کارتن چیست و انواع آن کدام است؟

به گزارش پری بلاگ، کارتن را میتوان یکی از پرمصرف ترین بسته بندی کاغذی برشمرد. از کارتن بعنوان بسته بندی مقاوم برای حمل و نقل کالا استفاده نمود. اغلب از کارتن بعنوان کارتن اسباب کشی در دید مردم استفاده می گردد، ولی این کارتن کاربردهای فراوان دیگری نیز دارد که ما قرار است در این مقاله به آنالیز انواع کارتن، سایزهای کارتن، ویژگی های کارتن و … بپردازیم .

کارتن چیست و انواع آن کدام است؟

کارتن چیست ؟

کارتن یک جعبه یا ظرف است که با قراردادن چند لایه کاغذ یا مقوا بر روی هم ساخته می شود. کارتن ها اغلب از جتد مقوا فیبری چین دار فراوری می شوند.

انواع بسیاری از کارتن ها در بسته بندی استفاده می شود .

گاهی به یک کارتن جعبه نیز می گویند .

بیشتر بخوانید : 10 کارتن سازی برتر ایران در سال 99 کدام است ؟

کارتن چه ویژگی دارد ؟

کارتن اغلب در 3 لایه فراوری می شود که لایه رو و زیر صاف و لایه میانی چین دار است. مقواها اغلب بصورت فلوتیگ، تقسیم بندی میشوند و این فلوتینگ به چند لایه بودن و شکل مقواها بستگی دارد .

انواع کارتن کدام است ؟

کارتن ها انواع مختلفی دارند که اغلب برای بسته بندی مناسب برای مواد غذایی، دارویی، سخت افزاری و بسیاری از انواع دیگر محصولات کاربرد دارند. کارتن های تاشو معمولاً در کارخانه سازنده به صورت لوله در می آیند و به صورت بسته (بسته) برای بسته بندی آماده می شوند.

سبک های دیگر کارتن بصورت سینی ته جامد هستند و اغلب به صورت خالی مسطح حمل می شوند و برای بسته بندی جمع می شوند. بعضی نیز در حال خودسازی هستند. برای راه اندازی، بارگیری و بستن کارتن ها تجهیزات پرسرعت در احتیاج است.

کارتن آسپتیک

کارتن های مایعات را می توان از ورقه ورقه های بسته بندی مایع ، فویل و پلی اتیلن ساخت. بیشتر آنها مبتنی بر سیستم های Tetra Pak یا SIG Combibloc هستند .

یکی از گزینه ها این است که ورقه ورقه چاپ شده به صورت رول عرضه شود.

کارتن برش خورده، نمره گذاری می شود و برای بسته بندی شکل می گیرد.

گزینه دوم این است که لوله ها از قبل مونتاژ شده برای تکمیل و پر کردن به بسته بندی تحویل داده شوند. اینها برای پردازش آسپتیک مناسب هستند و برای شیر، سوپ، آبغوره و غیره استفاده می شوند.

کارتن های مبتنی بر مقوا در مقایسه با یک قوطی فولادی به همان اندازه، سبک ترند. اما بازیافت آنها دشوارتر است.

بعضی پس از عملیات بازیافت کارتن، آنها را برای استفاده در مصالح ساختمانی گلوله یا مسطح می نمایند. بازیافت حلقه بسته با جداسازی لایه ها قبل از پردازش امکان پذیر است، اگرچه بعضی از بازیافت نمایندگان فقط الیاف مقوا را بازیافت می نمایند.

کارتن تخم مرغ

کارتن یا سینی های تخم مرغ برای محافظت از تخم مرغ های کامل هنگام حمل و نقل طراحی شده اند. به طور سنتی ، اینها از خمیر قالب ساخته می شوند . این از کاغذ روزنامه بازیافتی استفاده می شود که به شکلی ساخته می شود که از تخمها محافظت می نماید. اخیراً کارتن های تخم مرغ از پلی استایرن منبسط شده و PET نیز ساخته شده اند .

کارتن چهار ضلعی شیر

اگرچه اغلب به شکل مکعب شکل است ، اما یافتن کارتن هایی که فاقد زاویه راست و لبه های مستقیم هستند ، غیر معمول نیست ، همانند کارتن مورد استفاده برای بستنی .

چهار ضلعی و اشکال دیگر موجود است. از کارتن هایی با مقطع شش ضلعی یا هشت ضلعی گاهی برای کالاهای خاص استفاده می شود.

کارتن پیر

کارتن-پیر ماده ای بود که برای ساخت زیور آلات برجسته، برای تزئینات دیوار و سقف استفاده می شد. این کاغذ از کاغذی مخلوط شده با سفید (کربنات کلسیم آسیاب شده) و چسب تشکیل شده بود، که به زور وارد قالبهای گچی شد که با کاغذ پشتیبانی می شوند و سپس آن را به یک اتاق خشک کن میبردند تا سفت شود.

بیشتر بخوانید : بهترین مرکز چاپ و بسته بندی ایران در سال 99 کدام است ؟

تاریخچه کارتن به چه زمانی بر می شود؟

احتیاج به حمل مایعات به اندازه عمر بشر است. در ابتدا از پوسته استفاده می شد. به دنبال آن سرامیک و شیشه و اخیراً فلزات به وجود آمد. در قرن 20، دو ماده جدید ظاهر شد: مقوا و پلاستیک.

در ابتدا، ایده حمل مایعات به شکل کاغذ قانع نماینده به نظر نمی رسید، با این وجود بسیار کارآمد می آمد، زیرا عمدتا از یک منبع تجدیدپذیر ساخته شده است، بهتر از سایر رقبا با چالش های زیست محیطی قرن 21 روبرو است. امروزه کارتن های نوشیدنی کاغذی در اندازه ها و شکل های بسیار متنوعی در دسترس است.

تاریخچه بسته بندی کارتنی

تاریخچه کارتن به سال 1879 در کارخانه ای در بروکلین، نیویورک که توسط رابرت گیر انجام می شد، برمی شود. تصاویری از یک قالب، برش و گل مقوا و یک تصور واحد از یک کارتن تا خورده است. در سال 1896 ، شرکت ملی بیسکوییت اولین کسی بود که از کارتن برای بسته بندی استفاده کرد .

پیشرفت بعدی کاغذهای تاشو که برای ساخت کارتن استفاده می شود توسط دکتر وینسلو از سیاتل ، واشنگتن ، در سال 1908 بوده است که ادعا می نماید ظروف شیر کاغذی از اوایل سال 1906 به صورت تجاری در سانفرانسیسکو و لس آنجلس فروخته می شود. مخترع این کارتن GW بود.

ماکسول با این حال ، در سال 1915 بود که اولین اختراع برای اولین بطری کاغذی به جان ون وورمر از تولدو ، اوهایو اعطا شد، اولین کارتن تاشده برای نگهداری شیر بود. او آن را پاک پاک نامید.

کارتن شیر به این معنا بود که می توان آن را جمع کرد ، چسب زد ، پر از شیر کرد و در یک گاوداری لبنیات مهر و موم کرد.

اوایل دهه 1960 بسیاری از سیستم های اتوماتیک برای یاری به فراوری فرایندهای قابل تکرار به ارمغان آورد. در آن موقع بود که مهندسی از دیترویت، میشیگان، به نام ماریو لپور ، دستگاهی را برای تاشو و مهر و موم یک کارتن کاغذی اختراع کرد.

یکی از پیشگامان صنعت بسته بندی آمریکایی شرکت ظروف Kieckhefer بود که توسط John W. Kiechefer اداره می شد . این شرکت در استفاده از ظروف حمل و نقل الیاف که مخصوصاً کارتن شیر کاغذی است، بسیار سرآمد بود.

در سال 1957 ، به وسیله مبادله سهام ، سهام شرکت Kieckhefer Container با شرکت Weyerhauser Timber از Tacoma ، واشنگتن ادغام شد .

استفاده از کارتن شیر برای پیدا کردن بچه ها گمشده!

در دهه 1980، کارتن های شیر در ایالات متحده اغلب عکس های بچه ها گمشده را چاپ می کردند با این امید که کسی عکس را تشخیص داده و به پلیس اطلاعات بدهد.

بیشتر بخوانید : بهترین جعبه سازی ایران کدام است ؟

کارتن به معنای چیست؟

در تاریخ هنر ، کارتن (به فرانسوی تلفظ می شد)، به معنای نقاشی روی مقوا یا مقوا سنگین بود که به عنوان طرح در اندازه واقعی برای ساخت در آتلیه استفاده می شد . در حین بافندگی ، آن را پشت تابلو فرش آویزان میکردند . این فرایند زمان بر بود، بنابراین در یک مفهوم خلاقانه به تعدادینقاشی مکانیکی ساده می شد.

از آنجا که اینها بسیار ارزشمند بودند، اغلب توسط بسیاری از ثروتمندترین خریداران هنر ، از جمله شاهزاده ها، در قصرهای خود آویزان می شد و حتی آنها را به عنوان نمایانگر ثروت و اعتبار خود ، اغلب با یک پیغام تصویری، به ویژه آتلیه های معروف فلاندر معروف به دنیا، استفاده می کردند.

لیاقت داشتن کارتن هایی را که توسط بعضی از بزرگترین گرافیست های آن موقع ساخته شده بود، فقط ثروتمندان آن موقع داشتند.

بیشتر بخوانید : بهترین چاپخانه ایران در سال 99 کدام است ؟

انواع مختلف مقوا کدام است و کاربردهای آن چگونه است ؟

جعبه های مقوایی کاربردهای زیادی دارند و تقریباً در همه خانه ها یافت می شوند. اگرچه مردم هر روز از آن استفاده می نمایند، اما اطلاعات کمی در خصوص انواع، طرح ها و کاربرد آن دارند. پس از انجام بعضی تحقیقات، این راهنمای جامع در خصوص انواع جعبه های مقوایی و کاربرد آن را می نویسیم. از اصول آن گرفته تا جنبه های فنی آن را بیان خواهیم کرد.

انواع مختلف مقوا کدامند؟

هر آنچه خریداری می کنید در یک جعبه مقوایی قرار می گیرد. این جعبه ها اگرچه از کاغذ ساخته شده اند اما مقاومت و محافظت قابل توجهی در برابر کالای موجود در آن ایجاد می نمایند. کاغذهای مقوایی را می توان به طور گسترده به مقوای جامد، مقوای محکم و مقوا راه راه طبقه بندی کرد.

مقوای جامد

به تخته های کارتن تاشو یا جعبه تاشو نیز می گویند که نسبتاً نازک است و در قسمت خارجی آن یک پوشش صاف دارد. این در درجه اول برای بسته بندی خرده فروشی که در آن سطح با آرم شرکت و نسخه تبلیغاتی دیگر چاپ می شود، استفاده می شود. این ماده همچنین معمولاً در بسته بندی مواد آرایشی، غلات، محصولات غذایی، سی دی های نرم افزاری و غیره استفاده می شود. این مقوا نسبتاً انعطاف پذیر است اما تحت فشار یا وزن کمی خرد می شود، اما مقاومت لایه خارجی آن در برابر آب فراهم شده است.

مقوای محکم

مقوای محکم همان مقوایی است که در جلد کتابهای سخت، جعبه کفش، جعبه تلفن همراه و حتی پازل استفاده می شود. با فشار دادن ورق های کاغذ کرافت با چسب بین هر لایه کرافت ساخته می شود. لایه های مقوایی روی هم فشار داده می شوند تا ضخامت مورد نظر حاصل شود. این تخته مقوا محکم است که این به معنای انعطاف پذیری نیست و بیشتر در بسته بندی محصولات طراحان استفاده می شود. علاوه بر این، این لایه با کاغذ قابل چاپ است که طرح مورد نظر طراحی می شود تا ظاهر منحصر به فرد خود را ایجاد کند.

مقوای راه راه یا کارتن

مقوای راه راه یا کارتن از چسباندن یک واسطه راه راه بین دو صفحه ساخته می شود. ساختار موج دار همان چیزی است که به آن استحکام می بخشد، و آن را برای بسته بندی و حمل اقلام ایده آل می نماید. کارتن انواع مختلفی دارد که بعداً در خصوص آنها بحث خواهیم کرد. با این حال، قوی ترین کارتن Triple Wall است که از 3 ماده راه راه بین 4 لایه تخته های آستر ساخته شده است.

جعبه های مقوایی تک جداره از پر استفاده ترین جعبه ها هستند. برای اقلام صنعتی سنگین، جعبه ها به طور معمول توسط شرکت ها سفارش داده می شوند.

انواع دیگر مقوا شامل مقوا Chromo ، مقوای لیوان های یک بار مصرف، و مقوا طراحی می باشد. مقواهای Chromo در موارد خیاطی مانند زیر یقه ها، دکمه های سر دست، داخل پیراهن های مردانه تاشو و غیره استفاده می شود. مقوا طراحی یک مقوا نازک، صاف و سفید است که برای طراحی استفاده می شود.

انواع مختلف کارتن کدامند؟

کارتن از 3 ماده تشکیل شده اند: واسطه موج دار، کاغذ خط دار خارجی و کاغذ خط دار داخلی. کاغذ واسطه موج دار بین کاغذهای داخلی و خارجی چسبانده می شود و به آن استحکام و مقاومت می بخشد.

انواع کاغذهای مورد استفاده در ساخت کارتن کدام است ؟

تخته های موج دار معمولاً از آسترهای Kraft یا Test ساخته می شوند. کرافت از درختان نرم چوب ساخته شده است که حاوی الیاف بکر است و باعث می شود تا بتوان آن را محکم تر و همچنین چاپ آن را آسان تر کرد. کرافت متداول ترین کاغذ برای آستر بیرونی محیط موج دار است. کاغذهای تست، کاغذهای بازیافتی هستند که دارای دو لایه هستند. این به اندازه کرافت قوی نیست و چاپ آن آسان نیست. در درجه اول برای آستر داخلی کارتن استفاده میشود. کاغذ تست به اندازه کرافت کارآمد نیست اما ارزان تر است، به همین دلیل در آستر داخلی استفاده می شود.

کاغذ آستر (لایه بیرونی) خودش از دو لایه ساخته شده است. لایه زیرین روی محیط راه راه چسبانده می شود در حالی که یک لایه پوشش ظریف خارجی برای یاری به چاپ اضافه می شود.

اگرچه کاغذهای کرافت و تست معمول ترین کاغذهای آستری هستند، فراورینمایندگانی هستند که از انواع دیگر کاغذها نیز استفاده مینمایند. در اینجا سایر انواع و درجات کاغذی که برای آستر استفاده میشود وجود دارد:

 • کرافت
 • تست 2
 • تست 3
 • تراشه
 • کاملا سفید
 • بالا سفید
 • کرافت خالدار
 • صدفی
 • نیمه شیمیایی
 • باطله

از کاغذهای نیمه شیمایی و باطله فقط برای ساخت شیارها استفاده می شود و در ساختن لایه های بیرونی کاربردی ندارند.

وزن کاغذ در GSM

کاغذهایی که برای آسترها استفاده می شوند دارای وزن مشخصی هستند. انواع متداول وزن کاغذی که برای آسترهای کرافت استفاده می شود عبارتند از:

 • 125 GSM
 • 150 GSM
 • 200 GSM
 • 300 GSM

GSM مخفف گرم در هر متر مربع است .

وزن های مخصوص کاغذ برای شیارها عبارتند از:

 • 90 GSM برای شیارهای مخصوص کاغذ باطله (تمام آن ها 100٪ مواد بازیافتی هستند)
 • 105 GSM برای شیارهای مخصوص کاغذ باطله (رایج ترین استاندارد)
 • 112 GSM نیمه شیمیایی و شیارهای کاغذ باطله
 • 150 GSM نیمه شیمیایی و شیارهای کاغذ باطله
 • 175 GSM نیمه شمیایی

انواع مختلف دیواره در کارتن

مقوا راه راه را می توان به طور کلی در 4 گروه بر اساس ساختار دیواره آنها طبقه بندی کرد:

 • تک وجه
 • تک دیواره
 • دو جداره
 • سه دیواره

تک وجه

این به سادگی بر روی واسطه راه راه تخته کرافت چسبانده می شود، در حالی که طرف دیگر بدون لایه آستر در معرض استفاده قرار می گیرد. این مقوا ها معمولاً بصورت رول تهیه می شوند و برای بسته بندی وسایل شنماینده درون جعبه ها مورد استفاده قرار می گیرند. مقوا تک وجه مچاله شده به عنوان پرنماینده در بسته بندی ها نیز استفاده می شود.

تک دیواره

در این نوع مقوا راه راه، یک واسطه راه راه منفرد بین دو لایه آستر چسبانده می شود. به آن Double Face (دو وجه) نیز گفته می شود. این متداول ترین نوع جعبه مقوایی در دسترس مصرف نمایندگان است. این نوع مقوا یک فضای داخلی و خارجی صاف دارد که وسایل را به راحتی در جعبه نگهداری می نماید و همچنین قابلیت چاپ آرم، برچسب ها و سایر اطلاعات شرکت را دارد.

دو جداره

در این نوع مقوا، 2 محیط شیاردار بین 3 ورق آستر کرافت چسبانده می شود. این نوع مقوا همه مزایای مقوای تک دیواره را با مقاومت بیشتری را دارد، که به طور معمول برای حمل وسایل سنگین تر استفاده می شود. جعبه های دو جداره برای قرار دادن بارهای بزرگتر در انبارها مورد استفاده قرار میگیرند.

سه دیواره

در اینجا 3 محیط شیاری بین 4 ورق آستر کرافت چسبانده می شود. این یک جایگزین مقرون به صرفه و سبک برای جعبه های حمل چوبی است. این جعبه ها می توانند حدبیشتر فشار را تحمل نمایند، از این رو برای انتقال انواع تجهیزات صنعتی استفاده می شود.

انواع مختلف شیارها که در کارتن کدام است ؟

شیارها بخش راه راه و موج داری هستند که بین لایه های مقواها استفاده می شوند. ارتفاع و ضخامت آن می تواند در عملکرد جعبه و همچنین وزن، کاربرد و هزینه آن تأثیر بسزایی داشته باشد. رایج ترین درجه های شیارها A ، B ، C ، E و F است. با این وجود ، امکان ایجاد یک یا چند درجه شیار برای ایجاد درجه های دیگر مانند EB یا BC وجود دارد.

در اینجا ضخامت مربوط به هر درجه شیار وجود دارد:

شیار A سایز: 5 میلی متر

شیار B سایز: 3 میلی متر

شیار C سایز: 4 میلی متر

شیار E سایز: 1/5 میلی متر

شیارF سایز: 2 میلی متر

شیارBC : دوجداره: 7 میلی متر

شیارEB : دوجداره: 5/4 میلی متر

می توان مقوا را کوتاه کرد و رشته ای از کاراکترها را برای نوع ساخت آن بدست آورد. اگر آستر بیرونی کرافت 150GSM و آستر تست 150GSM باشد، می توانید از اندازه متوسط بهره ببرید. برای شیار B، می توانید T 150K/B/150 را دنبال کنید.

شیار A

درجه A درجه اصلی شیار برای جعبه های مقوایی است. هر فوت از 36 شیار تشکیل شده و 4.8 میلی متر ضخامت دارد. می توان از آن برای جعبه های دو جداره استفاده کرد. علاوه بر این، میتوانید یک پد ایجاد کنید تا در پایین بسته قرار گیرد.

شیار B

این درجه شیار معمولاً مورد استفاده برای بیشتر انواع جعبه های مقوایی است که در انواع بسته بندی استفاده می شود. جعبه مقوایی را سبک می نماید و از همه جا محافظت میکند و استحکام خوبی می بخشد. از 47 شیار تشکیل شده و ضخامت آن 3.2 میلی متر است. برای بسته بندی مواد غذایی، بسته بندی خرده فروشی، درج قالب و غیره استفاده می شود.

شیار C

این درجه از شیار همه کاره است و از مزیت های بالشتک سازی، پشته سازی و چاپ برخوردار است. این مورد در محموله های اصلی، کارتن های حمل و نقل، صفحه های نمایشگر و غیره استفاده می شود. شامل 42 شیار در هر فوت و ضخامت 4 میلی متر است.

شیار E

این دومین درجه رایج برای جعبه های راه راه است. هر فوت از 90 شیار تشکیل شده و ضخامت آن 1.6 میلی متر است. این درجه مقاومت بالایی در برابر فشار و خرد شدن دارد. همچنین یک سطح صاف و ایده آل برای چاپ برچسب ها و آرم ها ارائه می دهد. از این نوع می توانید برای بسته بندی های سازگار با محیط زیست و در بسته های خرده فروشی ، بسته بندی POP و غیره بهره ببرید.

شیار F

این نوع شیار دوستدار محیط زیست برای کارتن های تاشو است. دارای 128 شیار در هر فوت و ضخامت 0.8 میلی متر هستند و استحکام بالایی دارند. ظاهری با ارزش بالا می دهد و از اشیا در برابر آسیب محافظت می نماید. میتوانید از آن برای چاپ جعبه های سفارشی، بسته بندهای خرده فروشی و صفحه های نمایشگر بهره ببرید.

اجزای تشکیل دهنده کارتن چیست ؟

کارتن ها را می توان از مواد بسیاری تهیه کرد: مقوا، دوبلکس، کرافت سفید بازیافت شده و پلاستیک های متنوع دیگر یا کامپوزیت .

بعضی از آنها درجه غذایی برای تماس مستقیم با غذاها دارند. بسیاری از کارتن ها از یک تکه مقوا ساخته می شوند. بسته به احتیاج، می توان این مقوا را واکس زد و یا با پلی اتیلن پوشاند تا مانع رطوبت شود. ممکن است حاوی یک محصول مایع باشد یا یک پودر را خشک نگه دارد.

بعضی اصطلاحات فنی مرتبط با کارتن و درجه های آن

پشتیبان لایه آستر- لایه ای از کاغذ قابل فشرده سازی که برای جبران هرگونه بی نظمی روی سطح مهر و موم شده اضافه می شود. این لایه از تخته یا خمیر جدید ساخته شده و مقاومت اضافی و همچنین مقاومت در برابر آب را ایجاد می نماید.

خالی- یک تکه تخته موجدار است که داخل جعبه تا می شود.

خسارت ناشی از انفجار - خسارت ناشی از انفجار اصطلاحی است به ترکیدگی یا خرابی که در جعبه مقوایی به دلیل فشار زیاد از بالا وارد می شود. این معمولاً هنگامی اتفاق می افتد که تعداد زیادی جعبه را روی یکدیگر قرار دهید.

کارتن برد - این جعبه های ضخیم تر و سخت تر با مقاومت فشاری و رطوبت متوسط هستند. این جعبه ها ماهیتی غیر شیاری دارند.

چاپ لبه - طول تخته / ورق.

پوشش سفالی - این یک لایه نازک از پوشش کائولن روی جعبه است که به چاپ سطح جعبه یاری می نماید.

دکل- عرض تخته راه راه.

دوبلکس - نوعی مقوا است که از دو لایه ساخته شده است. لایه بیرونی همراه با یک کت است تا آن را در برابر آب مقاوم کند. می توانید از آن برای تهیه لیوان و بشقاب های کاغذی بهره ببرید.

مشخصات فلوتینگ - شکل محیط واسطه راه راه

Grammage - همچنین به عنوان GSM نیز شناخته می شود ، وزن کاغذ در گرم بر متر مربع (گرم در متر مربع) است.

خالدار - آستر کاغذی با ظاهری سفید

ماده اولیه- ماده ای که به هیچ وجه پردازش نشده است.

FEFCO - فدراسیون اروپایی فراورینمایندگان تخته موج دار.

کاربرد کارتن ها بیشتر در جاهایی به چشم می خورد؟

کارتن بیش از آنچه که به چشم می خورد وجود دارد! صنایع حمل و نقل توجه زیادی به نوع جعبه مورد استفاده برای یک محصول خاص دارند. صنایع تجارت الکترونیکی نیز به نوع کارتن های مورد استفاده برای نوع خاصی از محصولات توجه می نمایند تا از هزینه های اضافی بر روی وزن کارتن و همچنین ابعاد آن جلوگیری نمایند. شرکت ها می توانند صرفاً با استفاده از نوع مناسب کارتن برای نوع مناسب محصول، مبلغ قابل توجهی پس انداز نمایند.

دفعه دیگر که برای حمل اقلام یا جابجایی وسایل خود به خرید کارتن فکر می کنید، دقیقاً می دانید چه چیزی را بخرید و چگونه بهره ببرید. در اینجا راهنمای جامعی برای کارتن آورده شد. ما سعی نموده ایم همه جنبه های کارتن را پوشش دهیم.

منبع: مجله چاپخونه
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 472

به "کارتن چیست و انواع آن کدام است؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "کارتن چیست و انواع آن کدام است؟" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارتن چیست و انواع آن کدام است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید