ویژگی های خاک مناسب زاموفیلیا و نحوه تهیه آن

به گزارش پری بلاگ، گل زاموفیلیا یکی از گیاهان محبوب آپارتمانی است که برای رشد به خاک مناسب احتیاج دارد. اگر دوست دارید شاخ و برگ بیشتری داشته باشد ترکیبات خاک مناسب زاموفیلیا را بشناسید و برایش فراهم کنید.

ویژگی های خاک مناسب زاموفیلیا و نحوه تهیه آن

این گیاه به مراقبت کمی احتیاج دارد و به همین علت خیلی از افراد آن را برای خانه خود انتخاب می نمایند. زاموفیلیا در خاک خشک و نور کم، تحمل بالایی دارد و در بیشتر شرایط محیطی رشد می نماید؛ اما برای ماندگاری بیشتر و رشد بهتر، لازم است که به وسیله مشاوره گل و گیاه آپارتمانی خاک مناسب زاموفیلیا را تهیه کنید.

نکات کلیدی

 • مخلوط 60 ٪ خاک گلدان معمولی با 40 ٪ مخلوط خاک کاکتوس، ترکیب خاک متعادل برای گیاه زاموفیلیا است.
 • خاک با زهکشی سریع به جلوگیری از آبیاری بیش از مقدار و پوسیدگی ریشه گیاه زاموفیلیا یاری می نماید.
 • وقتی برگ های گیاه زاموفیلیا زرد یا قهوه ای گردد احتمالا زمان تعویض خاک گلدان رسیده است.
 • گیاه زاموفیلیا در خاک با pH کمی اسیدی، برترین رشد را دارد.

علائم استفاده از خاک نامناسب برای زاموفیلیا

قبل از آنالیز خاک مناسب زاموفیلیا بلک و سایر گونه های این گیاه زیبا، باید بدانیم که استفاده از خاک نامناسب چه عواقبی دارد. خوشبختانه گیاهان زاموفیلیا با شرایط مختلف خاک سازگاری دارند؛ به شرطی که دارای زهکشی کافی باشد.

با این حال بهتر است برخی شرایط را برای رشد این گیاه فراهم کنیم. برای مثال خاک متراکم که رطوبت زیادی را جذب می نماید برای گل زاموفیلیا مناسب نیست. اگر علائم زیر را مشاهده کردید بهتر است خاک گلدان زاموفیلیا را عوض کنید.

 • برگ های این گیاه، زرد یا قهوه ای شده اند
 • برگ ها فر خورده اند
 • ریشه گیاه پوسیده است
 • ساقه ها چروک یا پژمرده شده اند

یادتان باشد این مسائل گاهی به علت احتیاجهای دیگر گیاه هم ایجاد می شوند. تابش مستقیم آفتاب و سطح رطوبت بالا از جمله عواملی هستند که باعث آسیب به زاموفیلیا می شوند.

محاسبه رایگان هزینه نگهداری از گیاهان آپارتمانی!

عوامل موثر بر ترکیب خاک زاموفیلیا

گیاه زاموفیلیا برای رشد سالم به مواد مغذی احتیاج دارد؛ بنابراین برای شادابی و بقای این گل باید مخلوط خاک با مواد مغذی متعادل را انتخاب کنید. هوادهی هم برای یاری به تنفس ریشه گیاه بسیار مهم است.

گیاه زاموفیلیا می تواند در هر ترکیب خاک گلدانی رشد کند؛ اما اگر می خواهید شاخ و برگ بیشتری بدهد بهتر است ترکیب خاک مناسبی را انتخاب کنید. برای تهیه خاک مناسب زاموفیلیا باید نکات زیر را در نظر بگیرید.

1. مواد مغذی

مواد مغذی لازم برای رشد همه گیاهان عبارتند از: نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K). گیاهان این مواد مغذی را از خاک می گیرند. گیاه زاموفیلیا علاوه بر عناصر بالا به ریزمغذی های مس، روی، آهن، منگنز، بور، مولیبدن و نیکل هم احتیاج دارد.

این گیاه در زیستگاه طبیعی خود این مواد مغذی را از مواد آلی خاک به دست می آورد؛ اما وقتی به گلدان منتقل می گردد دسترسی کمتری به این مواد مغذی دارد. بنابراین، اگر می خواهید گیاه شما زنده بماند باید از خاک مغذی بهره ببرید.

2. زهکشی خوب

ریشه های گیاه معمولاً اکسیژن را به وسیله منافذ ریز خود جذب می نمایند. تنفس سلول های گیاه تا حد زیادی به اکسیژن بستگی دارد. به عبارت دیگر گیاهان برای زنده ماندن احتیاج به اکسیژن دارند مانند انسان ها و سایر حیوانات.

برای اینکه ریشه ها بتوانند تنفس نمایند، خاک گیاه باید زهکش خوبی داشته باشد. اگر خاک بیش از حد فشرده یا سفت باشد ریشه ها از بین می روند. کمبود اکسیژن در خاک گلدان، گیاه را در معرض ابتلا به قارچ ها و پوسیدگی ریشه قرار می دهد.

3. هوادهی خوب

هوادهی خاک مقدار اکسیژنی که به ریشه می رسد را افزایش می دهد. بعلاوه برای رشد سریع زاموفیلیا لازم است. خاک مناسب زاموفیلیا بلک باید تراکم کمی داشته باشد. این خاک باید رطوبت و مواد مغذی متناسب با احتیاجهای گیاه را حفظ کند.

4. سطح pH خاک مناسب زاموفیلیا

سطح pH مناسب برای گیاه زاموفیلیا بین 6.0 تا 7.0 است. یعنی این گیاه آپارتمانی در خاک خنثی یا اسیدی رشد بهتری دارد.

نحوه آماده کردن خاک مناسب زاموفیلیا

اگر می خواهید زاموفیلیا شما سرسبز و شاداب بماند باید ترکیب خاک مناسبی را برایش تهیه کنید. در ادامه چند دستورالعمل برای تهیه برترین مخلوط خاک برای این گیاه را شرح می دهیم:

 • خاک گلدان همه منظوره

برای گلدان زاموفیلیا می توانید از مخلوط خاک همه منظوره بهره ببرید. برای زهکشی بیشتر، بهتر است دو قسمت خاک گلدان همه منظوره، یک قسمت ماسه و یک قسمت پرلیت را با خاک گلدان مخلوط کنید.

 • مخلوط خاک گلدان همه منظوره و خاک کاکتوس

گیاه زاموفیلیا در مخلوط خاک کاکتوس و ساکولنت رشد خوبی دارد. خاک کاکتوس از سنگ آهک، ماسه و پرلیت تشکیل شده است. این مخلوط خاک، متخلخل است و خاصیت هوادهی و زهکشی خوبی دارد.

برای تهیه این خاک می توانید از سه قسمت خاک گلدان همه منظوره، یک قسمت مواد آلی یا کمپوست و یک قسمت خاک کاکتوس بهره ببرید.

 • مخلوط خاک گلدان همه منظوره و پرلیت

پرلیت برای زهکشی و هوادهی خاک مفید است و اضافه کردن آن باعث سبک تر شدن خاک می گردد. برای تهیه مخلوط پرلیت، یک قسمت مخلوط خاک همه منظوره، یک قسمت پیت ماس و دو قسمت پرلیت را با هم ترکیب کنید.

 • مخلوط خاک گلدان از قبل آماده شده

اگر فرصت تهیه خاک مناسب زاموفیلیا را ندارید می توانید از مخلوط های آماده، بهره ببرید. این خاک ها به صورت بسته بندی کارخانه ای در گل فروشی ها موجود هستند.

نحوه استفاده از خاک گیاه زاموفیلیا

شیره گیاه زاموفیلیا حاوی اگزالات کلسیم است که باعث تحریک پوست و چشم می گردد. توصیه می کنیم برای پیشگیری از مسائل پوستی، قبل از دست زدن به گیاه زاموفیلیا، دستکش بپوشید.

بعد از انتخاب دستورالعمل مورد نظر، مواد لازم را آماده کنید. این مواد را در ظرفی جداگانه با کمی آب مخلوط کنید تا نمناک شوند. در این مرحله مخلوط خاک مناسب زاموفیلیا شما آماده استفاده است.

کمی از این خاک را در گلدان بریزید و گیاه را در گلدان نوش قرار دهید. فضاهای خالی را با مخلوط خاک پر کنید تا جایی که گیاه شما در گلدان نوش ثابت بماند.

نقش خاک در سلامت گیاه زاموفیلیا چیست؟

خاک مناسب زاموفیلیا نقش مهمی در رشد و قوی بودن این گیاه دارد. اما چرا؟!

خاک حاوی مواد معدنی و مواد آلی است که مواد مغذی را در اختیار گیاه قرار می دهد. علاوه بر این خاک روی رطوبت و اکسیژن موجود در سیستم ریشه گیاه تأثیر می گذارد.

بنابراین خاک گیاه باید دارای ترکیب مناسبی باشد. در غیراینصورت گیاهان کاشته شده در این خاک مواد حیاتی برای رشد خود را دریافت نمی نمایند.

مراقبت و نگهداری از گیاهان آپارتمانی با تیم خبرنگاران

اهمیت زهکشی خاک برای گیاه زاموفیلیا

خاک مناسب زاموفیلیا باید دارای زهکشی خوبی باشد. یعنی وقتی گیاه را آبیاری می کنید رطوبت برای مدت طولانی در گلدان باقی نماند. رطوبت بیش از حد، اکسیژن موجود در ریشه گیاه را محدود می نماید. که نتیجه آن پوسیدگی ریشه است.

گیاه زاموفیلیا در سیستم ریشه خود دارای ریزوم هایی است که آب زیادی را جذب و ذخیره می نمایند. زمانی که این ریزوم ها آب کافی را جذب نمایند خاک باید رطوبت اضافی را تخلیه کند تا سیستم ریشه بتواند نفس بکشد.

با افزودن موادی مانند ماسه یا پرلیت به مخلوط گلدان زاموفیلیا می توانید زهکشی خوب خاک را فراهم کنید.

بیشتر بخوانید: معرفی گیاهانی که احتیاج به آب کم دارند

6 نکته مهم برای مراقبت از گیاه زاموفیلیا

زاموفیلیا یکی از گیاهان آپارتمانی است که می تواند هر فضایی را زیباتر کند. به این شرط که بتوانید از آن به خوبی مراقبت کنید. تا این بخش درباره خاک مناسب زاموفیلیا صحبت کردیم. حالا نوبت به بقیه شرایط برای رشد بهتر آن می رسد.

1. نور مناسب زاموفیلیا

گیاه زاموفیلیا به نور غیرمستقیم خورشید احتیاج دارد. با این که می تواند شرایط نور کم را هم تحمل کند، اما نور بیشتر روی رشد بهتر گیاه تاثیرگذار است.

2. مقدار آبیاری گیاه زاموفیلیا

گیاه زاموفیلیا در برابر خشکی مقاوم است و به آبیاری کم احتیاج دارد. باید وقتی سطح خاک گل خشک شد آن را آبیاری کنید. آبیاری بیش از حد می تواند باعث پوسیدگی ریشه گل گردد.

3. خاک و کوددهی زاموفیلیا

گیاه زاموفیلیا باید در خاک با زهکشی مناسب کاشته گردد. این گیاه به کوددهی منظم احتیاج ندارد؛ اما می توانید خاک مناسب زاموفیلیا را با کود مخصوص گیاهان آپارتمانی تغذیه کنید تا رشد سالم تری داشته باشد.

4. تکثیر گیاه زاموفیلیا

تکثیر زاموفیلیا به وسیله تقسیم یا قلمه ساقه انجام می گردد. تقسیم گیاه در حین تعویض گلدان روشی ساده برای تکثیر گیاهان نو است.

5. دما و رطوبت مناسب زاموفیلیا

گیاه زاموفیلیا نسبت به دماهای مختلف مقاوم است؛ اما در دمای بین 18 تا 24 درجه سانتیگراد رشد بهتری دارد. این گیاه می تواند رطوبت پایین را تحمل کند و برای محیط های مختلف انتخاب مناسبی است.

6. کنترل آفات و بیماری زاموفیلیا

گیاه زاموفیلیا ممکن است آفاتی مانند شپشک آردآلود، فلس، پشه قارچی و شته را جذب کند. بهتر است همواره گیاه خود را از نظر نشانه آلودگی آنالیز کنید و اقدامات لازم را برای کنترل آفات انجام دهید.

جمع بندی

زاموفیلیا یکی از گیاهان آپارتمانی مقاوم است که در بیشتر شرایط محیطی رشد می نماید. خاک مناسب زاموفیلیا باید دارای زهکشی و هوادهی خوب برای ریزوم و ریشه گیاه باشد.

چنانچه متوجه شدید برگهای زاموفیلیا زرد یا قهوه ای شده اند و در حال پیچ خوردن هستند باید فورا برای تعویض خاک گلدان دست به کار شوید. اگر برای تهیه خاک مناسب زاموفیلیا به سرعت اقدام نکنید، ریشه گیاه دچار پوسیدگی شده و زاموفیلیا زیبای شما از بین می رود.

سوالات متداول

اصلی ترین عامل پوسیدگی گیاه زاموفیلیا چیست؟

آبیاری بیش از مقدار موجب پوسیدگی ریشه های زاموفیلیا می گردد و به سرعت آن را از بین می برد.

چه زمانی باید ترکیب خاک گیاه زاموفیلیا را عوض کنم؟

در صورتی که مسئله ای برای گیاه پیش آمده یعنی برگهایش زرد شده اند، باید ترکیب خاک را تغییر دهید.

مخلوط خاک پیشنهادی برای گیاه زاموفیلیا چیست؟

مخلوط خاک با زهکشی سریع برای گیاه زاموفیلیا توصیه می گردد. می توانید با مخلوط کردن خاک گلدان معمولی با مخلوط خاک کاکتوس این ترکیب را درست کنید.

نگهداری از گیاهان آپارتمانی

نگهداری از گیاهان آپارتمانی

منبع: آچاره
انتشار: 18 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1403 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 1297

به "ویژگی های خاک مناسب زاموفیلیا و نحوه تهیه آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویژگی های خاک مناسب زاموفیلیا و نحوه تهیه آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید