارد نکند. به همین دلیل معمولا دو بار در سال به هرس کردن گیاه نیاز پیدا می کنید.

فقط گیاهی را بکارید که می توانید از آن مراقبت کنید

معمولا در فصل بهار همه افراد دوست دارند به گلخانه ها بروند و از هر نوع گیاه زیبایی خریداری کنند. زیرا بیشتر گیاهان شاداب و زیبا هستند اما به یاد دشاته باشید که فقط باید گیاهانی را خریداری کنید که بتوانید از پس مراقبت آن ها بربیایید. اگر بتوانید از یک عدد گیاه آویز به خوبی مراقبت کنید و آن را سالم و پربار نگه دارید، بهتر از این است که تعداد زیادی گیاه پژمرده داشته باشید.

کمی گیاه خود را بچرخانید

اگر احساس کردید که یک سمت گیاه شما بهتر ازسمت دیگر است و قسمت دیگر در حال استراحت است و شادابی طرف دیگر را ندارد، حتما گلدان را بچرخانید. باید به گونه ای رفتار کنید که هر دو طرف گیاه به یک اندازه نور بگیرند و از دمای یکسان برخوردار باشند. اگر پیدا کردن چنین محلی برایتان مقدور نیست، به تعداد دفعات منظم گلدان گیاه را بچرخانید.

نکات انتخاب سبد و گلدان گیاهان آویزی

گیاهان آویز باعث ایجاد یک طراحی زیبا در اتاق یا گلخانه می شوند و توجه زیادی را به خود جلب می کنند. پرورش دادن یک گیاه در سبد های آویز، شبیه به پرورش دادن گیاه در گلدان معمولی است. قبل از اینکه خودتان سبد آویزی از گیاه را آماده کنید، باید عواملی را برای مراقبت از آن ها در نظر بگیرید که باعث راحت تر شدن کارتان می گردد.

وزن

سبد آویز یا گلدان پر از خاک مرطوب و مواد گیاهی، سنگین خواهد شد. قبل از این که چیزی را از دیوار یا سقف آویزان کنید، باید اطمینان حاصل کنید که ساختار آن توانایی نگهداری وزن گلدان را دارد. حتما مطمئن شوید که قلاب ها کاملا سفت چسبیده باشند. اگر هم می خواهید از میخ یا قلاب قدیمی استفاده کنید، حتما از سفت بودن آن ها اطمینان حاصل کنید.

انتخاب سبد آویز بسیار اهمیت دارد و خاک موجود در آن هم بسیار مهم است. بسیاری از خاک های گلدانی بسته بندی شده سنگین هستند یا شن و ماسه زیادی دارند. مواد اولیه غیر ضروری آن ها زیاد است. زغال سنگ یکی از موادی است که زهکشی خوبی از آب دارد اما وزن گلدان را زیاد می کند. پس سعی کنید با اضافه کردن سنگ های مرواریدی و سبک تر، وزن کلی گیاه و گلدان را بکاهید تا زهکشی افزایش پیدا کند و شما بتوانید بیشتر به گیاه آب دهید تا خشک نگردد.

مراقبت از گیاه داخل منزل

برای سبدهای آویز گلدانی معمولاً بیشتر با مسئله زهکشی آب روبرو خواهید شد. خطوط فیبری نارگیلی بسیار عالی عمل می کنند اما معمولاً برای گیاهان خانگی مناسب نیست زیرا به طور مستقیم وارد آن ها می گردد.

دو مورد از بهترین گزینه برای سبدهای آویز داخل خانه موارد زیر هستند :

دو عدد گلدان داخل یکدیگر

این گلدان های آویز معمولا راحت تر از بقیه جواب می دهند و شما می توانید سبدهای آویز را به راحتی تعویض کنید. این سبدهای تزیینی به طور کامل و به اندازه کافی منافذ زهکشی ندارند اما زنجیره یا طناب هایی در آن ها موجود است که برای آویز شدن به صورت مستقیم مناسب خواهد بود. گیاهان کاشته شده خود را داخل آن ها قرار دهید و سپس گلدان حاوی گیاه را داخل گلدان آویز بگذارید. تنها عیب اصلی این گلدان ها این است که ممکن است هنگام آب دادن مقداری آب بیرون بریزد و وزن گلدان را به طور کلی بیش از حد افزایش دهد.

سبد آویز با سینی چسبیده

معمولاً بیشتر گلدان ها و سبدهای آویز، در گل خانه ها و مراکز باغبانی به فروش می رسند. سبد پلاستیکی از طریق سیم ها یا طناب هایی به سینی خود وصل شده است. این گلدان سبک تر است و اقتصادی تر محسوب می گردد اما معمولاً سایز سینی، کمی شما را دچار مشکل می کند. سینی های خیلی کوچک فضای زیادی را برای جبران خطای آب دادن فراهم نمی کنند. یعنی آب اضافی ممکن است باعث گِل شدن خاک گیاه گردد یا روی زمین بریزد.

نگرانی هایی در مورد آب دادن به گیاه

آب دادن یکی از سخت ترین بخش مراقبت از گیاه آویز می باشد. اگر گیاه شما خیلی بزرگ و سنگین است، می توانید آن را به یک سیستم دیگر وصل کنید که باعث می گردد کل سبد برای آب دادن پایین بیاید. البته استفاده از این گلدان ها ریسک خودش را هم دارد.

اگر زهکشی گیاه به طور مداوم برای شما یک مشکل است یا فرش روشن دارید و نمی خواهید که آب روی آن بریزد، بهتر است که برای آب دادن هفتگی ، گیاه را به بیرون از منزل ببرید. البته اگر آب و هوا اجازه بدهد.

به یاد داشته باشید که هوا در نزدیکی سقف معمولاً گرم تر و خشک تر از کف خانه است بنابراین گیاهان آویز شما به آب بیشتری نسبت به گیاهان موجود در کف دارند.

منبع: نمناک

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 591

به "نکات مهم مراقبت از گیاه آویز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات مهم مراقبت از گیاه آویز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید