11 ترفند ساده و مخفی و کاربردی ویندوز 10 که بعضی هایشان را حتی آدم ها پرادعای فنی هم نمی دانند!

به گزارش پری بلاگ، چه سال ها از ویندوز 10 استفاده کرده باشید یا یک کاربر تازه کار آن باشید و اخیرا به آن ارتقا داده اید؛ این سیستم عامل دارای ترفندها، نکات، ویژگی های پنهان جدید و قدیمی زیادی است که می توانند لپ تاپ شما را سریع تر و روان تر کنند.

11 ترفند ساده و مخفی و کاربردی ویندوز 10 که بعضی هایشان را حتی آدم ها پرادعای فنی هم نمی دانند!

کار با یک لپ تاپ سریع تر و روان تر، به ویژه یادگیری و کار در خانه با آن در این روزهای کرونایی که همه مجبور هستیم بیشتر در خانه بمانیم؛ بسیار لذت بخش تر و جذاب تر است. شاید شما بیش از نیمی از روز خود را با لپ تاپ تان سر کنید؛ بنابراین دانستن یک ترفند صرفه جویی در زمان یا عمر باتری می تواند ارزشمند باشد.

همیشه، ترفندهای ویندوز 10 پیچیده و سخت و مخصوص افراد حرفه ای نیستند. بسیاری از ترفندها از جمله ترفندهایی که در ادامه اشاره می کنیم؛ ساده و روش هایی بهینه و خوب برای افزایش کارایی دستگاه شما محسوب می شوند.

1- به جز یک پنجره فعال، همه پنجره ها را مینیمال کنید

اگر صفحه دسکتاپ شما با پنجره های باز، بسیار شلوغ است؛ می توانید به سرعت همه آن ها را به جز یکی که در حال حاضر روی آن کار می کرد؛ مینیمال کنید.

برای انجام این کار، کافی است روی نوار عنوان پنجره ای که می خواهید باز بماند؛ کلیک کنید. سپس، کلید ماوس را پایین نگه دارید و پنجره را سریع چند بار به عقب و جلو بکشید؛ به زبان دیگر چند بار تکان دهید. بعد از چند بار لرزش این پنجره، دیگر پنجره ها سریعا میمینال می شوند و فقط همان پنجره فعال و باز می ماند. ترفندی سریع تر و جذاب تر از این سراغ دارید؟

2- باز کردن منوی Start مخفی

می دانیم که منوی Start یا شروع ویندوز 10 در پایین گوشه سمت چپ صفحه دسکتاپ است. می توانید با ماوس روی آن کلید کنید یا باز شود یا روی کلید Win در صفحه کلید ضربه بزنید. اما ویندوز 10 یک منوی شروع مخفی (secret) کمتر شناخته شده هم هست. این منو دارای ویژگی های مهمی مانند کار آسان تر با Command Prompt و Control Panel و Task Manager است.

با دو روش می توانید منوی Start مخفی ویندوز 10 را باز کنید. یک روش، فشردن همزمان کلیدهای Windows + X و روش دیگر راست کلیک روی آیکون منوی شروع اصلی است.

3- ساخت یک رویداد بدون باز کردن اپلیکیشن تقویم

آخرین به روزرسانی مایکروسافت به شما اجازه می دهد به سرعت رویدادها را مستقیما از نوار وظیفه به تقویم مایکروسافت اضافه کنید؛ بدون اینکه واقعا نیاز باشد برنامه تقویم باز شود. مراحل کار را اینجا آوردیم:

1- در نوار وظیفه (Taskbar)، روی باکس ساعت و تاریخ در گوشه پایین سمت راست کلیک کنید.

2- روی تاریخی که می خواهید یک رویداد برنامه ریزی شود؛ کلیک کنید.

3- نام، زمان و مکان رویداد را وارد کنید (اگر چندین تقویم دارید؛ روی فلش رو به پایین کنار قسمت نام رویداد کلیک کنید تا مواردی که می خواهید؛ به آن اضافه شوند را انتخاب کنید)

4- روی گزینه Save بزنید تا این رویداد ذخیره شود. حالا، این رویداد در برنامه تقویم دستگاه های شما ظاهر می شود.

4- اسکرین شات بگیرید

یکی از ترفندهای اساسی است و تقریبا همه کاربران به آن نیاز دارند ولی بیشتر اوقات فراموش می کنند چگونه باید از دسکتاپ خود عکس بگیرند. در ویندوز 10، حداقل 8 روش مختلف برای دریافت اسکرین شات از صفحه نمایش وجود دارد.

اگر می خواهید از کل دسکتاپ عکس بگیرید و بعد روی لپ تاپ ذخیره کنید؛ ساده ترین روش فشردن کلیدهای Windows + Print Screen است. این عکس به طور اتوماتیک ذخیره شده و می توانید در پوشه Pictures > Screenshots آن را بیابید.

برای دریافت اسکرین شات از یک بخش از صفحه نمایش، کلیدهای Windows + Shift + S را همزمان فشار دهید تا ابزاری به نام Snip & Sketch باز شود که اجازه می دهد با کشیدن و رها کردن؛ از بخشی که می خواهید اسکرین شات بگیرید و عکس در کلیپ بورد برای ذخیره قرار بگیرد.

5- باز کردن برنامه های نوار وظیفه با میانبرهای صفحه کلید

اگر نرم افزارهای مختلفی را برای دسترسی سریع تر به نوار وظیفه اضافه کردید؛ نیازی نیست برای باز کردن آن ها حتما روی آیکون برنامه ها کلیک کنید. در عوض، می توانید از میانبر Windows + [Number key] استفاده کنید. شماره کلید هر برنامه با موقعیت آن در نوار وظیفه مطابقت دارد. به عنوان مثال، فشردن همزمان کلیدهای Windows + 2 باعث باز شدن برنامه دوم چیده شده در نوار وظیفه می شود.

این ترفند به ویژه برای مواقعی مفید است که دارید با سرعت یا عصبانیت تایپ می کنید و نمی خواهید انگشتان شما از صفحه کلید جدا شوند و میانبرهای کلیدی سریع ترین روش برای باز کردن یک برنامه هستند.

6- هر برنامه چقدر فضا اشغال می کند

لپ تاپ ها و کامپیوترهایی که فضای کمی داشته باشند؛ کندتر می شوند. یک راهکار سریع برای بهبود سرعت یک کامپیوتر، خلاص شدن از دست برنامه هایی است که فضای بیشتری نسبت به آنچه نیاز دارند؛ اشغال کردند؛ به ویژه اگر مرتبا از آن ها استفاده نمی کنید.

برای مشاهده میزان استفاده یک برنامه از فضای کامپیوتر، جهت Settings > System > Storage را دنبال کنید. بعد، روی درایوی که می خواهد در آن جست وجو کنید؛ کلیک کرده (احتمالا فضای محلی سیستم یا This PC) و روی Apps & games بزنید تا فهرستی از نرم افزارهای نصب شده روی سیستم و میزان فضای اشغال شده توسط آن ها را ببینید.

نمی توانید برخی برنامه ها مانند مرورگر وب یا فتوشاپ را پاک کنید ولی شاید برنامه ها و بازی هایی باشند که مدت ها است نصب شدند و دیگر ازشان استفاده نمی کنید.

7- از دست تبلیغات منوی Start رها شوید

هنگامی که ویندوز 10 را با تنظیمات پیش فرض نصب می کنید؛ شاید برنامه هایی را در سمت راست منوی شروع مشاهده کنید. مایکروسافت این تبلیعات را suggestions می نامد اما در واقع تبلیغات اپلیکیشن های موجود در فروشگاه Windows Store هستند و شما باید برای دانلود آن ها پول بپردازید.

برای رها شدن از دست این تبلیغات در منوی Start، به Settings > Personalization > Start بروید و گزینه Show suggestions occasionally in Start را خاموش کنید.

8- خاموش کردن نرم افزارهای پس زمینه

برنامه هایی که در پس زمینه اجرا می شوند؛ حتی وقتی از آن ها استفاده نمی کنید؛ می توانند اطلاعات را دریافت و ارسال کنند و آپدیت شوند. این یک مزیت است ولی زمانی که سرعت اینترنت بالایی ندارید یا حجم اینترنت شما محدود است یا به اینترنت تلفن همراه وصل شدید؛ می تواند پهنای باند اینترنت را اشغال کرده، باتری گوشی را زود مصرف کند و باعث داغ شدن موبایل شود.

برای کنترل برنامه هایی که در پس زمینه اجرا شده و مدیریت بهتر مصرف باتری و داده خود؛ به جهت Settings > Privacy > Background apps بروید. برای توقف اجرای همه برنامه ها در پس زمینه، گزینه Let apps run in the background را خاموش کنید یا روی off بگذارید. با اسکرول فهرست می توانید برخی اپ ها که نیازی به آن ها در پس زمینه ندارید را به طور جداگانه متوقف کنید.

9- از اسکرول پس زمینه ای استفاده کنید

در ویندوز 10 می توانید هر پنجره ای را بالا و پایین کنید؛ حتی اگر پنجره فعال شما نباشد. این ویژگی برای زمانی مفید است که تعداد پنجره های باز زیادی دارید و می خواهید در زمان صرفه جویی داشته باشید. برای مثال، وقتی می خواهید یک زیرمنو در پنجره جدید باز کنید تا در زمان خود جلو بیفتید و نیازی به عقب گرد نداشته باشید.

سعی کنید دو برنامه را با هم باز کنید. مثلا یک مرورگر وب و یک سند ورد مایکروسافت. هر دو پنجره را طوری در صفحه دسکتاپ مرتب کنید تا حداقل مقداری از نوشته های هر پنجره را ببینید. اکنون اگر ماوس را روی هر پنجره قرار دهید یا در نمایشگرهای لمسی انگشت را روی هر پنجره بگیرید و اسکرول کنید؛ امکان بالا و پایین شدن در آن پنجره را دارید؛ بدون اینکه نیازی باشد پنجره اصلی و فعال و جلویی کار شما باشد.

این ویژگی باید به طور پیش فرض در ویندوز 10 فعال باشد ولی اگر این طور نیست؛ به جهت Settings > Devices > Mouse بروید و گزینه Scroll inactive windows when I hover over them را فعال کنید.

10- نمایش پسوند فایل ها در مرورگر File Explorer

مایکروسافت به طور پیش فرض، نمایش پسوند فایل ها را در ویندوز 10 خاموش کرده است. برای افرادی که دنبال فایل هایی با پسوند خاصی هستند؛ این گزینه می تواند دردسرساز شود. مثلا، می خواهید فایل هایی با پسوند JPEG یا JPS را پیدا کنید ولی پسوند فایل ها نشان داده نمی شود. برای روشن کردن این قابلیت در File Explorer مراحل زیر را بروید:

1- به نوار جست وجو (Search) در پایین صفحه و نوار وظیفه بروید و گزینه File Explorer Options را تایپ و اجرا کنید. روش های دیگری هم برای باز کردن بخش تنظیمات مرورگر فایل هست ولی این روش سریع تر است.

2- در پنجره ظاهر شده، روی برگه View بزنید.

3- تیک باکس گزینه Hide extensions for known file types را بردارید. بعد Apply و OK کنید. اکنون می توانید پسوند فایل ها را در هر پوشه ای مشاهده کنید.

تنظیمات جالب زیادی در پنجره File Explorer Options مانند نمایش درایوهای خالی، پوشه های پنهان و غیره وجود دارد.

11- با ابزار Focus assist حواس پرتی را کاهش دهید

اعلان های ویندوز 10 باعث حواس پرتی می شوند؛ به ویژه زمانی که اعلان های اپلیکیشن هایی مانند تلگرام را باز گذاشته باشید.

مایکروسافت با آپدیت آوریل 2018 ویندوز 10 یک ابزار به نام Focus assist ارائه داد که باعث کاهش حواس پرتی می شود. به تنظیمات این ابزار در Settings > System > Focus assist بروید و یکی از سه گزینه پیش رو را انتخاب کنید.

Off: خاموش کردن همه اعلان ها و پیام های اپلیکیشن ها و ویندوز 10

Priority: فقط اعلان های منتخب و سفارشی سازی شده نمایش داده شوند. با انتخاب این گزینه باید از فهرست نمایش داده شده، اعلان های اولویت دار را انتخاب کنید.

Alarms only: پنهان کردن همه اعلان ها به جز هشدارهای ضروری

همین طور می توانید با ابزار Focus assist اعلان ها را در برخی ساعت ها روشن کنید یا هنگام انجام بازی ببندید.

منبع: یک پزشک
انتشار: 3 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1400 گردآورنده: pariblog.ir شناسه مطلب: 563

به "11 ترفند ساده و مخفی و کاربردی ویندوز 10 که بعضی هایشان را حتی آدم ها پرادعای فنی هم نمی دانند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 ترفند ساده و مخفی و کاربردی ویندوز 10 که بعضی هایشان را حتی آدم ها پرادعای فنی هم نمی دانند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید